بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 
Puli : پولی

Puli : پولی

توضیحات
پولی سگی است با جثه متوسط - گرد و جم و جور همراه با پوشش خارجی زیبا و متمایز. بدن عضلانی و سر در تناسب کامل با بدن قرار دارد. جمجمه از کنار تخم مرغی شکل و از روبرو گرد به نظر می آید. دم به صورت فر بر پشت کمر قرار می گیرد.

چشمها بادامی شکل و به رنگ خرمائی است. ارتفاع موها در سگ بزرگسال به سطخ زمین می رسد. رنگ های قابل قبول در این نژاد شامل مشکی ، طیف طوسی و قهوه ای می باشد.

خلق و خو
پولی سر زنده ، شاداب و سگی خوشحال و باوفا است.. یک سگ خانگی ایده آل است که تمامی شرایط خود را سازگار می سازد. هوشیاری ذاتی این نژاد آموزش آن را بسیار آسان می سازد. اگر متوجه شود که صاحبش قدرت کافی در مهار کردن وی ندارد می تواند به سگی لجوج و خودسر تبدیل شود و از قوانین ذهنی خود پیروی می گند. از غریبه ها خوشش نمی آید اما حالت عصبی و تهاجمی با آنان ندارد. اگر احساس خطر کند پارس اخطار دهنده ای می کند. برای کودکان که ممکن است آنها را اذیت و آزار دهند پیشنهاد نمی شود. بسیار مهم است که نحوه رفتار درست با آنان را آموزش ببینید.

مشکلات سلامتی
پولی نژاد بسیار سر سختی است. معمولاً از لحاظ بیماریهای لگن و چشمی معاینه می شوند. اما هیچ بیماری خاصی در این نژاد مشاهده نمی شود.

شرایط نگهداری
پولی تقریباً با هر شرایطی سازگار است. چه در آپارتمان و چه در مزرعه ، چه در مناطق بسیار گرم مانند استرالیا و چه در سرما و یخبندان. سگ پر جنب و جوشی است و جهت نگهداری نیازی به حیاط ندارد.فعالیت بدنی
پولی به بازی و پیاده روی روزانه نیاز دارد. زمانی که قلاده شود کاملاً به فرمان صاحبش حرکت می کند. سگ پر انرژی و شادابی است ، خصوصاً زمانی که می دود و بازی می کند ظاهری فریبنده می یابد. عاشق بازی و جنب و جوش همراه با صاحبش هستند و معمولاً شناگران قابلی اند. اما هرگز نباید به تنهایی در هنگام بازی رها شوند.


آراستن
فر موها از سنین 6 ماهگی ظاهر می شود و جنس نرم موها کم کم زبر و خشن می گردد. فر موها را باید هر روز با دست حالت داد و از بالا تا پایین جدا نمود. این کار هم برای سگ و هم برای صاحبش لذت بخش است. و اگر به صورت دائم انجام شود تنها وقت کوتاهی می گیرد. شستشوی آنان بسیار آسان است اما خشک کردن موها نیاز به ئوقت کافی دارد اگر برای خشک کردن از سشورا استفاده شود حدود 2 ساعت و اگر رها شود حدود 2 روز به طول می انجامد. داخل گوشها و چشم باید مرتباً تمیز شوند. ناخن ها کوتاه شوند. اگر شما جزء افرادی هستید که نسبت به موی سگ آلرژی دارید بهتر است تا پولی را هم امتحان نمائید چراکه پوشش آنها بسیار متفاوت می باشد. و ریزش مد ندارد!


تاریخچه
پولی نژادی است باستانی که هزاران سال پیش همراه با مجارستانی ها به عنوان سگ گله به آن کشور برده شد. گله دارها برای تشخیص بهتر آنان میان کوسفندها رنگ مشکی را ترجیح می دادند.
مشخصات
عکس Puli : پولی

طول عمر : 10-12 سال
گروه : Herding Dogs
وزن : در نرها:(16-11) ک.گ ، در ماده ها: (14-9) ک.گ
قد : در نرها: (46-41) س.م ، در ماده ها: (41-36) س.م
رنگ : رنگ های قابل قبول در این نژاد شامل مشکی ، طیف طوسی و قهوه ای می باشد.
 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.