بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 
Cairn Terrier : کِرن تریر

Cairn Terrier : کِرن تریر

توضیحات:
سگی است فعال وبازیگوش وسخت کوش از گروه تریرهای پاکوتاه . حرکات آن بسیارآزادانه است . سرآنها نسبت به بقیه تریرها کوتاه تر و پهن تر است و آنچنان به وسیله مو پوشیده شده که قیافه ای شبیه به روباه پیدا کرده است . پوزه قوی بوده ولی خیلی طویل نمی باشد. بینی سیاه است. چشمها بیش ازآنکه فرورفته باشند پهن هستند. با اندازه متوسط وقهوه ای رنگ با ابروهایی پرپشت وپشمالو . کوچک بوده وبه خوبی افراشته وراست قرارمی گیرند ودرکناره های سرحالت پهنی دارند وفاقد موهای بلند هستند.عضلانی ، قوی ، فعال و ارتجاعی و نیز کتف آن شیبدار است . پاها اندازه متوسطی دارند اما استخوانهای آنها چندان سنگین نیست . دستها از ناحیه آرنج چرخش ندارند اما نواحی پائین تر از آن ممکن است که به سمت خارج چرخش داشته باشند . پنجه های جلوئی بزرگتر از پنجه های عقبی هستند . پاها می بایست که به وسیله موهای سختی پوشیده شده و بالشتک های کف پنج ها می بایست ضخیم و قوی و در اندازه ای باشد که سگ به راحتی بتواند بایستد .
درتناسب باسربه خوبی به وسیله موپوشیده شده اما حالت پرمانند ندارد . دم درسطح پشت وبا جلوه قرارمی گیرد اما نبایستی فربخورد .
سخت ومقاوم دربرابرهوا ومی بایست مضاعف باشد . ( یعنی موهای ضخیم وبارزدرخارج وموهای نرم وکوتاه درزیرآنها) .
به استثنا رنگ سفید ممکن است به هررنگی دیده شوند.


خلق وخو:
کِرِن تِریِر سگی سخت کوش و خستگی ناپذیر است . باهوش ، باوفا و با محبت . سگ مستقلی است و به نظرمی آید حس استقلال طلبی در ماده ها بیشتر می باشد ، اصولاً نرها پر محبت تر هستند . بسیار شجاع و نترس است. آموزش دادن به این نژاد آسان می باشد . رابطه خوبی با کودکان دارد و به بازی با آنها علاقه می ورزد . اگر در تولگی تحت آموزشهای لازم قرار نگیرد ممکن است در بزرگسالی زیاد پارس کند و موجب مزاحمت شود . کِرِن تِریِر به کندن زمین علاقه زیادی دارد بنابراین نباید او را در فضای سبز رها کرد . گاهی اوقات می تواند در دفاع از قلمرواش نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی پیدا کند .

مشکلات سلامتی :
از غذا دادن زیاد به آن خودداری کنید چراکه استعداد خوبی در فربه شدن دارد. ممکن است نسبت به کک ها آلرژی نشان دهد.

شرایط نگهداری :
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد ، اصولاً در داخل خانه فعال است و نیازی به حیاط برای نگهداری ندارد.

فعالیت بدنی:
دویدن در یک حیاط کوچک می تواند کافی باشد اما اگر در آپارتمان زندگی می کنید سگ خود را برای پیاده روی روزانه بیرون و ترجیحاً به پارک ببرید.


آراستن :
پوشش پر پشت کِرِن تِریِر به برس زدن و شانه کشیدن روزانه نیاز دارد تا به حالت نمدی در نیاید. ماهیانه یک بارآنرا بشوئید و قبل از خشک شدن موها را شانه بکشید. گوشه چشم ها و داخل گوشها را مرتباً تمیز نمائید و ناخن ها را کوتاه نگهدارید. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است .

تاریخچه:
تریرهای اسکاتلند تا سال 1873تنها شامل یک گروه ازسگها وتحت عنوان Scotch Terrier بود. دراین زمان این گروه به دودسته تقسیم شد که عبارتند ازandie Dinmont Terrier و. .Skye Terrier نژادهایی که امروزه آنها را تحت عناوین Scottish Terrier , West Highland Whithe Terrier , Cairn Terrier می شناسیم دردسته Skye Terrier قرارمی گیرند یعنی این سه نژاد درناحیه غرب اسکاتلند ازیک ریشه منشا گرفته اند وتنها وجه تفریق آنها رنگ آنها است .

در اواخر قرن نوزدهم سگهای تیپ Scottish Terrier مورداصلاح نژاد قرارگرفتند . مبنای کاردراین گروه رنگ سفید بود . بدین ترتیب درسال 1908 اولین West Highland White Terrier به ثبت رسید . درسال 1909 نمایشگاهی ازسگهای مو کوتاه در جزیره Skye به عمل آمد و بدین ترتیب درسال 1910 ، Skye Terrier مو کوتاه نیزبه ثبت رسید و این مسئله قضات نمایشگاهها را درداوریهایشان با اشکال روبروکرد . لذا درخواست تغییرنام Skye Terrier موکوتاه به کرن تریرمطرح گردید (cairns محلی است دراسکاتلند) .

مشخصات
عکس Cairn Terrier : کِرن تریر

طول عمر : 12-15 سال
گروه : Terriers
وزن : درسگهای نر : 7 کیلوگرم - درسگهای ماده : 5-6 کیلوگرم
قد : درسگهای نر : 25 سانتی متر - درسگهای ماده : 5/35 الی 5/37 سانتی متر
رنگ : به استثنا رنگ سفید ممکن است به هررنگی دیده شوند.
 



تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.