بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

چند نکته برای تمیز کردن چشم ها در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
07-11-2014
چشم سگ ها ه طور طبیعی دارای ترشحاتی است که مازاد آن از گوشه چشم جاری شده و موهای قسمت پائین گوشه داخلی آن را مرطوب می کند.در سگ های پوزه کوتاهی که چشمان برجسته و بیرون زده دارند این ترشحات در مقایسه با دیگر سگ ها بیشتر است. در حیوانات سفید رد این ترشحات چشمی به صورت مسیر نارنجی یا قهوه ای رنگی به نظر می آید و دلیل این امر اکسید شدن املاح آهن موجود در آن در معرض جریان هوایت.

سعی کنید هر روز و بعد از برس زدن با یک تکه پنبه تمیز و مرطوب مسیر این ترشحات را تمیز کنید در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی این مواد در کناره های چشم حیوان خشک شده و به توده ی سفت و تیره رنگی تبدیل می شود و میتواند محل تجمع باکتری ها و عواما ایجاد کننده ی عفونت های چشمی شود.

بهتر است به صورت مرتب موهای اطراف چشم های حیوان را کوتاه کنید.این کار علاوه بر جلوگیری از تجمع ترشحات چشمی از وارد شدن موهای بلند در چشم و تماس آن ها با سطح قرنیه نیز جلوگیری می کند.تماس دائمی این مو های زائد و بلند موجب التهاب و زخم قرنیه شده و حیوان را عذاب خواهد داد.ئر سگ های پوزه کوتاهی که چشمان برجسته دارند آسیب های چشمی شایع تر بوده و بیشتر در معرض گرد و خاک و آلودگی های محیط هستند.از این رو دقت و توجه بیشتری را برای مراقبت از چشم ها طلب می کنند.

در صورتی که چشم حیوان در اثر ورود گرد و خاک قرمز و ملتهب شد میتوانید با استفاده از محلول های استریل شست و شوی چشمی چشم آن ها را تمیز کنید.استفاده از چای تازه دم و سرد شده برای شست و شوی چشم ها و بر طرف کردن التهاب آن ها میتواند مفید باشد.

به این نکته توحه داشته باشید که برای شست و شو پنبه را رویسطح چشم نکشید و فقط مایع را از بالا در چشم حیوان بچکانید به طوری که از یک سمت به سمت دیگر جریان پیدا کند. از مصرف خود سرانه قطره های آنتی بیوتیک و ضد التهاب برای چشم حیوان خود خودداری کنید و در صورت نیاز این کار را به دکتر دامپزشک واگذار کنید.

نکات زیر را به خاطر داشته باشید :

1- هر روز شما بايد يك گوش پاك كن يا يك تكه پنبه را با آب ولرم مرطب كرده و به آهستگي آلودگي ها و ترشحات گوشه چشم سگ را پاك كنيد
حواستان باشد سطح چشم را پاك نكنيد چون ممكن است ناخواسته خراشي در سطح چشم ايجاد كنيد براي اين كار ميتوانيد اول پلك چشمان او را ببينديد و سپس عمل پاك كردن را انجام دهيد

2-برخي سگها احتياج دارند كه موهاي روييده در اطراف گوشه چشمشان (قسمتي كه به بيني ميرسد) تند تند كوتاه شود. زيرا موي زياد در اين ناحيه مانع آب كشي راحت ميشود و
آلودگي ها و ترشحات، موها را خييس كرده و باعث رشد ميكروبها و مشكلات چشمي ميشود براي كوتاه كردن موهاي اطراف گوشه چشم از يك قيچي تيز و كوچك استفاده كنيد حتما از يك شخص ديگر كمك بگيريد تا سر سگ را محكم بگيرد تا تكان نخورد.


چند نکته برای تمیز کردن چشم ها در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.