بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

سگ و جویدن استخوان های طبیعی

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
02-08-2014
استخوانهای طویل بلند بطوریکه 10 الی 20 سانتیمترطول داشته باشند نیازهای دندانی سگ را تامین می سازند. اما جویدن مداوم استخوانهای بسیارسخت به مرورزمان باعث سائیدگی دندانها خواهد شد. استخوانهای طبیعی بسیارصیقل دهنده هستند وبایستی کمترمورد استفاده قرارگیرند. شما شاید وسوسه شوید که استخوانهای کوچکترو ظریفتری دراختیارتوله قراردهید واو نتواند که این استخوان را خرد کند اما باید دانست که توله نیزرشد می کند وقدرت فک آن نیزبه تدریج افزایش می یابد. منظورآن است که یک سگ درحال رشد بالاخره روزی قادربه شکستن وخرد کردن استخوانهای کوچک خواهد شد قطعاتی ازآن را خواهد خورد وقبل ازآن که بفهمید که چه کاراشتباهی رخ داده است خواهد مرد. بسیاری ازمردم به اشتباه فکرمی کنند که دندان سگهای آنها نیزمشابه گوشتخواران وحشی یا سگهای قدیمی است. دندان حیوانات وحشی گوشتخوارویا دندانهایی که درفسیل موجودات کهن شبیه به سگ یافت شده اند کلفتربوده وقاعده بسیارقویتری نسبت به سگهای امروزی دارند.

تمام استخوانهای طبیعی سخت به شدت صیقل دهنده وفرساینده هستند. اگرسگ شما خیلی مشتاق جویدن است استخوانهای طبیعی به سرعت باعث سائیدگی دندانهای اوخواهد شد. دندانهایی که به شدت سائیده گشته اند معمولا دردناک می شوند. هیچگاه کفش کهنه خود را برای جویدن دراختیارسگ قرارندهید حتی اگرتمام میخها وقسمتهای فلزی آن را هم کنده باشید. بخصوص پاشنه های چرمی بسیارخطرناک هستند زیرا سگ با جویدنهای خود آن را تکه تکه نموده وخواهد بلعید وبه عوارض انسداد روده مبتلا خواهد گردید. بعلاوه اگردرداخل این قطعات چرمی قطعات فلزی یا میخی وجود داشته باشد که شما آن را ندیده اید باعث صدمه دیدگی ویا سوراخ شدن وپارگی روده ها خواهد شد.

همواره این احتمال نیزوجود دارد که سگ بین کفشهای کهنه ونو تفاوتی قائل نشود وکفشهای خوب شما را به دندان گرفته وازبین ببرد.


استخوان برای سگ ها ممنوع:

Fda هشدار میدهد که دادن استخوان به سگ ها برای جویدن میتواند باعث :
  • شکستن دندانها
  • آسیب دیدن دهان یا زبان
  • انسداد در مری،روده یا معده
  • یبوست به دلیل تکه های استخوان
  • خونریزی از مقعد به دلیل تلاش سگ برای دفع تکه استخوانهای خرد شده
  • التهاب صفاق(پریتونیت)
شود.

پریتونیت ها گاهی میتوانند مهلک و کشنده باشند و عفونت باکتریایی به دلیل سوراخ شدن معده و روده بوسیله قطعات استخوانی ریز به جاهای دیگر شکم سرایت کند و معالجه در این صورت بسیار سخت و دشوار میشود و گاهی اصلا درمان امکان پذیر نیست.
"بعضی از مردم فکر میکنند که دادن استخوانهای بزرگ مانند استخوان ران یا رست به سگ خطرناک نیست."

کارملا استمپر d.v.m ،یک دامپزشک در مرکز دامپزشکی مواد غذایی و داروها،میگوید:
استخوانها بدون توجه به سایزشان خطرناک هستند.
دادن استخوان به سگتان ممکن است که حیوان خانگی شما بعدا کاندیدی برای رفتن به دامپزشکی شود،ممکن است جراحی اضطراری لازم شود یا حتی باعث مرگ حیوان شوند.
مطمئن شوید که استخوانهای دور ریختنی غذاهایتان را در جایی میریزید که سگتان به آنها دسترسی ندارد.

زمانی که با سگتان برای پیاده روی به محله تان میروید به جایی که سگتان در حال بو کردن آن است توجه کنید.
او را به جایی در چمن ها هدایت کنید که هیچ شیئ خارجی نباشد.
استمپر به دارندگان سگ توصیه میکند که با دامپزشکان برای جایگزین هایی برای استخوان ها مشاوره کنند.
"بسیاری از وسایل شبیه استخوان که با مواد بی خطر تهیه شده اند برای جویدن سگ ها وجود دارند."
همیشه به چیز هایی ک سگتان میجود نظرت داشته باشید،به خصوص چیزهایی را که سگتان یواشکی در حال جویدن آنها است.

واقعیت چیز دیگریست همانطور که میدانید از سال 2009 سازمان fda سازمان دارو و غذای امریکا رسما استخوان را برای سگ ها ممنوع کرد اما چرا و چگونه ؟


سگ شما مخصوصا سگ های خانگی بدون توجه به لقمه غذا را با اندکی جویدن میبلعند و این عادتی ست که سگ ها دارند
پس دقت کنید زمانی که شما استخوان مرغ به سگ خود میدهید باعث میشوید که سگ شما درواقع تیغ های تیز را در دستگاه گوارش خود فرو دهد


این عمل باعث مشکلات بلند مدت و کوتاه مدت خواهد شد که به حتم شما باداشتن اطلاعات از این موارد دیگر به حیوان خود استخوان نمیدهید


توجه داشته باشید که حیوانات در طبیعت مرغ پخته پیدا نمیکردند که بخورند !! و نمیتوانستند مرغ را در مجاور اتش، کبابی کنند زمانی که شما استخوان پخته با سگتان میدهید همواره با مدفوعی گچ مانند و سفید رو برو خواهید شد که در در دراز مدت باعث ناراحتی های گوارشی میشود و در کوتاه مدت نیز با زخم های دستگاه گوارش و و متعاقب ان خونریزی دستگاه گوارش و عفونت خواهد شد


همچنین با انباشتگی و زخم دستگاه گوارش ممکن است باعث انسداد روده شود که در این زمان شاید جراحی کار ساز باشد

با همه تفاسیر و علم این که استخوان مرغ برای سگ ها مضر هست ایا حاضر به قبول این ریسک و خوراندن استخوان
به پت خود هستید؟


سگ و جویدن استخوان های طبیعی

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.