بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 
Kerry Blue Terrier : کِری بلو تِریِر

Kerry Blue Terrier : کِری بلو تِریِر

توضیحات
کِری بلو تِریِر سگی است با جثه متوسط و عضلانی که تمامی خصوصیات و رفتارهای تریرها را دارا می باشد . در هنگام تولد به رنگ سیاه است که این رنگ با گذشت زمان به آبی تیره ، طوسی تیره و روشن و قهوه ای تغییر می کند . به هر حال رنگ پوشش در سن 18 ماهگی بصورت ثابت در می آید . گوشها به شکل V می باشند و حالت نیمه افراشته دارد . چشمها فرو رفته و تیره و بینی سیاه رنگ می باشد. دمش صاف است که آنرا همیشه برافراشته نگاه می دارد .

خلق وخو
سگی باهوش ، هوشیار و با اراده می باشد. دیدبان خوبی است اما حالت تهاجمی ندارد . سگ با محبتی است که ترجیح می دهد همه اوقاتش را در کنار اعضای خانواده و دوستان سپری کند . اصولاً با سایر حیوانات خانگی کنار می آید ؛ اما ممکن است گاهی اوقات نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی داشته باشد . معمولاً بی دلیل پارس می کند که ممکن است این امر زیاد خوش آیند نباشد . حافظه قوی دارد و معمولاً افکار خود را دنبال می کند .

مشکلات سلامتی
اصولا ً این نژاد ، سگی سالم بوده و طول عمرش زیاد است . برخی از آنها دارای مشکلاتی از قبیل کپل ، آب مروارید و تومارهای پوستی می باشند .

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد . اصولاً در داخل خانه پر جنب وجوش است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می کند .

فعالیت بدنی
کِری بلو تِریِر به ورزش علاقه دارد و از پیاده روی های روزانه به همراه صاحبش لذت می برد اما اصولاً یک روز بیرون نرفتن او را چندان ناراحت نخواهد کرد .


آراستن
باید موهای کِری بلو تِریِر را هر 6 هفته آراست . همچنین باید موهای داخل گوش اصلاح شود زیرا بلندی موها سبب ایجاد جرم و چرک گوش می شود . ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است ، باید هر هفته شانه و برس کشیده شود . اگر به تمیزی آن رسیدگی نشود این نژاد خیلی سریع کثیف می شود و بو می گیرد . برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند ، این نژاد سگی مناسب می باشد .

تاریخچه
موطن این تریر کشور ایرلند می باشد که در آنجا او از Irish Blue Terrier می نامیدند و سمبل ایرلند به شمار می آمد . علت نامگذاری او رنگ پوشش می باشد . هیچ توافق نظری در مورد اجداد این نژاد به وجود نیامده ؛ اما عده ای معتقدند که این نژاد نشأت گرفته از Portuguese Water Dog می باشد . عده ای نیز بر این اعتقادند که نژادهای Soft Cuated Wheatn Terrier , Wolf Houns , Irish Terrier و تریرهای روسی و اسپانیایی (Blue Dogs) در به وجود آمدن کِری بلو تِریِر سهیم بوده اند . از این نژاد جهت شکار جوندگان ، چوپانی ، نگهبانی و حتی بعنوان سگ پلیس استفاده می شود . این نژاد درسال 1924 در آمریکا به ثبت رسید .

مشخصات
عکس Kerry Blue Terrier : کِری بلو تِریِر

طول عمر : 12-15 سال
گروه : Terriers
وزن : 15-18 کیلوگرم
قد : 44-51 سانتیمتر
رنگ : در هنگام تولد به رنگ سیاه است که این رنگ با گذشت زمان به آبی تیره ، طوسی تیره و روشن و قهوه ای تغییر می کند .
 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.