بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

انگل های پوستی در سگ ها

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
07-06-2014
تميز كردن منظم اولين مرحله براي جلوگيري از انگل هاي خارجي و بيماري هاي پوستي است. اگر موهاي سگ شما بلند است ، هر روز با شانه دندانه دار كند به درون پوشش برويد تا اجسام خارجي را دور كنيد . شانه كردن را برس زدن قوي در يك جهت پوشش ادامه دهيد . اگر موهاي سگتان كوتاه است ، پوشش را با برسي زبر يا دستكش نظافت مالش دهيد . نظافت روزانه نه تنها به سگ شما كمك ميكند كه زيبا به نظر برسد و احساس خوبي داشته باشد ، بلكه شانس مطلوبي را براي شما فراهم ميكند كه هرگونه علامتي از انگل يا مشكلات پوستي ديگر را شناسايي كنيد .

كك

كك ها رايج ترين نوع انگل خارجي هستند . حيوان مورد حمله را " ميزبان " ميگويند در حاليكه انواع مختلف كك را بعد از ميزبان رايجشان نام گذاري مي كنند ، مثلا كك سگ ، كك گربه ، كك جوجه تيغي و كك خرگوش . اما بسيار عجيب است كه رايج ترين كك هم در گربه و هم در سگ پيدا شده كه كك گربه(Ctenocephalides felis) است . سگ ها بعضي اوقات مي توانند از خرگوش ها ، پرندگان و جوجه تيغي نيز كك بگيرند .

كك هاي بالغ از سگ شما تغذيه مي كنند و به قالي بر ميگردند تا تخم بگذارند ، قبل از اينكه پروسه دوباره تمام شود . كك هاي ماده ميتوانند حدود 40تخم در روز بگذارند ، كه سفيد ، بيضي شكل و حدود نيم ميليمتر هستند . هنگامي كه تخم گذاشت ، تخم ها سريعا از بدن حيوانتان به روي فرش ميان كفپوش يا ملافه ميافتند . سپس ، بين 1 تا 10 روز ( بسته به دما و رطوبت ؛ يك فشاي متعادل شرايط ايده ال را فراهم ميكند ) تخم ها به لارو تبديل مي شوند ، كه قبل از اينكه بالغ ديگري اماده پريدن روي سگ شما باشد تبديل به شفيره مي شوند. كك هاي بالغ از خون تغذيه مي كنند ، هنگامي كه گاز ميگيرد ، مقدار كمي از بزاق دهانش به داخل بدن نفوذ مي كند و ممكن است باعث پاسخ هاي الرژيك در سگ شما شود . در حقيقت ، حساسيت شديد به نيش كك زايج ترين مشكل از مشكلات پوستي است . اگر سگ شما به كك گزيدگي حساس است ، يك كك تنها مي تواند باعث ازردگي شديد شود .

چگونه تشخيص بدهيم كه سگمان كك دارد

كك ها به سختي پيدا مي شوند زيرا انها در پوست به سرعت حركت ميكنند . يك شانه با دندانه هاي ريز ميتواند به شما براي شناسايي بالغ هايي كه به سرعت حركت ميكنند مخصوصا در متولدين با موهاي كوتاه بسيار كمك كند . اما زماني كه شما نميتوانيد يك كك بالغ را شناسايي كنيد ،ممكن است " لكه "*( مدفوع ) روي پوست مانند لك هاي سياه مايل به قرمز ديده شوند . مدفوع كك ميتواند از كثيفي معمولي توسط قرار دادن ان روي دستمال توالت نمدار متمايز شود : در حقيقت كثيفي بدون هيچ تغيير مي ماند ، دستمال كاغذي مدفوع كك را در بر ميگيرد و رنگ مايل به قرمزي را معلوم ميكند ، كه در حقيقت خون موجود در مدفوع است .

چگونه از كك ها خلاص شويم

بر خلاف باور عموم ، مواد طبيعي مانند مخمر ابجو ، سير ، ويتامين B ، اكاليپتوس ، روغن درخت چاي و پونه نميتوانند سگتان را در مقابل كك ها محافظت كنند . رنج گسترده ای از فراورده هاي مربوط به كك به شكل تلمبه ، اسپري ، قرص اصلاح ميكند درمان را وغيره .بعضي فقط از شيوه هاي دامپزشكياست و زماني ضروري است كه كك ها روي سگ شما به محصول عاد ي در حال مصرف مقاوم شده باشند . معمولا ، شما به تركيب كردن يك محصول كه كك هاي بالغ را ميكشد (adulticide) با يكي از محصولات كه از تبديل تخم ها و لاروها به كك بالغ جلوگيري ميكند احتياج داريد .

براي نتايج بهتر ، شما بايد هم سگتان را ئرمان كنيد و هم خانه تان را . مهم نيست كه خانه شما چقدر تميز است ، تخم هاي كك مي توانند براي مدت طولاني در فرش ، شكاف هاي ميان كفپوش و غيره . اگر با انها مرتبط نباشد ، نسل جديدي از كك هاي بالغ سريعا پرورش پيدا ميكنند . جاروي مكرر ، دور انداختن كيسه جارو برقي بعد از هر استفاده . اگر شما مشکل کک در حال پیشرفت را د ارید ، بررسی کنید که ایا می توانید یک قلاده کک در جاروی خود قرار دهید اما به یاد داشته باشید که برطبق راهنمای تولید کننده انرا تعویض کنید زیرا بعد از مدتی توانایی خود را از دست می دهد . تختخواب سگتان نیز باید مرتبا شسته شود .

کنه ها

کنه ها مکنده های خون هستند که زائده نزدیک دهانشان را زیر پوست سگ فرو می برند . کنه ها کوچک ( تقریبا به اندازه سر سوزن ) هستند ، 8 پا دارند و میتونند به رنگ های مشکی ، قهوه ای ، قرمز ،یا قهوه ای نپمایل به قرمز باشند . یکبار که خودشان را به سگتان بچسبانند ، می توانند به اندازه یک انگور شوند .

چگونه تشخیص دهیم که سگمان کنه دارد

کنه ها به قدری بزرگ هستند که قابل مشاهده اند ، معمولا هنگامی که خون میخورند شبیه زگیل های کوچک هستند . فقط پوست سگتان را قسمت کنید و با انگشتانتان در پوست بگردید .

چگونه از کنه ها خلاص شویم

کنه ها می توانند برداشته شوند اماباید مراقب باشید که زائده کنار دهانشان را در پوست جا نگذارند وگرنه سگتان واکنشی نامطبوع را تحمل میکند . از دامپزشکتان بخواهید که به شما نشان دهد چگونه انها را بر دارید ، یا از محصولات کک که علیه کنه ها هم عمل میکند استفاده کنید .

شپش ها

انواع مختلف شپش وجود دارد ، که توسط تماس مستقیم از حیوانی به حیوان دیگر منتقل می شود . شپش های خون اشام ، همانطور که از نام انها مشخص است ، از خون تغذیه میکنند ، در حالیکه انواع دیگر پوست را می جوند . شپش ها کوچک ، تیره و شفاف هستند ، روی ساقه مو تخم ( نیت nit ) میگذارند . غالب ائقات اینها روی پوست های تیره به خوبی جلوه میکنند .

چگونه تشخیص دهیم سگمان شپش دارد

رایج ترین نشانه هجوم شپش ها ، موهای ژولیده و خشک است . ممکن است ریزش مو رخ دهد و سگ ممکن است خارش داشته باشد که گاهی اوقات بسیار شدید است . هجوم بسیار زیاد شپش های خون اشام مخصوصا در توله سگ ها ممکن است اتفاق افتد . به معمولا شما می توانید بگویید که شپش ها با چشم غیر مصلح دیده می شوند و با تخم هایی که از شپش معمولی نمایان تر است ، اما معمولا هر دو دیده می شوند .

چگونه از شپش ها خلاص شویم

برای جلوگیری از سرایت ، سگی را که می دانید شپش دارد ملاقات نکنید ، سگتان را مرتبا بررسی کنید ، اگر چیز مشکوکی دیدید به دامپزشک مراجعه کنید .

کرم ریز

این انگل ها در لایه های گوش با سوراخ کردن پوست تغذیه می کنند . تراوش خونابه از زخم ها باعث به وجود امدن ویژگی رسوب قهوه ای رنگ در مجرای گوش می شود . در حالت مفرط ، پرده گوش ممکن است سوراخ شود اسیب دائمی گوش میانی میتواند حاصل علائم مانند نبود تعادل و تشنج باشد .

چگونه تشخیص دهیم سگمتن کرم ریز دارد

سگ هایی که گوشهایشان را می خارانند یا می سایند ممکن است کرم گوش داشته باشند . مرتبا گوش ها را توسط پنبه ای لایه ای بر ته انگشتان به ارامی تمیز کنید ( هرگز از گوش پاکن استفاده نکنید زیرا گوش سگتان بسیار ظریف است و باید از پنبه استفاده کرد ) . خیلی مراقب باشید زیرا صدمه رساندن به پرده گوش بسیار اسان است و اگر کاملا مطمئن نیستید ، از دامپزشکتان بخواهید که به شما نسان دهد چگونه این کار را بدو خطر انجام دهید . اگر ترشح قهوه ای دیدید ، حیوانتان به احتمال زیاد کرم گوش دارد .


انگل های پوستی در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.