بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 
Lhasa Apso : لَهاسا آپسو

Lhasa Apso : لَهاسا آپسو

توضیحات
لَهاسا آپسو دارای پوشش بسیار بلند و مضاعف می باشد که از دو سوی بدنش به سطح زمین می رسد . به رنگهای طلایی ، کرم ، عسلی ، دودی و چند رنگ یافت می شود . موها صاف ، بلند و سنگین می باشد و حالت ابریشمی ندارد . دارای چشمهای تیره و فرو رفته است . گردنش توسط موهای بلندی پوشیده شده ، دم پر پشت و فر خورده دارد .

خلق وخو
سگی سر سخت ، باهوش و سر زنده است که رفتار دوستانه ای دارد و حیوان خانگی مناسبی می باشد. معمولاً با غریبه ها خو نمی گیرد . برای کودکان پیشنهاد نمی شود . با صاحبش مهربان است . باید او را برای آموزش و یاد گیری تشویق و ترغیب نمود . لَهاسا آپسو به یک صاحب سلطه گر نیاز دارد . دیدبان خوبی است و صدای بلندش بیشتر به سگهای بزرگ شبیه می باشد. از تنهایی بیزار است . حس شنوایی خوبی دارد . ماده های این نژاد مادران خوبی می باشند .


مشکلات سلامتی
اصولاً سگ سلامتی است اما ممکن است گاهی دچار مشکلات پوستی شود خصوصاً اگر به بهداشت موهای او توجه نشود . مشکل جابجایی کشکک پا ، بیماریهای چشمی و بیماریهای کلیوی قابل ذکر می باشد .


شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد . در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد .

فعالیت بدنی
لَهاسا آپسو به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارد . پیاده روی های روزانه مناسب می باشد ، اما دویدن و بازی کردن منظم باعث می شود تا از لحاظ فیزیکی در شرایط بهتری باقی بماند .


آراستن
موهای بلند و صاف او را باید بصورت روزانه شانه و برس کشید تا به حالت نمدی در نیاید . شامپو خشک در مواقع ضروری پیشنهاد می شود . گوشه چشمها و درون گوشها را باید مرتباً تمیز نمود . ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد .

تاریخچه
موطن اصلی لَهاسا آپسو تبت می باشد . این سگ نام خود را از شهر لَهاسا کسب کرده است . برای 2000 سال این نژاد تنها در تبت و توسط مردان مقدس در معابد پرورش می یافت . آنها اعتقاد داشتند که روح صاحب لَهاسا آپسو پس از مرگ به درون بدن این سگ منتقل می شود . آنها همچنین معتقد بودند که این سگ خوش یمنی را به زندگی صاحبش می برد . بعد ها مردان حکومتی تبت آنرا بعنوان تحفه به دیپلمات های خارجی هدیه کردند . این نژاد برای اولین بار در سال 1920 در انگلستان به نمایش درآمد .
مشخصات
عکس Lhasa Apso : لَهاسا آپسو

طول عمر : 12-18 سال
گروه : Non-Sporting Dogs/Companion
وزن : 5-6 کیلوگرم
قد : 24-28 سانتیمتر
رنگ : به رنگهای طلایی ، کرم ، عسلی ، دودی و چند رنگ یافت می شود.
 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.