بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

نکات بهداشتی مورد نیاز برای نگهداری سگ تازه وارد

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
02-09-2014
از زمان تحویل تا رسيدن به خانه در زمان سرما کاملا او را از سرما حفظ کنید و نگذارید که سرما او را اذیت کنيد چون این توله به طور کامل نمیتواند گرمای بدن خود را حفظ کنيد .

دیگر مسئله مهم نحوه حمل او میباشد لطفا سگ را همواره از قسمت تنه اشك بلند کنید و هرگز او را از دستها نگیرید. چون تنها وسیله ارتباطی سگها با بدنش رگها و پوست میباشد .

برای جای خواب و ميان نگهداری میتوانید از سبدهای پلاستیکی و یا جای خواب که شرکت در اختیار شما قرار میدهد استفاده کنید

بیاد داشته باشید شب اول نگهداری برای شما و سگ سخت ترین شب خواهد بود زیرا حیوان تحویلی به شما بین چهار تا 8 هفته سن دارد و این اولین شبی است که او زندگی مستقل را تجربه خواهد کرد بنابر این شما نیز به عنوان صاحب او باید در این مورد به او کمک کنید.

من پیشنهاد میکنم برای میهمان تازه وارد قسمتی از خانه را که حد اکثر دومتر مربع باشد در نظر بگیرید و این منطقه را محصور کنید بگونه ای که تحت هیچ شرایطی این تازه وارد نتواند از آن منطقه خارج شود .

جای خواب او را در کنج دیوار و بگونه ای که محل تلاقی دو دیوار باشد قرار دهید . در کنار جای خواب او یک ساعت رومیزی که دورش را پارچه ای پیچیده اید قرار دهید که یاد آور صدای قلب مادر ش باشد و او را آرام کند . تجربه به من ثابت کرده که روز اول تحویل سگ از موسسه این توله دائما در آغوش صاحبانش میباشد . که این کار مضرترین رفتار در تربیت سگ میباشد . باور کنید وقت بسیاری برای بازی با او دارید و او نیز اشتیاق

فروان برای گرفتن محبت ولی فعلا در این مورد زیاده روی نکنید . و او را در محوطه خودش قرار دهید . محوطه ای گرم و بدور از رفت آمد زیاد است .

اکر میخواهید از همین لحظه اول به سگ ادرار کردن در منطقه مخصوص هم بیاموزید سرتاسر محوطه را روزنامه پهن کنید و مواظب باشید که روزنامه ها کاملا صاف باشد زیرا اگر فقط کمی از این روزنامه ها برگشته باشد تمامی روزنامه ها تکه تکه میکند و شاید مقداری از آن را هم ببلعد . .

حال تکه های از روزنامه را که حدود پنج سانتی متر باشد را آغشته به ادرار او کرده و در قسمتی از محوطه اش قرار دهید . من به شخصه هیچ اعتقادی به قطره هایی برای این منظور بکار برده میشود ندارم و بارها و بارها بی اثر بودن آن بر من ثابت شده است .

در این زمان شما به وسیله دیگری نیز دارید و آن یک دندان گیر بچه است که این کوچولو از آن استفاده کند چون دندانهای شیری و بعد هم دائم او برای در آمدن لثه اش را کلی ناراحت خواهد کرد

باز هم یاد آور میشوم جای خواب این کوچولو را حتما نرم و راحت مانند یک کوسن و یا یک تکه ابر که روکش دار انتخاب کنید .میتوانید از عروسکهای مخصوص سگ هم برایش تهیه کنید ولی از عروسکهای انسان به هیچ عنوان برای سگ مناسب نیست .

اگر میخواهد با سگ بازی کنید حتما مطمئنم شوید که ادرار و مدفوعش را کرده باشد و اگر بیرون آوردید و دیدید علاماتی چون دور خود و حول یک محور چرخیدن و بو کردن زمین را انجام داد سریعا او را به روی روزنامه قرار دهید .و وقتی مطمئن شدید که او کارش را انجام داد بعد با او ميتوانيد بازی کنید .

حال ممکن است او باز هم در محلهای غیر مجاز ادرار کرد درست در حین ادرار یا مدفوع کردن نه در زمانيكه کارش را انجام داد و رفت او را سریعا به محل مورد نظر ببرید و آن محل را بعد از ضد عفونی کردن مقداری سر که بپاشید .

اگر او جایی که مد نظر شما نیست ادرار یا مدفوع کرد فقط در هنگام دفع او را با صدای بلند از این کارش منع کرده و به محل مورد نظر ببرید

هرگز بعد از کارش او را دعوا نکنید چون او نمیفهمد برای چه او را تنبه مي کنيد و یا اگر او فرار کرد بدنبالش ندوید و او را دنبال نکنید چون گمان میکند شما با او بازی مي کنيد . من به دفعات شنیده ام که میگویند اگر سگ جایی را کثیف کرد دماغ سگ را نزد يک فضولاتش ببرید و او را دعوا کنيد باید بگویم این احمقانه ترین کاریست که یک صاحب سگ میتواند با سگش انجام دهد . چون سگ گمان میکند شما به او ميگوييد این را بخور حال شما فکر کنید جه احساس به صاحبش خواهد داشت و چه فکری در مورد او میکند ؟

دیگر عمل اشتباهی که صورت میگیرد تنبیه با روزنامه است که این عمل هم از آن دسته رفتارهای عجیب خواهد بود چون پس از چند بار تکرار این عمل سگ را ترسو

بار خواهیم آورد در ضمن اين که هر لحظه امکان دارد سگ از این حرکت صاحب خود خسته و عصبانی شوند و او را گاز بگيرد .

من بجای تمام این حرکات فقط پیشنهاد میکنم به سگتان کلمه نه یا چیزی شبیه این که او را از این حرکت منع کند بیاموزانید

به این صورت که هر کاری را که شما دوست ندارید فقط با گفتن نه و بعد از آن بردن نام او به زبان بیاورید . مطمئن باشید بعد از مدتی سگ شما با این کلمه اخت خواهد شد .

پیشنهاد میکنم در طی یک ماه اول که سگ زیاد آموزش دستشویی را نیاموخته بیرون از محوطه اش نیاورید و در بازی با او هم زیاد افراط نکنید چون به قول عوام زیادی از حد دستی میشود و ممکن است برای جای ماندن در محوطه اش مقداری بی قراری کند .

نکته دیگر اگر او را در جایش قرار دادید و او زیاد شلوغ کرد او را اگر فقط یک بار از محوطه اش خارج کنید . دیگر او عادت میکند که هر زمان اراده کند با سر و صدا به خواسته اش برسد . در این زمان فقط کافی ستشما حدودا 5تا 110 دقیقه او را کاملا تنها بگذارید وقتی او متوجه شود که با سر و صدا راه بجای نمی بر د مجبور میشود که سبوت کند .

و می آموزد که فقط باید به فرمان شما باشد .

حال برسیم به غذا دادن شما باید برا ی توله تازه وارد بین سه تا چهار وعده در نظر بگیرید

که این غذا در صبح میتواند مخلوط شیر با نان بگونه ای که کاملا نان در ر خیس خورده و مخلوط شود میتوانید از ماست کم چرب و یا شیر برنج یا غذای آماده کودکان مانند غنچه .مامانا و یا .... . استفاده کنید .

و یا یک تخم مرغ را در داخل یک کیسه فریزر شکسته و در مایکروفر بگذارید . یک سوراخ کوچک در آن ایجاد کنید و حدود پنجاه ثانیه گرما دهید تا کاملا سفت شود آن گاه سفیده آنرا با مقداری شیر مخلوط کرده به حیوان بدهید .

برای وعده های غذایی دیگر میتوانید مقداری از خورش غذا را با برنج مخلوط کنید به او بدهید و یا و سینه مرغ پخته را ریش کنید و یا هر غذا ی پخته دیگر به شرط آن که زیاد سفت نباشد . باز هم متذکر میشوم گوشت قرمز خام (گوشت گوسفند .گاو .و...) را به صورت خام به حیوان ندهید .

مورد دیگر موسسه پرشیا دام از 25 روزگی به توله هایش غذا دادن را آغاز میکند برای همین دادن شیر خالی به توله توسط شما اسا سا بی مورد است

در این بین شما میتوانید از قطره های مولتی ویتامین و همچنین شربت سانستول نیز برای سگتان استفاده کنید .

باز هم در این مقطع چند مورد را گوشزد میکنم .

آب را بطور مداوم در اختیار حیوان قرار ندهید در فصل تابستان 3 بار و در فصل زمستان 2 بار آب به حیوانتان بدهید . چون سگها بدون هیچ دلیلی و فقط برای تفریح آب را مینوشند و این یکی از دلایلی میشود که سگ شما تحت هیچ شرایطی ادرار کردن ر ا نیاموزد .

نکته دیگر ظرف غدای سگ را پس از پانزده دقیقه چه غذای ش خورد و یا نه ا از جلوش بردارید .

حتما بخاطر داشته باشید که ساعت غذای روزانه او تا حد ممکن یکسان باشد یعنی اگر سگ را 8 صبح 3 بعد از ظهر و 12 شب غذا میدهید حتما فردای آن روز هم همین ساعات را انتخاب کنید .

و در بین و عده های غذایی هم حتی یک پر کالباس یا 5 گرم مرغ را ندهید و در ضمن سگ بياموزد فقط و فقط غذایش در ظرفش ریخته میشود و در زمان مشخص اگر این مسئله را هم در نظر نگیرید به شما قول میدهم سگ شما هرگز دفع کردن را در جای مناسب یاد نخواهد گرفت .

بعلت حرکات دودی شکل روده محتمل ترین زمان برای دفع 5 تا ده دقیق ه بعد از غذا خوردن به شرطی که مطالبی را که ذکر کردم در نظر گرفته باشید خواهد بود

.حال برمیگردیم به آموزش دفع .

اصولا برای دفع ادرار و مدفوع چند زمان مشخص وجود دارد .


1- 5 تا 10 دقیقه بعد از غذا خوردن

2- صبح ها هنگام از خواب بیدار شدن حیوان 3: در زمانیکه حیوان هیجان زده میشود . در این سه زمان حیوان حرکات مخصوص خود را که قبلا ذکر شد را به نمایش خواهد گذاشت .

با زهم باید این نکته را ذکر کند که حتی باهوشترین و مودب ترین سگها هم حتی در 5 و یا 10 سالگی هم امکان اشتباه و ادرار کردن در جای نادرست را داند و در این زمان هم فقط باید اورا تصحیح کرد .

باز هم چند نکته دیگر .

هرگاه سگ شما در جایی که قرار نیست را کثیف کرد همان موقع و فقط همان موقع او را به جای صحیح ببرید . ولی اگر او را بعد از اینکه کارش را انجام داد به محل مورد نظر شما ببرید یا حتی اورا تنبیه هم بکنید هیچ اثری نخواهد داشت .

فقط در حین انجام عمل اشتباه سگتان اورا تنبیه و تصحيح کنید

در غیر این صورت فقط جایی که سگ کثیف کرده را با مواد شوینده پاک کنید و بعد خشک شدن محل مقداری سرکه به محل بپاشید .

برای روز سوم یا چهارم شما میتوانید مقداری از روزنامه ها را کم کنید و مراقب باشید که او فقط در روی روزنامه ا کارش را انجام دهد و اگر اشتباها جایی دیگر انجام داد او را تصحیح کنید .

حال میرسیم به نوبت شب :
در این زمان شما ميتوانيد دو راه را پیش بگیرید حیوان را در محوطه اش آزاد بگذارید و اميدوار ر باشید که خود او در نقاط ممنوعه ادرار نکند .و اگر صبح ملاحظه کردید که اشتباهی از او سر زده فقط ناحیه را تمیز کنيد . 2 همانطور که میدانید سگها از مادرشان آموخته اند که جای خواب شان هرگز کثیف نکند

اگر انها را بگونه ای که فقط در قسمت کوچکی که اختصاص به خوابشان دارد بسته نگه داریم زمانیکه او احساس دفع داشته باشد خیلی سر و صدا خواهد کرد در این زمان شما اورا آزاد کرده در روی روزنامه قرارش میدهید تا کارش را انجام دهد و دوباره اورا در جایش قرار میدهید شاید شما ممکن باشد این کار سه تا چهار بار انجام دهید ولی مطمئن باشید این روش معجزه خواهد کرد .

نوبت صبح روزهای بعد .

حال شما میتواند باز هم روزنامه ها را کم کنید اما همچنان مراقب باشید اشتباها در روی قسمتهای بدون روزنامه کارش را انجام ندهد . آنقدر روزنامه ها را کم کنید که فقط 1 یا دو تکه رو نامه در محوطه سگ باقی بماند . برای 2 روز فقط 1 روزنامه بگذارید و سگ فقط باید بر روی همان روزنامه کارش را انجام دهد .

در این زمان او کم کم به دنیای متمدن ما پا میگذارد .

حال میتوانید یکی از قسمتهای محوطه محصور حیوان را بردارید ولی به او یاد بدهید که فقط باید در خانه اش بماند بدین صورت که زمانیکه او خواست بدون اجازه شما از محوطه اش خارج شود با صداي بلند نامش را صدا زده اورا به سمت خانه اش راهنمایی کنید و بگویید مثلا" ناتا سر جات و او را با دست به خانه اش راهنمایی کنید

این کار را چندین با تکرار کنید .

حال نوبت آن رسیده که روزنامه را کم کم و خیلی آرام از خانه اش دور کنید و به جایی که در نظر گرفته اید منتقل کنید . در این کار هم اصلا عجله نکنید و به سرعت محل روزنامه را جابجا نکنید تا سگ روزنامه را گم نکند

مثلا در طول 4 یل 5 پنج روز میتوانید روزنامه را به دستشویی منتقل کنید

با زهم یاد آور میشوم در این زمانها هم امکان اشتباه از جانب سگ میباشد و شما هم فقط او را باید تصحیح کنید .

در زمانیکه قدری بزرگتر شد شما خواستید دفع را سگتان برون از خانه ببرید در زمانهایی که قبلا هم ذکر شد او را به بیرون از خانه ببرید ( بعد از غذا –صبحها –شب زمان خواب )اگر 10 دقیقه بعد از غذا خوردن سگ را به بیرون از خانه بردید و او کاری نکرد او را به سر جایش ببرید و ببندید و بعد از 10 دقيقه دوباره او را به بیرون ببرید در این زمان او متوجه میشود که برای انجام عمل دفع به بیرون از خانه برده شده نه کار دیگری .

در اخر این قسمت نکته ای مهم را برای شما ذکر خواهم نمود

سگ ها شدیدا پایبند قوانین طبقاتی میباشند و فقط زمانی از قوانین را پیروی ميکند که او دستور دهنده را بالاتر و رئیس خود بدانند و در ضمن هیچ تبصره ای را در این مورد متوجه نیمشوند و انرا یک دوگانه كي قلمداد کرده و چنین تصمیم میگیرد چون صاحب من دوگانه برخورد میکند پس من خودم تصمیم میگیرم

برای شما در این مورد مثالی میآورم .

شما اصلا مایل نیستید که سگ شما در رخت شما بیا ید و یا وارد آشپز خانه شود و هر وقط که به این محلها میآید او را دعوا ميكنيد که از اين محل برو بیرون اما بعضی مواقع شما او را وارد تخت خود مي کنيد یا حتی غذای سگ را در آشپز خانه میدهید در این زمان سگ کاملا گیج شده و تصمیم میگیرد آن کاری را که خود صلاح میداند انجام دهد .

هیچ تو جهی به حرف شما که صاحب و رئیسش هستید نداشته باشد
مثالی دیگر اگر سگ آموخته باشد که در خارج از خانه دفع را انجام دهد و این بار هم چون همیشه به بیرون از خانه آمده باشد ولی اشتباها روی چمنها کارش را انجام دهد در آن زمان هم شما بر سر او فریاد بزنید او نیز بیدرنگ فرار کرده و به خانه رفته و روی فرش کارش را انجام میدهد . و دیگر هم در بیرون کارش را نخواهد کرد .

در کل این مطلب را اینگونه جمع میکنم که

سگها با ما میتوانند سخن بگویند و زبان مشترکی داشته باشند این زبان چنین است من رئیسم و تو مرئوس و من فقط اشتباهات را تصحیح میکنم و هیچ تبصره ای نیز در این میا ن وجود ندارد .

در این زمان شما اولین درس تمدن را به سگتان آموزش داده اید اما نکات بسیار دیگری هم مانده که باید به این تازه وارد بیاموزانید کارهایی چون :

تنها ماندن در خانه و بيا . و ...

چند مسئله دیگر وقتی شما از بيرون به منزل میآیید او به روی پاهایش میایستد و دائما از شما انتظار دارد که او را نوازش کنید .ولی این مسئله مسلما برای شما مخصوصا زمانیکه خسته به خانه آمدید بسیار ناخوشایند است و در ضمن زمانی این مسئله حاد تر خواهد شد که وقتی به این میزبان کوچولو محل نگذارید او خانه را بر روی سرش خواهد گذاشت

در این زمان هر وقط او به روی پاهایش ایستاد دو دستش را گرفته به سمت پایین فشار ندهید و به او بگویید هیس چیزی شبیه این . مطمئن باشید او دردش نخواهد آمد ولی یاد خواهد گرفت که دیگر این حرکت را انجام ندهد . ولی شاید مهمتر از این آموزش رفتار شما خواهد بود که در روزهای ابتدایی شما هر زمان از راه میرسیدید با ذوق شوق او را صدا مي کرديد و زمانی را در کنار او او سر مي کرديد و ولی بعد از یک هفته که شیرینی تازه وارد از بین رفت انتظار دارید این کوچولو مثل یک فرد مودب بایستد و فقط یک دم تکان دهد و برود . باید عرض کنم بهتر است شما هم آموزشی کامل در این مورد ببینید و آن زمان که این مهمان به خانه شما آمد آن زمان احساسات خود را کنترل کنید و زیاد با او گرم نگیرید که این بیچاره هم عادت کند و کلی سر و صدا بپا کند من پیشنهاد دارم فقط زیر گر دن اورا نوازش کنید . و به او سلام کنید و باز هم متذکر میشوم که سر او را نوازش نکنید که سگ با حالت سر بالا به سمت شما بیاید نه بصورت سگهای تو سري خور .

مسئله مهم دیگر وقتی که صدای زنگ به صدا در میآید و خوب بعد از صدا مشخصا واکنش شما و متعاقب آن ورود یک نفر به خانه همه اینها باعث میشود که سگ شما بسیار حساس شده و در نتیجه شروع به پارس کردن کند در این زمان من پیشنهاد میکنم که ابتدا پوزه سک را با دستانتان بگیرید و او را ساکت کنید بعد با صدای بلند اورا دعوا کرده و به محل خوابش راهنمایی کنید . و به او بگویید مثلا ناتا سر جات او میآموزد که هر گاه صدای زنگ به گوشش رسید بدون هیچ مقاومت و سر و صدا به جای خوابش خواهد رفت .برای حصول اطمینان این عمل را به این صورت که فردی زنگ را به صدا در آورد و شما سگ را به محل خوابش راهنمایی کنید تکرار کنید شما در دفعات ابتدایی بهتر است کاملا سگ را تا لانه اش همراهی کنید و چند ثانی ای هم در آنجا صبر کنید ولی بعد از مدتی سگ خود به خود به جایش خواهد رفت .استخوان برای جویدن است یا ریشه های فرش ؟
سگها اشیا را میجوند این قسمتی از زندگی آنها میباشد وقتی سگی حدود 4 تا شش ماه میشود آزار و اذیت را آغاز خواهد کرد و زمانیکه کلمه نه را میآموزد شما میتوانید تفاوت استخوان و دیگر چیزها را به او آموزش دهید .

ذکر چند مورد در این رابطه به نظرم ضروری میرسد .

اگر برای سگ تا ن لانه یا سبد در نظر گرفته اید آنرا هرگز تهیه نکنید چون توله عاشق جویدن حصیر و چرم اصل میباشند .

اسباب بازی های نرم و عروسکهای پلاستیکی که حیوان ميتواند آنها را بکند و بخورد را تهیه نکنید چون اگر یک تکه از این پلاستيكها در شکم حیوان بماند به مشكلات زیادی برای شما به عنوان صاحب که باید اورا نزد دامپزشک ببرید و خود او بر خواهید خورد .

سگ شما ممکن است بخواهد تکه ای چوب را بجود که شما بیاید او را از این کار منع کنید چون برای او مضر است در اینجا باز هم تداخلی بین قوانین انسان و سگ بوجود میآید و ما ارز سگ بسیار ناراحت میشویم كه چرا مثلا کفش ما را جویده است و تازه زمانی مشكل حاد تر میشود که ما برای او اسباب بازی میخریم و به او اجازه میدهیم آنرا بجود ولی باز او را دعوا مي کنيم که چرا ریشه فرش و کفش را خوردی!

این مسئله برای سگ قابل در ک نمی باشد این مسئله یک بعد دیگر دارد که هر چه سن سگ بالاتر میرود او نیز حریصتر برای جویدن اشیا خواهد شد

برای حل این مشكل شما در خریدن اشیا برای سگ دقت کنید بارها دیده ام که برای سگها از طنابهای که به شکل استخوان است و دو سر آنرا گره زده اند استفاده میشود !!!!

من خودم بارها به این استخوانهای نخی نگاه کرده ام و هر بار حق را به این سگ گرفتار داده ام که واقعا برای من انسان تفاوت گذاشتن بین ریشه فرش و این استخوانها مقدور نمیباشد .چه برسد به سگ بیچاره که هر وقط ریشه فرش را میجود تنبیه میشود ولی باید با آن استخوان بازی کند .!!!!!

چه کسی رئیس است :
اساسیترین و مهمترین نکته ای سگ باید یاد بگیرد و قبلا هم در مورد آن توضیح دادم مسئله رئیس چه کسی است و اینکه اینجا چه کسی دستور میدهد

زمانیکه سگ بی دلیل و یا برای خواستن هر چیز پارس میکند و دلیل اصلی این است که سگ خو درا صاحب همه چیز و خود را رئیس میداند .برای حل این مشكل هم باید حوصله داشته باشید هم وقت هم صبر بدین صورت که من برای این منظور از محلول بادام تلخ مخلوط در آب استفاده کردم بگونه ای که این مخلوط فقط تلخی مختصری داشته باشد و آنرا در یک ظرف که سر آن حال نی داشته باشد مانند قمقمه دوچرخه سواران یا چیزی شبیه آن بریزید بعد هر زمان که سر و صدا کرد پوزه اورا گرفته و و مقداری از این محلول به او بدهید .

ولی شاید روش بهتر اورا تنبیه کردن به این صورت باشد که او را با صدای بلند دعوا کرده و بعد اورا به محوطه اش برده و با قلاده اش ببندید البته در ابتدا کمی برای اینکه حتی شما اورا به این صورت مدود کرده اید نیز امکان دارد سر و صدا کند و ولی بعد از مدتی اگر به او توجه نکنید آرام میشود .

ولی تجربه به من ثابت کرده که زمان در این مسئله بسیار مهم است و گاهی بعضی از نژادها مانند اشپیتز و یا داشهوند و گاها پکینیز ها کمی تند خو تر از دیگر نژادها میباشند و زمان بیشتری میبرد تا آنها هم سگ های مودبی شوند خصوصا داشهوند و اشپیتز که من در این مدت کاری توجيه داده ام هر که بخواهد این دو نژاد را تهیه کند با او در ابتدا اتمام حجت کنم .که اگر سگ بسیار آرام میخواهی این سک مناسبت نیست گرچه تربیت پذیر ست و فوق العاده باهوش اما بسیار هم هم لج باز .

ولی این نکته فراموش نشود که هر سگی تربیت پذیر است حتی خنگ ترین آنها .

تنها در خانه :

یکی از مسایلی که صاحبان سگ از من میپرسند این است که سگ را چگونه در خانه تنها بگذارم .

پاسخ من چنین خواهد بود

صاحب محترم این کوچولو در ابتدا گمان کن و که کودکت را برای اولین بار میخواهی در خانه تنها بگذاری حال به اطراف خانه نگاه کن

تمام دستمالهای کاغذی و اجسام شکستنی را از دسترس خارج کن .

اگر سگ شما در دستشویی کارش را انجام میدهد در آنجا را باز بگذار ولی مواد سمی و شوینده مانند آب ژاول(وایتکس)و جوهر نمک را از آنجا بر دارید

اگر در خانه گیاه( آلِورا)(alovera) نگه میدارید به جایی بگذارید که سگ نتواند به آن دسترسی داشته باشد . و بعد اصولا دقت کنید که تا آن زمان برگشت شما سگ شما مطمئنا نمی تواند کتاب بخواند یا خود را با تلفن سر گرم کند پس برای او کم اسباب بازی مخصوص سگ و همچنین قسمتی از قلم گوسفند یا گاو آن هم پخته شده و خالی از مغز استخوان و بدون چربی ها در اختیارش قرار دهید توجه کنید که سگ نتواند استخوان را خورد کند حتی میتوانید از کتف گوسفند هم استفاده کنید .

بعد وقت مطمئن شدی که همه چیز بجا ست در را محکم ببندید و بروید بگونه که صدای در برای سگ کاملا بلند باشد . بعد از اینکه از در خارج شدید احتمالا سگ پارس خواهد کرد . در این زمان به خانه بر گردید و او را با صدای بلند صدا کنید و و به او ب بگویید سر جایش و بعد مجدادا در را ببندید و به بیرون بروید لازم نیست این کار را چند بار انجام دهید . چون صدای در و دعوای شما اورا متنبه خواهد کرد .

حمام کردن سگ :
آموزش کامل حمام کردن سگ را میتوانید در این مقاله آموزشی ملاحظه کنید : http://dogforum.ir/entry/222/

بعد از خشک کردن با سشوار آن هم فاصله بسیار دور که صدایش کوچولوی ما را آزار ندهد . برس را باز هم بجهت عکس بر روی حیوان بکشید .

دقت کنید در این زمان دو خطر در کمین است

1: ادرار کردن حیوان

2:حیوان بعد از شستشو علاقه عجیبی به دویدن دارد پیشنهاد میکنم وسایل شکستنی را از جلو او بر دارید !!

زمان حمام را زودتر از بیست روز يک بار نکنید .

اگر در این زمان نیاز مبرم به شست و شوی حیوان بود فقط با حوله مرطوب تن او را بشویید .

اگر مجبور بودید که اورا بشویید از آب خالی استفاده کنید در غیر این صورت باید منتظر ریزش بیش از حد مو سگتان باشید .

برس كشيدن روزانه و دیگر مسایل بهداشتی روانه :
اگر سگ شما از نژاد سگهای مو بلند چون تریر و پودل یا دیگر سگهای موبلند میباشد گرفتاری های شما بسیار بیشتر از دیگر صاحبان سگ های موکوتاه میباشد به این جهت که شما روزانه 5تا 10 دقیقه باید موهايیش سگتان را برس بكشيد و اگر سگ شما موهایش بلند است حتی مجبورید روزانه دو بار به مدت 5تا 10 بدن سگتان را با برس پلاستیکی برس بکشید .

البته در نگاه اول کار مشکی به نظر نمیرسد و ولی هم دقت میخواهد و هم حوصله

تميز كردن چشمها :
بعضي از نژادهاي سگ بخصوص آنها مه موهاي بلند دارند به علت ترشع غدد اشكي همواره گوشه هاي چشمشان كثيف است براي اين مسئله دو كار را بايد انجام داد .

1:كوتاه كردن موهاي اطراف چشم (ترجيحا توسط دامپزشك )2:شست شوي روزانه با پنبه استريل كه به سرم فيزيولوژي(سرم شست و شو آغشته باشد )روي پلكها و و اطراف چشم را از سمت بيني به طرف خارج بصورت كاملا ملايم تميز كنيد .دقت كنيد مخصوصا در مورد سگهاي پكينيز كه به هيچ عنوان سطح قرنيه و اساسا خود كاسه چشم را با پنبه و هيچ چیز ديگر تميز نكنيد و اگر هم ترشحات چشمي وجود داشت هرگز با دستمال و يا اين قبيل اشيا تميز نكنيد . اگر هم جسم خارجي در چشم سگتان قرار گرفت فقط با دامپزشك مربوطه تماس بگيريد.

كوتاه كردن ناخنها :

تا قبل از سه ماهگي هيچ نيازي به كوتاه كردن ناخنهاي سگ وجود ندارد

فقط مراقب انگشت بالايي دست و پاي سگتان باشيد كه هيچ ارتباطی با زمين ندارد و مواظب باشيد كه به صورت حلقوي در نيايد و دور خودش نپيچد كه مطمئنا تا سه ماهگي چنين اتفاقي نخواهد افتاد .

بعد از آن زمان هم باز شما بايد به دامپزشك سگتان مراجعه كنيد . او خودش ناخنهاي سگ را باز بيني خواهد كرد ولي اين نكته را ذكر ميكنم كه اصلا خود شما اقدام به كوتاه كردن ناخن سگ نكنيد چون در قسمت ابتدايي ناخن سگها كالا زنده و نسج زنده قرار دارد و اين مسئله باعث ميشود كه اگر فقط يك بار به اشتباه ناخن سگ خون بيايد ديگر سگ با شما همكاري در اين مورد نخواهد كرد .و دیگر اینکه برای کوتاه کردن ناخن سگ از ناخنگیر های مخصوص استفاده میشود نه ناخنگیر مخصوص انسانها .

ولي بطور كلي ناخن سگها نبايد از سطح بالشتك هاي دست و پايش بلند تر باشد و اگر اين چنين بود او را به نزد دامپزشكش ببريد . و يا فقط با سوهان هاي مخصوص ناخن سگ نوك ناخنها را سوهان بكشيد .

پيرايش سگها :
اين قسمت هم يكي از آن مواردي است كه از من بسيار سوال ميشود

اگر واقعا دقت مورد احتياج اين بخش را داريد يك قيچي كه سر آن گرد باشد در اختيار داشته باشيد مي توانيد موهاي انتهایی و خصوصا نزديك مخرجي سگ را كوتاه كنيد اگر توله سگ مدفوعش در آن قسمت جمع شده بود ابتدا اورا در اب ولرم قرار داده با دستكش ابتدا كثافات را پاك كنيد .

بعد قسمتها انتهايي دم را كوتاه كنيد براي اينكه زياد هم شكل ظاهري سگتان خراب نشود ميتوانيد در شعاع هاي دور تر موهای موضع را با قيچي هاي شانه اي كوتاه كنيد

يكي ديگر از قسمتهاي سگ كه ايجاد مشكل ميكند حوالي و پشت گوشهايش ميباشد در در اين مورد هم من پیشنهاد ميكنم اولا خوب سگتان را برس بكشيد و دوم اينكه در صورت بروز مشكل به يك متخصص كوتاه كردن موهای سگ مراجعه كنيد . و يا اگر مايليد شخصا اقدام كنيد بسيار مواظب باشد كه گوش سگتان را نبريد .


نکات بهداشتی مورد نیاز برای نگهداری سگ تازه وارد

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.