بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

آسکاریس در سگ و انسان

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
04-12-2014
یکی از بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه بیماریهای انگلی می باشد. در این پست به بیماری توکسوکاریاریس که دراثرکرمهای آسکاریس :
toxocara cati , toxocare canis ایجاد می شود پرداخت خواهد شد.

توکسوکاریاریس چیست

توکسوکاریاریس بیماری مشترکی است که توسط کرمهای گردی که معمولا درروده سگها (t.canis وگربه t.cati) وجود دارد ایجاد می گردد. توله سگها از طریق بند ناف در دوران جنینی و نیز خوردن شیر پس از تولد آلوده می شوند اما گربه ها فقط از طریق خوردن شیر مادر آلوده می شوند. این انگل نه تنها درسگ و گربه ها باعث بیماری می گردند بلکه مهاجرت لارو انگل در بدن انسان خصوصا بچه ها را ایجاد می کند. اصولا موارد توکسوکاریاریس ناشی از توکسی درانسان نادر تر است . در ایالات متحده آمریکا تخمین زده می شود که سالانه 10000 مورد از آلودگی toxocare درانسان مشاهده می شود.

علائم توکسوکاریاریس در انسان چیست

دو شکل عمده از توکسوکاریاریس وجود دارد.

1- فرم چشمی

توکسوکارا می تواند منجر به بیماریهای چشمی گردد که در نهایت موجب کوری می گردد. فرم چشمی زمانی ایجاد می شود که لارو انگل وارد چشم می شود. این انگل می تواند منجر به التهاب و زخم شبکیه شود. هرساله حدود 700 نفر از کودکان مبتلا به فرم چشمی توکسوکارا بینایی خود را از دست می دهند.

2- فرم احشایی

آلودگی شدید و مرتب با توکسوکارا اگر چه به ندرت اتفاق می افتد اما می تواند منجر به ایجاد فرم احشایی توکسوکارازیس شود. پس از اینکه تخم توکسوکارا توسط انسان بلعیده شود در داخل روده به لارو تبدیل می شود.

مواردی بطور کامل تست درمان ضدانگلی قرار گرفته اند. ضمنا توله ها را بطور منظم از سن دو هفتگی هر ماهه طبق توصیه دکتر دامپزشک مورد درمان ضدانگلی قرار دهید. دستهایمان را پس از بازی با حیوان خانگی یا فعالیت درخارج ازخانه به خصوص قبل از خوردن غذا به خوبی با صابون شستشو دهید. به بچه هایتان بیاموزید همیشه دستهایشان را بعد از بازی کردن با سگ یا گربه و بعد از بازی کردن در خارج از خانه بخوبی شستشو دهند. به بچه ها اجازه ندهید در مکانهایی که بوسیله مدفوع حیوانات خانگی یا سایر حیوانات آلوده شده است بازی کنند. هرگز بچه های کوچکتر با سگها تنها نگذارید مگر اینکه سن سگ بیش از شش ماه باشد ضمنا مانع از این شوید که نوزادتان چهار دست و پا روی زمین حرکت کند.
 • دور محل بازی کودکان را محصور نمایید تا مانع ورود سگها به آن محل شوید.
 • حتی المقدور از تماس نوزادان با توله سگها و بچه گربه ها قبل از تکمیل برنامه ضد انگلی آنها جلوگیری نمایید.
 • هرگز بچه های کوچک را مقابل درب ورودی ساختمانهای عمومی روی زمین نگذارید.
 • فورا پس ازمدفوع کردن سگ محل آنرا تمیز نمایید. پس از جمع آوری مدفوع آن را بطور دقیق و کامل معدوم نمایید. حداقل هفته ای یکبار محل زندگی حیوانات خانگی را تمییز نمایید. و سرانجام اینکه دقت نمایید تا سگتان در محلهای عمومی مدفوع نکند.این لاروها در داخل بدن شروع به مهاجرت می کنند تااینکه خود بخود بمیرند. این امر ممکن است چندین سال بطول بینجامد. ارگانهایی که بیشتر درگیر می شوند شامل مغز ، کبد ، ریه و چشم می باشد. علائم بیماری شامل تب ، سرفه ، درد یا ناراحتی معده ، آسم یا پنومونی می باشد. در بیشتر موارد آلودگی به توکسوکارا خیلی جدی نیست و بیشتر افراد خصوصا افراد بالغی که با مقدار کمی از لارو انگل آلوده شده اند علائم خاصی را نشان نمی دهند. موارد بسیار شدید اغلب نادر است اما اغلب در بچه هایی که در مناطق آلوده شده با مدفوع سگ یا گربه بازی می کنند دیده می شود.

توکسوکارا چگونه منتشرمی شود

متداول ترین انگل توکسوکارا که در انسان خطر ساز می باشد toxocare canis می باشد. اگر چه مواردی از toxocare cati نیز در انسان دیده می شود اما بدلیل عادت رفتاری گربه در دفع مدفوع انتقال آن نادر است. انگل طریق بند ناف یا شیر مادر به توله ها منتقل می شود. لارو ها به سرعت در روده توله سگها بالغ می شوند. وقتی توله سگها به سن 3 یا 4 هفتگی می رسند شروع به دفع مقدار زیادی تخم انگل می کنند از طریق مدفوع موجب آلودگی محیط می گردند. تخمها بسرعت تبدیل به لارو عفونی می گردند.

چگونگی آلودگی به توکسوکارا

شما و فرزندانتان می توانید در صورت بلع ناگهانی تخمهای عفونی توکسوکارا که در خاک یا سایر سطوح آلوده وجود دارند (حتی اگر سگ یا گربه هم نداشته باشید) آلوده شوید تخم این انگل می تواند تا دو سال یا بیشتر در خاک زنده بماند.

راه تشخیص آلودگی به توکسوکارا

در صورت احتمال آلودگی به توکسوکارا با پزشکتان در مورد احتمال آلودگی صحبت کنید. درصورت ضرورت انجام آزمایشات خاص مثبت تشخیص آلودگی ضروری است .

درمان توکسوکاریازیس

فرم احشایی آلودگی با داروهای ضد انگلی که معمولا همراه با داروهای ضد التهاب داده می شوند درمان می گردد. درمان فرم چشمی مشکلتراست و معمولا تلاش می شود تا از پیشرفت جراحت چشم جلوگیری شود.

آسکاریس در سگ ها :

علامت یا علائم زیر در سگی که مبتلا به کرمهای روده ای می شود بروز می کند :
 • حالت قولنج
 • بیحالی و رخوت
 • استفراغ
 • تورم شکم
 • مدفوع غیر طبیعی
 • لاغر شدن (بخصوص در سگ های ماده)
 • بی اشتهایی
 • سرفه کردن (در صورت انتقال لارو های این کرم ها به قسمت ریوی حیوان)


علت ها :
سگ های بالغ در هنگام بلعیدن تخم های این کرم های روده ای به این بیماری مبتلا می شوند که این تخم ها می توانند در غذاهای آلوده ، آب آلوده ، استفراغ و یا مدفوع انسان و حیوانات دیگر وجود داشته باشند . این بیماری از طریق ماده سگ آلوده به جنین منتقل می شود و در حالتی دیگر توله سگ ها بر اثر نوشیدن شیر بدن حیوان آلوده مستعد این بیماری می شوند .
و همچنین اگر یکی از توله های تازه متولد شده به این کرمهای روده ای دچار باشد تمام توله های دیگر که در کنار او متولد می شوند در معرض خطر قرار دارند .


تشخیص :
معاینات و آزمایشهایی که توسط دامپزشک صورت می پذیرد راه تشخیص این بیماریست که تورم شکمی را بررسی کرده و با اطلاعاتی که شما به دامپزشک می دهید از قبیل بی اشتهایی حیوان و یا ضعف و لاغری او به وجود این بیماری پی می برند . آزمایش مدفوع نیز برای یافتن تخم های کرمهای روده ای انجام می شود . یکی دیگر از نشانه های آشکار این بیماری دفع کرمهای روده ای مرده از بدن حیوان است .

درمان:
درمان این بیماری به صورت سرپائی و با خوراندن داروی مخصوص برای کشتن کرمهای روده ای و همچنین تخم های این کرمها که در بدن سگ وجود دارند انجام می گیرد . در حالات سخت این بیماری برای پاک کردن این کرمها از بدن حیوان جراحی صورت می گیرد .
پس از درمان اولیه بسیار مهم است که شما برای اطمینان از از بین رفتن تمام کرمهای روده ای به انضمام لاروهایشان بار دیگر به دامپزشک مراجعه کرده تا آزمایش مدفوع تکرار شود .


پیشگیری :
برای پیشگیری از این بیماری راههای قطعی یافت نشده است . تنها می توان به این نکات تاکید کرد :
به سگ اجازه تغذیه از گوشتهای نپخته فاسد در اطراف منزل را ندهید .
سگ شما نباید مدفوع خوار باشد . به او در کنار داروهای تقویتی که دامپزشک تجویز می کند تعلیم های لازم را آموزش دهید .


آسکاریس در سگ و انسان

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.