بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

پیش گیری از بیماری های دندانی در سگ ها

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
06-23-2014
به منظور آگاهی از مشکلات دندانی در سگها باید یادآور شد که در حدود 75% از مشکلات بهداشتی دندانی بقدری جدی هستند که به اقدامات دندانپزشکی نیاز دارند و دراین بین 98% از آنها را بیماریهای پریودونتال (بیماریهای لثه و بافتهای اطراف دندان) تشکیل می دهند. بیماریهای پریودونتال نه تنها دندانها را تخریب می نماید بلکه لثه ها و سایر بافتهای داخل دهان را آزرده می سازد. در موارد شدید بیماریهای پریودونتال سمومی از باکتریها ترشح می گردد که وارد گردش خون گشته و نهایتا باعث آسیب دیدگی قلب و کلیه های می گردد. در یک دهان عفونی دندانها لق. جرم گرفته. کدر و بدبو هستند و استخوانهای اطراف دندانها نیز دچار فرسودگی می گردند.

چنانچه تجمع پلاک و جرم دندانی همچنان ادامه یابد دفاع بدن و جنگ بین باکتری ها و سلولها باعث ایجاد چرک در ریشه دندانها و جدا شدگی لثه از دندان می گردد. این مواد چرکی سمی هستند و باعث مرگ سلولهای موجود در حفره دهان می شوند. این حالت بد ترین وضعیت ممکن است. بطوریکه سنگ یا جرمهای دندانی سخت یکی از چند عامل همکاری کننده می باشد. بالا بودن سن و پیری بهره گیری از غذاهای نرم یا نیمه سخت. جرم دندانی. جویدن مداوم موها و حتی کوپروفاژی (مدفوع خواری) ازجمله عوامل همکاری کننده متداول محسوب می گردند.

همانگونه که معاینات منظم دندانپزشکی و مسواک زدن برای انسان لازم وضروری است درسگها نیزمراقبتهای بهداشتی منظم وبازدیدهای دامپزشکی می تواند درکنترل مشکلات دندان کمک کننده باشد. صاحبان دام مسئول سلامت حیوانات خود هستند ودراین راستا مراقبت ازدندانها نکته کم اهمیتی نیست. مسواک نمودن با محلول نمک یا جوش شیرین بهترین پاسخ را می دهد اما برای بسیاری ازمردم این کاربسیارسخت قلمداد می شود. راه ساده ترودرعین حال موثرتربرای پیشگیری ومبارزه با بیماری پریودونتال وتشکیل جرم دندانی استفاده ازوسایل جویدنی پلاستیکی است. بطریقه علمی اثبات گشته است که این فراورده ها ازتشکیل سنگ وجرم دندانی پیشگیری می نماید. علیرغم بهره گیری ازتمام روشهای ذکرشده انجام معاینات تخصصی برروی دندان ولثه ها بایستی بطورمنظم حداقل سالی یکبارصورت پذیرد. (البته دوباردرسال بهتراست.)


پیش گیری از بیماری های دندانی در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.