بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

اشتباهات رایج در تربیت سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
07-08-2014
عدم تقسیم وظیفه تربیت سگ در میان اعضای خانواده
هر یک از اعضای خانواده، دوست دارد که در پروسه تربیت سگ سهیم باشد و هرکدام هم روش ها و فرمان های جدیدی را برای تربیت به کار می برد. این مساله، هم تعلیم را برای سگ غیرقابل درک کرده و هم منجر به سردرگمی سگ و در نتیجه به هدر رفتن تلاش ها می شود. برنامه ریزی صحیح مثل یک برنامه روزانه تعلیمی مشخص، متدها و مسئولیت ها و قوانین که باید با دیگر اعضای خانواده، قبل از آوردن یک سگ به خانه، به بحث گذاشته شوند. در این حالت تمامی اعضا وظایف خود را دانسته و اهمیت پایداری در تربیت را نیز درک خواهند کرد.

عدم اجتماعی نمودن مناسب
تمامی سگ ها به وسیله حضور در میان دیگران (انسان و حیوان) پیشرفت کرده و از این حضور پایدار خوش حال می شوند، پس اجتماعی نمودن سگ بسیار مهم است. دور نگه داشتن سگ از انسان ها یا دیگر حیوانات و محدود کردن روابط وی، منجر به بروز مشکلات رفتاری مانند ترسو یا مهاجم شدن در آینده خواهد شد. قدم زدن در پیاده روهای شلوغ و حضور در جمع دوستان و رفتن به مکان های جدید، می توانند بخشی از برنامه آموزشی سگ شما در طول رسیدن به بلوغ اجتماعی وی باشند.

آموزش خیلی زیاد، خیلی سریع
آیا شما هم مرتکب گناه آموزش بیش از حد فرامین به سگ، در یک جلسه آموزشی شده اید؟ متأسفانه، این اتفاق به صورت معمول در میان بسیاری از مالکین می افتد و باعث سردرگمی بیش از حد سگ می شود. درعوض، باید یک فرمان را انتخاب کرد و تا یادگیری کامل آن توسط سگ، بر روی همان فرمان تمرکز کرد. سگ ها زمان کمی را می توانند بر روی یک موضوع توجه کنند؛ سگ خود را در جلسات 15 دقیقه ای و یک یا دوبار در روز مورد تعلیم قرار دهید. صبور بودن از جانب شما، باعث می شود که سگ هر فرمان را بهتر درک کرده و پروسه یادگیری با موفقیت بیشتری طی شود.

عدم دادن به موقع جایزه یا تشویقی
سگ شما کاری را درست انجام داده و جایزه شما برای آن کار با تأخیر به او رسیده، این تاخیر باعث می شود که دلیل جایزه گرفتن برای سگ نامعلوم مانده و تربیت سگ برای شما مشکل شود. جایزه دادن به موقع هم چنین باعث می شود سگ بفهمد که برای کار خوبی که کرده، تشویقی گرفته است. مواظب زمان دادن تشویقی باشید و درست بعد از انجام صحیح کار، به او جایزه بدهید تا در صورت عدم اجرای صحیح فرمان جایزه نگرفته نباشد و آن رفتار غلط برایش مترادف با جایزه نشود.

تایید ناخواسته
آیا سگ شما، هردفعه که وارد خانه می شوید به سمت شما می پرد؟ یا از صدای رعد و برق می ترسد و در گوشه ای پناه می گیرد؟ و آیا پس از انجام هرکدام از این کارها، با نوازش شما روبرو می شود؟ اگر جواب مثبت است، پس شما عملاً به سگ خود می گویید که کار درستی انجام داده و شما این کار او را تایید می کنید. هرچند این مسائل آن قدر کوچک هستند که بتوان آنها را نادیده گرفت، اما این تأییدات ناخواسته از جانب شما باعث بروز مشکلات رفتاری دیگری در سگ می شود، چرا که نتیجه هرکدام از این کارهای اشتباه سگ، توجه و نوازش مضاعف از جانب شماست. وقتی که سگ عادت غلطی پیدا می کند یا هراس از چیزی در وجود او شکل می گیرد، زمان و توجه بیشتری لازم است تا او را دوباره تعلیم دهید و یا رفتارش را تصحیح کنید. پس، همیشه پیش از شروع یک برنامه تربیتی خاص، مواظب حرکات و واکنش های خود نسبت به سگتان باشید.

فرمان دادن، همراه با واکنش های آزار دهنده
هیچ گاه از فرمان دادن یا صدا زدن نام سگتان، صرفاً برای فرمان پذیر کردن او استفاده نکنید. وقتی که یک فرمان یا کلمه (حتی نام خودش) برای او با یک تجربه بد و آزار دهنده همراه شود، سگ هم شروع به نادیده گرفتن آن کلمه و دور شدن از شما به هنگام ابلاغ آن فرمان می کند. همیشه سگ را قبل، هنگام و بعد از انجام یک کار و یا فرمان، تشویق کنید. هیچ گاه داد نزنید و در عوض از یک صدای مصمم و محکم، وقتی که سگ را در هنگام انجام یک کار اشتباه گرفته اید، استفاده کنید.

اقدام به تعلیم سگ، وقتی که اوضاع روحی مناسبی ندارید.
اگر روز بدی را گذرانده اید و حوصله ندارید، پس نسبت به آموزش سگ اقدام نکنید. در این شرایط تن صدای شما فرق می کند و هم چنین راحت تر از کوره در می روید و خشونت و عصبانیت به خرج می دهید. اما اگر سگتان هم حوصله تمرکز کردن ندارد، باز هم وضعیت مشابه است پس اصرار نکنید، پس باید بدانید که در روزهایی که شما یا سگتان، به دلایلی نمی توانید روی آموزش تمرکز کنید، بهتر است برنامه را کنسل کنید یا به تعویق بیاندازید.

غذا ندادن به سگ با دست
اگر هیچ وقت با دست به سگتان غذا نداده اید، پس بهتر است از همین امروز شروع کنید. غذا دادن با دست به سگ امکان برقراری بهتر ارتباط با شما را می دهد. هم چنین باعث می شود که نسبت به دست انسان احساس خوبی پیدا کند، مخصوصاً وقتی که می خواهید دستتان را به ظرف غذای او، وقتی که در حال خوردن است، نزدیک کنید.

بازی نکردن با سگ
بسیاری از مالکین سگ ها، فراموش می کنند که باید بعد از هر جلسه آموزشی، با سگشان بازی کنند. تمام (یا 99%) سگ ها از انجام بازی (بگیرش و بیارش) لذت می برند. بازی کردن هم چنین باعث ایجاد انگیزه در سگ شده و او را علاقمند به شرکت در جلسات آموزشی و بازی بعد از آن می کند. هم چنین، باعث رفع خستگی و تخلیه انرژی مازاد و ایجاد انگیزه جسمی و فکری می شود.

کمک نخواستن از یک فرد حرفه ای
یکی از اشتباهات بزرگ مالکین، کمک نخواستن از یک فرد متخصص در هنگام نیاز است. یک متخصص می تواند از هدررفتن زمان و عصبانیت های بی جای شما، جلوگیری کند. فکر نکنید که کمک خواستن از یک متخصص به معنی شکست خوردن در آموزش است. فکر کنید شما دانش آموزی هستید که از معلم خود درخواست کمک و راهنمایی کرده است، کمک خواستن از یک متخصص به این معناست که برای سگ خود احترام قائل هستید.


اشتباهات رایج در تربیت سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.