بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 
چگونگی تمیز کردن گوش سگ

چگونگی تمیز کردن گوش سگ

تمیز و پاکیزه نگاه داشتن گوش سگ مخصوصا در مناطقی که هوا گرم و مرطوب است و در نژاد هایی که گوش هایی بلند دارند و لاله گوششان سوراخ گوش را می پوشاند اهمیت زیادی دارد.

چند نکته که باید قبل از تمیز کردن گوش سگ بدانید :

- بهترین زمان برای تمیز کردن گوش سگ هر هفته یکبار یا هر دو هفته یکبار است.

- بهترین وسیله برای تمیز کردن گوش سگ یک پنس خون بند (هموستات) و یک تکه پنبه تمیز است. توجه داشته باشید که استفاده از گوش پاک کن امکان جلو بردن کثیفی های داخل گوش را به قسمت های داخلی آن و در نتیجه امکان ایجاد عفونت را خواهد داشت در نتیجه اصلا استفاده از گوش پاک کن توصیه نمیشود.

- محلول های تمیز کننده : برای محلول های تمیز کننده گوش شما میتوانید یا از محلول های تمیز کننده مو جود در بازار استفاده کنید یا اینکه خودتان در خانه تهیه کنید. (در ادامه روش ساخت آن را توضیح خواهیم داد)تمیز کردن گوش سگ :
ابتدا مقدار کمی از محلول تمیز کننده را در داخل گوش سگ بریزید (باید توجه داشته باشید که شما قبلا باید سگ خود را به کل پروسه تمیز کردن گوش عادت داده باشید تا بتوانید به راحتی و بدون وارد شدن هیچ آسیبی به سگتان این عمل را انجام دهید.)

بعد از اینکه محلول را در گوش سگ ریختید معمولا سگ به طور غریزی سر خود را تکان میدهد که این خود کمک خواهد کرد که جرم های موجود در گوش سگ با محلول شست و شو گوش ترکیب شود.

سپس یک پنبه گلوله شده تمیز را با هموستات بردارید (اطمینان حاصل کنید که در طی تمیز کردن گوش داخل گوش سگ همه یا قسمتی از آن باقی نماند) و داخل گوش سگ کنید تا واکس و جرم های گوش را پاک کنید ... توجه داشته باشید که بسیار آرام باید این کار را انجام دهید و هرلحظه آماذه باشید تا در صورت حرکت ناگهانی حیوان آن را بیرون بکشید.

در صورت نیاز پنبه را تعویض کنید و تمیز کردن گوش را تا زمانی که دیگر واکس و جرمی روی پنبه نبینید ادامه دهید.

محلول های تمیز کننده گوش سگ :
محلول های مختلفی برای تمیز کردن گوش سگ میتوان استفاده کرد.

محلول های تجاری زیادی با فرمول های مختلف وجود دارد که البته حتما برای انتخاب آنها باید با دامپزشک خود مشورت کنید.

شما می توانید محلول تمیز کننده گوش را خودتان هم تهیه کنید - دوروش وجود دارد :

۱- محلول ساخته شده بوسیله سرکه :
برای ساخت این محلول شما باید ۱ قسمت آب تمیز با با ۱ قسمت سرکه میکس کنید (به طور مثال اگر از نیم لیتر آب استفاده میکنید باید نیم لیتر سرکه استفاده کنید).
این محلول در چندین رفرنس مختلف پیشنهاد شده مخصوصا برای سگ هایی که عفونت باکتریایی یا قارچی مزمن دارند.

۲- محلول ساخته شده بویسله هیدروژن پراکساید (آب اکسیژنه) :
دقیقا مانند سرکه ساخته میشود یعنی ۱ قسمت آب و ۱ قسمت هیدروژن پر اکساید.

چند نکته :
- برای جلوگیری از التهاب و عفونت های احتمالی قبل از حمام کردم و شستن سگتان در گوش هایش پنبه قرار دهید

- هرگز پنبه ای که گوش حیوان را با آن تمیز میکنید خیلی وارد گوش نکنید (هرگز وارد کانال گوش سگ نکنید) چون احتمال عفونت و التهاب وجود دارد.

- هرگز در ساخت محلول تمیز کننده از الکل استفاده نکنید چون پوست داخل گوش بسیار حساس است و الکل باعث خشک شدن آن و بوجود آمدن مشکلات بعدی خواهد شد.


منابع
ترجمه شده مقاله آموزشی Dr. Ali Chakery در سایت www.VetArena.com

ترجمه شده توسط تیم DogForum.ir

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.