بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

میکروچیپ گذاری (کاشت) در سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
02-09-2014
با توجه به پیشرفت علوم و فنون در جهان ، سیستم های نوین جایگزین روشهای قدیمی و سنتی گردیده و راندمان و بهره وری نیز بهمان میزان توسعه می یابد. استفاده از طرح شناسایی جانداران به روش مرسوم الکترونیکی در جهان پیشرفته نیز در پیشبرد اهداف ملی ،اجتماعی ، بهداشتی ، صنعتی و اقتصادی جایگاه خاص خود را در جوامع امروزی پیدا کرده است . جمعیت دامی کشور اعم از کوچک و بزرگ و صنایع وابسته نظیر دیگر صنایع مطرح در جامعه نیازمند داشتن تجهیزات اتومکانیکی و رایانه ای است و با پیدایش سیستم های اتوماتیک و سیستم های اطلاعاتی غیر قابل تغییر و واقعی و موثر بتدریح شرایط و اوضاع مطلوبتری را در این زمینه بوجود خواهد آورد.

روش های قدیمی شناسایی جانداران دردنیا ازطرق مختلف نظیر الصاق پلاک گوشی ، خالکوبی ، نشانه گذاری ونظایرآن صورت می گیرد بطوریکه اکنون درکشورما نیز به همین صورت بوده ومتاسفانه دارای معایب فراوان وبهمراه درصد بالایی ازخطا واشتباهات می باشد که درحقیقت براساس ثبت دستی وتفسیر نظری وفردی اعمال می شود. لذا این روش اختلالاتی درسیستم های مدیریتی و نظارتی وفنی ایجاد می نماید. بنابراین کشورهای توسعه یافته جهت حل این معضلات با تحقیقات وآزمایشات وسیعی که در دهه 1980 میلادی انجام دادند به تکنولوژی و روش نوینی درجهان دست یافتند که به نام شناسایی الکترونیکی جانداران به روش میکروچیپ مطرح گردید.

سازمانهای معتبر جهانی نظیرانجمن های حمایت از حیوانات ، FDA ، USDA ، CBSG ، CITES این روش را نیز تائید وهمچنین استانداردهای جهانی نظیر ISO 9001جهت تولید تجیهزات لازمه کسب گردید.

اکنون بیش از دو دهه از تولد این فناوری درجهان سپری شده واکثرکشورها ازاین سیستم بعنوان مطمئن ترین ودقیق ترین روش شناسایی جانداران استفاده و بهره برداری می نمایند. درکشورما نیز سازمان دامپزشکی کشور براساس طرح جامع دکتر شهرام جلیل زاده پس از مطالعات وبررسی ها درسال 1382 تائیدیه علمی وفنی این روش را اعلام و شرکت آمار دام ایرانیان به عنوان مجری طرح در کشور با مدیریت عامل آقای دکتر شهرام جلیل زاده مطرح گردید.

این روش درکلیه موجودات اعم از بزرگ وکوچک کاربرد داردنظیر گاو، گوسفند،اسب،طیور، آبزیان، حیوانات آزمایشگاهی ، حیوانات خانگی ، حیوانات باغ وحش وهمچنین طبیعت وحش .

این سیستم براساس تکنولوژی RFID یا شناسایی توسط فرکانس رادیویی پایه گذاری شده است واز سه بخش میکروچیپ ، دستگاه بازخوان وبانک اطلاعاتی تشکیل می شود . دستگاه بازخوان امواج رادیویی را به میکروچیپ ارسال وکد میکروچیپ نیز توسط امواج رادیویی به دستگاه بازخوان منعکس و سپس این کد وارد سیستم بانک اطلاعاتی شده وبواسطه این کد ، کلیه اطلاعات جانداراز بدو تولد تاحال حاضر در دسترس قرار می گیرد.ساختارمیکروچیپ به اندازه یک دانه برنج یا 11 میلیمتر بوده که درون آن حاوی خود میکروچیپ ، خازن، آنتن فنری و محفظه شیشه ای که قابلیت تطابق با بافت زنده موجود را دارا می باشد. میکروچیپ عاری ازهرگونه منبع الکتریکی ویاباطری بوده بنابراین ازبین نمی رود، فاسد نمی شود. نیازبه تعمیرندارد ودرطول عمرجاندار دربدن باقی ومحفوظ می ماند.


میکروچیپ گذاری (کاشت) در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.