بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

چند نکته در مورد نگهداری از دندان های سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
04-12-2014
دندان های سگ بطور مداوم باید مورد معاینه قرار گیرند. در صورتی که سگ اجازه می دهد باید دندان های حیوان را تمیز کرد. اگر حیوان علاقه به گاز زدن استخوان یا چوب داشته باشد گاهی مواقع در هنگام معاینه تکه هایی از آنها لای دندان حیوان دیده می شود. در سگها پوسیدگی دندان به خاطر مصرف کمتر کربوهیدرات و ph قلیایی بزاق کمتر رخ می دهد. در بیش تر اوقات خصوصا درسنین بالا و درسگهایی که ازجیره غذایی نرم مثل گوشت یا غذاهای کنسروی استفاده می کنند سطح داخلی و خارجی دندان جرم می گیرد که باید درصورت نیازجرم گیری شود.

درصورتی که سگ آرام باشد بصورت روزانه ذرات مواد غذایی باقی مانده را با مسواک پاک نمایید ولی در غیراین صورت با دامپزشک مشورت نمایید. اگر این ذرات پاک نشود تشکیل پلاکهای دندانی را می دهد که خود موجب بیماری لثه می شود. این بیماری خطرناک است و باعث لق شدن و افتادن دندان می گردد. جرم دندانی به صورت رسوبات نرم یا سفت به رنگ زرد مایل به قهوه ای یا خاکستری کمرنگ بر روی دندان دیده می شود و آنها را نمی توان با مسواک کردن یا ناخن کشیدن ازسطح دندان جدا ساخت. در واقع باید توسط دامپزشک از سطح دندان پاک شوند.

بهتراست هر 3 تا 6 ماه یک بار دندان های سگ توسط دامپزشک جرم گیری شوند و گرنه تجمع جرم در سطح خارجی دندان محیط را برای ایجاد عفونت دهان و لثه آماده می نماید و اغلب در این گونه سگها بوی بدی دهان به علت نفوذ عفونت درلثه های سگ ازدوراستشمام می شود. جرم دندان درابتدا به صورت پلاک ظاهرمی شود ودرعرض 7-2 روزسنگها یا جرم های دندانی را تشکیل می دهند. پلاکها درواقع اجسام نرم سفید رنگ یا زردی هستند که به راحتی با اقدامات داخل منزل برطرف می شوند. جهت تمیز کردن مداوم دندانها می توانید ازتکه ای پارچه کتانی که در پودر های مخصوص جرم گیری( درطب انسانی جهت افراد سیگاری پودرهای جرم گیری مخصوصی وجود دارد که برای حیوان نیز قابل استفاده است) دندان خیس خورده یا با کمی جوش شیرین آغشته شده استفاده کنید. ابتدا سطح دندان ها را به وسیله آنها بمالید سپس با آب به خوبی شست و شو دهید. سگها درابتدا کمی مخالفت می کنند اما بعد ازمدتی به آن عادت خواهند کرد. پاداش شما هم از این کار داشتن سگی با دندان های تمیز و دهانی خوشبو است. هرگز از مسواک سخت برای تمیز کردن دندان حیوان استفاده نکنید زیرا درصورت حرکت ناگهانی حیوان باعث جراحت لثه آن می گردد. جهت تمیز شدن دندان های سگ می توانید از قلم گوسفند یا گوساله بصورت خام یا استخوان های مصنوعی استفاده کنید. این گونه اجسام غذایی در جلوگیری از بروز رسوب یا جرم دندانی موثر می باشند ضمنا احتیاجات حیوان را از نظر کلسیم و فسفر که در تحکیم اسکلت بدن حیوان موثر است تامین می نمایند.


چند نکته در مورد نگهداری از دندان های سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.