بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

نگهداری مناسب از مو های سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
04-14-2014
تمامی سگها نیاز به شانه کردن روزانه دارند. این امر موجب بهبود ظاهر حیوان در نژادهای مو کوتاه می گردد اما در نژادهای مو بلند یک امر کاملا ضروری است. یکی از عمده شکایات صاحبان سگ در مورد ریختن مو روی مبل ، فرش و اسباب خانه می باشد. لذا با شانه کردن منظم می توانید این مشکل را تا حدی بر طرف کنید. اگر شما توله خود را از روز های اول به شانه زدن روزانه عادت دهید در آینده این کار حیوان را مضطرب نکرده بلکه از آن لذت می برد.

برای سگهای مو کوتاه معمولا استفاده از یک برس یا پرزهای نسبتا محکم کفایت می کند. برس زدن موهای مرده را حذف پوشش بدن را درخشنده و براق می کند. فصل مو ریزی معمولا در بهارو پائیز می باشد و بمدت 4 تا 6 هفته به طول می انجامد که در آن مو های قدیمی می ریزد و پوشش جدید در عرض 4 تا 6 ماه جای آن را می گیرد. وقتی سگها در فصل مو ریزی هستند بطور روزانه آنها را شانه کنید. وجود کمی شوره در پوست طبیعی است اما اگر زیاد بود نشانگر شست و شو بیش از حد و خشکی پوست حیوان است .

در موقع شانه کردن سعی کنید که حیوان را بخوبی تیمار کنید نه اینکه تنها با کشیدن شانه و برس بر روی مو های سطحی حیوان خود را فریب دهید. شانه کردن گاهی تا یک ساعت وقت شما را بخود اختصاص می دهد. لذا قبل از خرید سگ به این مسئله توجه نمایید. با شانه کردن منظم می توانید مانع از تشکیل گره موی حیوان شوید ولی در صورت تشکیل گره باید آنها را قیچی که نوک آن تیز نباشد بردارید. اگر چه محل برداشتن گره ممکن است کم موتر بنظر آید اما نگران این امر نباشید چون به زودی بوسیله رشد مو جبران می گردد. گاهی مواقع برداشتن گره ها خیلی خطرناک می شود لذا سعی کنید با دامپزشک مشورت نمایید زیرا احتمال دارد نیاز به بیهوشی حیوان باشد. درصورتی که شما گره ها رابکشید برای حیوان دردناک بوده لذا ممکن است درمواقع شانه زدن بعدی حیوان از این کار امتناع نماید. علاوه بر این در برخی از نژادها بسته به سرعت رشد موها ، موهای بدن باید یک یا چند بار در طول سال کوتاه شود و این امر می تواند به وسیله صاحب حیوان یا مراکز مربوطه انجام شود.

بلند بودن موها بخصوص درفصل تابستان باعث احساس گرمای بیش از حد در حیوان شده و حیوان کلافه و نا آرام می گردد ضمنا احتمال گرمازدگی نیز در حیوان افزایش می یابد. علاوه براین درحین شانه کردن باید پوست حیوان را نیز از نظر وجود زخم یا انگل های خارجی مثل کک و شپش و کنه و جرب مورد بازرسی قرار دهید. ضمنا باید بذر گیاهان را نیزاز داخل موها و بخصوص بین پنجه ها در بیاورید زیرا وارد شدن آنها به داخل پوست می تواند برای حیوان دردناک باشد. لذا شانه کردن روزانه موها برای شما این فرصت را فراهم می کند که پوست حیوان را از نظر وجود شوره و زخم که گاهی مواقع نیاز به توجه بیشتر دارد مورد معاینه قرار دهید. در حین شانه کردن به خصوص در نژادهای مو بلند مثل اسپانیل، کف پا های حیوان را نیز مورد معاینه و بارزسی قرار دهید زیرا وارد شدن خار به پاها می تواند بسیار دردناک باشد. بهتر است که مو های بین پنجه ها و زیرکف پا کوتاه شوند. و در مواقعی که هوا بارانی است درصورت کثیف شدن پاها آنها را بشوئید. زیرا تجمع سنگریزه یا گل سفت شده در زیرکف پا ممکن است باعث ایجاد کیست بین انگشتی یا دمل روی پاها گردد. این حالت بخصوص درسگهایی که درکف پاهایشان فرورفتگی دارند دیده می شود.


نگهداری مناسب از مو های سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.