بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

نکات مهم در هنگام برخورد بیماری ها در سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
09-08-2013
سگ ها نیز مانند تمامی موجودات زنده درطول زندگی به بیماری مبتلا می شوند. بروز بیماری معمولا با علائمی همراه است. گاهی بروز بیماری بسیار ناگوار می باشد. ابتدا باید عامل بیماری تشخیص و سپس درمان دقیق در مورد آن انجام گیرد.
بهتر است مراقب باشید تولۀ سالمی را انتخاب نمایید تا کمتر دچار مشکل شود. نگهداری صحیح و اصولی، سگ را در مقابل بیماریها مقاوم می کند و به حیوان قدرت مقابله با عفونت ها را میدهد و باعث می شود حیوان در مقابل انگل هایی که بدنش را تضعیف می کند قدرت مقابله پیدا کند.

با واکسیناسیون منظم ایمنی را در برابر بیماریهای کشنده مثل دیستمپر، پاروو ویروس، هاری و غیره فراهم می آورد. معاینات سالیانه و تجدید واکسیناسیون علیه بیماریها را هرگز فراموش نکنید. بهتر است پیش از وقوع بیماری پیشگیریهای لازم را به عمل آورید.

به منظور تشخیص بیماری لازم است که رفتارهای طبیعی سگ را بشناسید و عکس العملهای حیوان رادر برابر مسائل گوناگون بدانید تا درصورت بروز رفتار غیر طبیعی بلافاصله توجه شما را بهخود جلب کند.

به خاطر داشته باشید که فقط شما می توانید مشکلات سگتان را برای دامپزشک بازگو نمایید. همیشه باید هوشیار و تیزبین باشید.

نکاتی که صاحبان سگ در زمان بیماری حیوان باید به آن توجه داشته باشند
درصورت بروزعلائم زیر به دامپزشک مراجعه کنید:

1_کاهش اشتها یا اشتهای بسیار زیاد بدون افزایش وزن
2_ افزایش عطش و یا ادرار پی درپی
3_ اسهال و یبوست
4_ استفراغ یا وجود مایع به هنگام بلع
5_ ترشح از بینی . چشم . دهان
6_ سرفه و یا مشکلات تنفسی ( تنفس صدا دار)
7_ فشار در زمان دفع ادرار و یا ادرار غیر طبیعی
8_ تب و لرز و درد
9_ بی قراری بی دلیل و یا کاهش وزن
10_مشکل در راه رفتن
11_ کج نگه داشتن سر
12_ کاهش اشتها و بی اشتهایی
13_ متورم شدن شکم و دیگر اندام بدن
14_ غش و تشنج
15_ فشردن سر به زمین و دیوار
16_ عدم تعادل
17_ بی رنگی و یا خونریزی در لثه ها
18_ رنگ پریدگی و یا حجیم بودن غیر طبیعی و مشاهدۀ خون در مدفوع
19_ مشاهدۀ زخم در دهان و دیگر اعضای بدن
20_ خروج ترشحات غیر عادی از دستگاه تناسلی


درضمن هر رفتاری که درسگتان غیر عادی باشددر ارتباط با طبیعی یا غرطبیعی بودن آن باید قضاوت نمایید.


نکات مهم :
زمان یک عامل سرنوشت ساز در تشخیص بیماری و درمان است. بنابراین اصرار داریم از این بخش به عنوان مرجعی درشناخت حالتهای سگ استفادهکنید. این بخش راهنمای تشخیص بیماریها نیست. تنها با مطالعه یک کتاب و شناخت چند بیماری نمی توان تمام بیماریهای سگ را تشخیص داد و به درمان آن پرداخت.

اجازه دهید دامپزشک از تجربه و دانش خود برای تشخیص بیماریها بهره جوید و بیماری را درمان کند. بنابراین هرچه سگ بیمار را زودتر نزد دامپزشک ببرید شانس بیشتری برای درمان حیوان فراهم آورده اید.
هرگز بدون مشاوره با دامپزشک دارویی به سگ ندهید حتی مولتی ویتامین. بارها مشاهده شده است که صاحبات برای بالا بردن قدرت بدنی سگ و بقول خود قوی شدن حیوان و دلایل واحی دیگر شروع به استفاده از انواع ویتامین های انسانی می کنند در صورتی که در تمام مولتی ویتامین های انسانی آهن وجود دارد و برای سگ بسیار خطرناک بوده و باعث ایجاد بیماری های کلیه و کبد و حتی موجب مرگ حیوان نیز می گردد.

بیاد داشته باشید ابتدا دامپزشک باید تشخص دهد که آیا حیوان کمبود ویتامین دارد و کمبود از چه نوع ویتامینی است و بعد ویتامین در جیرۀ غذایی سگ وارد شود. حتی توصیه می شود از غذا های انسانی (پسماندۀ غذای روزانه) برای تغذیه سگ استفاده نشود زیرا سگها در جیرۀ غذایی روزانۀ خود به اسید آمینه و اسید لینولیک احتیاج دارند که این اسید ها در جیرۀ غذایی انسانی وجود ندارند و یا بسیار کم می باشد و استفاده از این نوع جیرۀ غذایی باعث بیماری های پوستی و ریزش مو در سگ می شود.


نکات مهم در هنگام برخورد بیماری ها در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.