بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

نگهداری از سگ در کنار دیگر حیوانات مانند گربه و پرنده ها

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
07-22-2014
بزرگترین اشکالی که وجود دارد مردم سعی می کنند جای زندگی سگ و گربه و پرندگان را از هم جدا کنند. یا اتاقها را جدا می کنند یا قفس را به نقاطی دور از دسترس آویزان می کنند. ولی این راه صحیح نیست چون ممکنه پرنده از قفس بیرون بیاد و آن زمانیست که اگر سگ و گربه شما آموزش ندیده باشد در فکر استفاده از موقعیت می یاد و به فکر شکار پرنده می افتد.

مهمترین قسمت در مرحله اول قفس پرنده می باشد:

قفسی که برای پرنده خریداری می کنید باید سنگین و بزرگ باشد قفس های سبک و فانتزی به راحتی توسط سگ و گربه واژگون می شوند. در قفس باید به گونه ای باشد که سگ گربه و پرنده توانایی باز کردن آن را نداشته باشند. همچنین فاصله بین میله ها باید کم باشد طوریکه گربه نتواند دست و پنجه هایش را از لای میله ها رد کند.

قفس باید دارای فضای کافی برای پرنده باشد تا با نزدیک شدن سگ و گربه امکان پناه گرفتن در قفس را داشته باشد.

پیشنهاد می شه جای قفس در گوشه ها باشد و اسباب بازی در قفس وجود داشته باشد به خصوص جای خواب مخصوص تا در زمان ترس و استرس پرنده از حیوان به آن پناه ببرد. از لانه های جفت گیری نیز می شود استفاده کرد.


موارد گفته شده برای امنیت بیشتر بودن و به این معنا نیست که اجازه دهید سگ و گربه با پرنده در یک اتاق بی حضور شما تنها باشند.تا زمانیکه آموزش کامل شود و شما مطمئن شوید که خطری وجود ندارد. این مرحله تا زمانیکه ببینین سگ و گربه شما در حضور شما طورر کاملا مصالحت آمیز با پرنده رفتار می کنند و چندین ماه از زندگی این حیوانات گدشته است بوجود نمی آید.

این مرحله آرامش و خاطر جمعی زمانی برای من بوجود آمد که یکروز بطور اتفاقی پرنده از قفس بیرون بود و بی حضور ما همگی در یک مکان بودن و زمانی که من برگشتم اثری از ناراحتی و استرس در هیچکدام از حیوانها ندیدیم.

یا وجود این باید متذکر شوم حادثه همیشه ممکن است اتفاق افتد. هیچ ضمانت قطعی برای اینکه سگ و گربه در یک زمان به پرنده حمله نکنند وجود ندارد. و از طرفی ممکن است مصالحت به حدی خوب باشد که زمانیکه شما حضور ندارین و پرنده از قفس بیرون است سگ شما از او محافظت می کند.

آموزش

سگ و گربه بالغ:

گربه ها حیوانات کنجکاوی هستن و علاقه به گرفتن پرنده جدید دارن. من به گربه هایم آموزش دادم تا با ورورد پرنده جدید سر جای خود بنشیند و پرنده اطراف آنها راه برود. این نزدیک کردن باید بسیار محتاطانه انجام شود.پرندگان کم سن ترس زیادی از حیوانات دیگر ندارن. برخی پرندگان سن بالاتر نیز انگشت شما را محکم می گیرن و اجازه می دهن سگ یا گربه آنها را روی دست شما بو کند.

این کار تنها زمانی باید انجام شود که پرنده راحت است و اگر ترس و استرس دارد باید متوقف شود. به گربه خود با دقت زمانیکه به پرنده نزدیک می شود نگان کنید اگر گربه در حال شروع برای بازی با پرنده بود ( دست دارز کردن) با صدای بلند بگویید (نه) اجازه ندهید سگ یا گربه پرنده شما را لیس بزنند زیرا باعث عفونت و بیماری در پرنده می شود.

برای فهماندن این نکته به گربه که هر تلاشی برای ترساندن و دست زدن به پرنده جایز نیست تنها گفتن نه با صدای بلند کافیست. اجازه لیس زدن پرنده توسط گربه را ندهید چون بطور جدی باعث عفونت در پرنده می شود همچنین اجازه دست زدن ناگهانی به پرنده که ممکن است باعث خراش و زخمی شدن پرنده شود. سگ و گربه به راحتی می فهمند باید کاری که شما ازشون خواستید را انجام دهند.

در ابتدا ورود پرنده سگ و گربه بسیار کنجکاو هستن گاهی کنجکاوی به حدی هست که تنها راه اجازه ورود ندادن به مکان پرنده می باشد. من تنها تعامل مدیریت شده با حضور شما را تایید می کنم.

من یک کاکاتیل دستی دارم که در یک قفس 2طبقه ساخته شده توسط خودم زندگی می کند. اسمش چارلی هست چارلی حداقل روزی یکبار از قفس بیرون می یاد و بیشتر وقت ها ی بیرون آمدن گربه من نیز حضور دارد. گربه من هیچ وقت به چارلی صدمه نزده و به چارلی حساس نبوده این خصوصیت این گربه را بسیار شیرین و دوست داشتنی کرده.

همین روش برای سگها نیز کاربرد دارد گرچه برخی سگها شکاری بوده و احتمال متوقف کردن آنها همیشه وجود ندارد. احتیاط و مدیریت شما همیشه ضروری است.توله سگ و بچه گربه:

آموزش به سگ و گربه کم سن همیشه آسانتر می باشد چون بطور ذاتی و طبیعی حمله کننده نیستن در زیر تصاویری از بازی پرندگانم با سگ و گربه های کم سن را می بینید.

به هر حال سگ یا گربه بازیگوش ممکن است به هدف بازی به پرنده باشن ولی با توجه به وزن و سنگینی سگ و گربه و همچنین وزن پرنده باعث صدمه به پرنده و حتی مرگ او شوند.

همچنین بزاق دهان سگ و گربه و خراش توسط ناخن سگ و گربه برای پرنده بسیار خطرناک است که ممکن است در طی بازی اتفاق بیفتد. اگر پرنده توسط گربه پنجول کشیده شد فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

سگ و گربه ای که از زمان بدنیا آمدن با پرنده بزرگ شوند تمایلی به شکار و حمله ندارن مگر در زمانهای که تحریم شون مانند زمان تغییرات هورمونی و بالغ شدن که حیوان عصبی و پرخاشگر می شود.

همچنین پرندگان در زمان بلوغ بویژه پرندگان نر به سگ و گربه حمله می کنند که ممکن است باعث بوجود آمدن درگیری و صدمه دیدن پرنده شود.

بنابراین بعنوان صاحب و مسئول پرنده باید مشاهده گر باشید به خصوص با دانستن این زمان ها در سگ گربه و پرنده خود بسیار دقت کنین تا به هم نزدیک نشون.


پرندگان نیز یاد می گیرن پرخاشگری قابل قبول نیست چه با صاحبشان چه حیوان دیگر. بسیار از پرندگان ماند طوطیها نوک بسیار قوی دارن ممکن است ببینین پرنده در حال بازی یا جویدن گوش یا دک سگ یا گربه سان باید به پرنده بگویید نه و در همان زمان اسباب بازی را برای جویدن به او نشان دهید.

آموزش دادن یا آموزش ندادن:

برخی ترجیح می دهن سگ و گربه خود را از پرنده دور نگه دارن ولی من این تصور را ندارم دلیلم این است که ممکن است من همیشه در مکان حضور نداشته باشم پس در زمانیکه هستم باید تلاشم جهت آموزش را انجام دهم.

اگر هیچ زمان سگ و گربه پرنده تان با هم روبرو نشده باشن خطرهای زیادی تهدید می کند ممکن است کسی بطور اتفاقی در را بار بزارد و سگ و گربه کنجکاو به مکانی که پرنده حضور دارد وارد شوند و باید بدانین بطور طبیعی سگ و گربه ای که آموزش ندیدن به پرنده حمله می کنند.

ولی با آموزش های لازم و بارها دیدن پرنده توسط سگ و گربه علاقه شدید و کنجکاوی سگ و گربه کم می شود و حتی با باز بودن در تمایلی به رفتن نزد پرنده ندارند.

در آخر توصیه می کنم از تنها گذاشتن سگ و گربه آموزش ندیده با پرنده خودداری کنید و به یاد داشته باشید که تنها چیزی که نیاز است پشتکار می باشد.


نگهداری از سگ در کنار دیگر حیوانات مانند گربه و پرنده ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.