بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 
Welsh Corgi : ولش کرگی

Welsh Corgi : ولش کرگی

توضیحات
وِلش کُرگی سگی دراز و کوتاه ، با گوشهای برافراشته و صورتی شبیه به روباه است . دارای دو نوع Pembrok و Cardigan می باشد که در نوع Pembrok دم وجود ندارد اما نوع Cardigan دارای دمی بلند و پرپشت می باشد . در نوع Pembrok چشم ها و بینی تیره است اما در نوع Cardigan رنگ چشم ها و بینی روشن نیز یافت می شود . رنگ پوشش خارجی آنها متغایر است و تقرباً هر رنگی را اعم از قهوه ای ، سرخ ، سیاه ، سفید و غیره شامل می شود.معمولاً رنگ Pembrok ها روشن تر از Cardigan ها است و گوشها کوچکتر و به یکدیگر نزدیکترند .

خلق وخو
سگی سرسخت ، باهوش ، مدافع و فداکار است . وِلش کُرگی بسیار فعال و فداکار است و رابطه خوبی با کودکان دارد . نسبت به غریبه ها خشن است و باید از سنین پایین او را اجتماعی کرد تا در برابر غریبه ها حالت تهاجمی شدید پیدا نکند . بسیاری از این سگهای کوچک جثه جان خود را در دفاع و محافظت از قلمروشان از دست داده اند ! نسبتاً زیاد پارس می کنند و دیدبان های خوبی می باشند . نرها معمولاً حالت تهاجمی نسبت به یکدیگر دارند خصوصاً زمانی که سگ ماده ای در میان باشد .

مشکلات سلامتی
مشکلات ستون فقرات و گلوکوم از بیماری قابل ذکر در مورد این نژاد هستند . از دادن غذای زیاد اجتناب کنید چراکه این نژاد استعداد خوبی در فربه شدن دارد .


شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد . اصولاً در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد .


فعالیت بدنی

اصولاً سگ فعال و پر جنب و جوشی است و به فعالیتهای روزانه منظم نیاز دارد .


آراستن
آراستن موهای کوتاه ، صاف و ضد آب وِلش کُرگی آسان می باشد . برس زدن روزانه و استحمام در مواقع ضروی مناسب می باشد . این نژاد دوبار در سال ریزش مو دارد .

تاریخچه
دو نوع Pembrok و Cardigan تنها بمدت 70 سال است که جدا شده اند . در مورد منشأ این نژاد اختلاف نظر وجود دارد ، اما به نظرمی رسد که اجداد وِلش کُرگی را Swedish Vall Hound تشکیل می دهند که سالها پیش به وِلش برده شد . این نژاد برای دیدبانی ، محافظت و چوپانی مناسب می باشد .
مشخصات
عکس Welsh Corgi : ولش کرگی

طول عمر : 12-14 سال
گروه : Herding Dogs
وزن : در نرها : 11-14 کیلوگرم - در ماده ها : 11-13 کیلوگرم
قد : در نرها : 25-30 سانتیمتر - در ماده ها : 25-30 سانتیمتر
رنگ : تقرباً هر رنگی را اعم از قهوه ای ، سرخ ، سیاه ، سفید و غیره شامل می شود.
 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.