بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 
چگونگی خوراندن قرص به سگ ها

چگونگی خوراندن قرص به سگ ها

برای انجام این امر چندین روش مختلف وجود دارد که عبارتند از :

۱- خوراندن همراه غذا :
برای خوراندن قرص به این روش میتوانید از غذای مختلفی استفاده کنیم مانند :

  • قرار دادن در یک گلوله غذایی (مانند سیب زمینی پخته)
  • قرار دادن در یک رول ماده غذایی (مانند تکه های کالباس - البته در ایران دادن کالباس به سگ ها توصیه نمیشود)
  • قرار دادن در تکه ای از پنیر (در صورت کوچک بودن قرص)

نکته :

توجه کنید که استفاده از پنیر های نرم تر همیشه نتیجه بهتری خواهد داد.
  • مخلوط کردن قوص به تکه ای از کره
  • مخلوط کردن قرص با کره بادام زمینی : کره بادام زمینی به علت حالت چسبنده که دارد به قرص خواهد چسبید و حیوان مجبور به قورت دادن قرص خواهد بود. توجه کنید که برای عادت کردن حیوان به این ماده غذایی باید حد اقل به مدت دو روز - روزی ۲ بار (قبل از مخلوط کردن قرص با کره بادام زمینی ) این ماده را به او دهید تا با طعم آن عادت داشته باشد . بهتر است از قاشق برای خوراندن این ماده استفاده کنید.


۲- روش خرد کردن قرص

برای استفاده از این روش ابتدا قرص را در یک قاشق خرد کرده سپس تکه های خرد شده را با غذا های نیمه جامد مانند ماست - کره بادام زمینی یا کنسرو های غذای سگ مخلوط کرده و در همان قاشق بگذارید که حیوان مخلوط تهیه شده را لیس بزند.۳- خوراندن مستقیم قرص


این روش تجربه بیشتری نیاز دارد و بیشتر توصیه میشود که از این روش استفاده کنید.


برای انجام این روش ابتدا دهان حیوان را باز کنید و در حالی که فک پایین حیوان را با یک دست نگاه داشته اید قرص را در قسمت انتهایی زبان حیوان قرار دهید و دهانش ببندید و همانطور بسته نگاه دارید تا حیوان قرص را ببلعد. توجه کنید که گاهی اوقات فهمیدن اینکه حیوان عمل بلع را انجام داده یا نه مشکل است. در صورتی که حیوان با زبان بینی خود را لیس زن این نشانه خورده شدن قرص است. برای اینکه به بلعیدن قرص توسط حیوان کمک کنید میتوانید در حالی که دهانش را بسته نگاه داشته اید بر روی بینی حیوان فوت کنید .
۴- روش پرتاب قرص بر روی زمین

به مکانی که همیشه غذای حیوان را تهیه میکنید بروید - اطمینان حاصل کنید که حیوان در حال پاییدن شماست - سپس تکه ای از غذایی که در حال تهیه آن هستید را بر روی ظرف غذای حیوان بیاندازید - سپس به طور ناگهانی و رندم قرص را به آن مکان بیاندازید که نهایتا سگ آن را خواهد بلعید.


توجه کنید به علت مطمءن نبودن این روش توصیه نمیشود.
نکات مهم :


- توجه کنید که در هر حال باید با دامپزشک مشورت کنید - بعضی از اوقات بعضی از دارو ها نباید با بعضی از مواد غذایی خورانده شوند پس حتما با دامپزشک تان در مورد طریقه خوراندن قرص مشورت کنید شاید او روش بهتری داشته باشد .


- بهترین روش روش خوراندن مستقیم است اما این کار تجربه بیشتری نیاز دارد. توجه کنید که در این روش حتما باید ناخن های شما کوتاه باشد.


- در مورد نژاد های براکیوسفال (پوزه تخت) مانند انگلیش بولداگ - پاگ و ... از روش خوراندن مستقیم استفاده نکنید و حتما برای این مورد از دامپزشک سگتان کمک بخواهید. چون شاید برای سگ خود مشکل تنفسی ایجاد کنید.


- در روش خرد کردن قرص از مقدار زیاد مواد غذایی استفاده نکنید چون احتمال دارد که تمامی دز تجویز شده توسط حیوان مصرف نشود.- به هیچ وجه قرص با غذای گرم مخلود نکنید (یا به صورت مستقیم گرم نکنید) چون امکان دارد که ترکیب شیمیایی آن تغییر کند.منابع
سایت VetArena.com
سایت WikiHow.com
ترجمه شده توسط تیم DogForum.ir

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.