بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تشخیص آبستنی در سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
07-22-2014
تشخیص حاملگی در سگ ها :

حاملگی بعد از لقاح شروع می شود.عمل لقاح در سگها می تواند در روز های اول فحلی انجام شود.دوره ی حاملگی در سگ ها 9 هفته طول می کشد و در این دوره تغییرات فیزیکی و تغییرات رفتاری در سگ ماده مشاهده می شود.اولین نشانه ها ی حاملگی از 1 تا 3 هفته بعد از جفت گیری نمایان می شوند.


قطع دوره ی فحلی
دوران فحلی در سگ ها بین 3 تا 4 هفته طول میکشد و به نژاد و سن سگ هم بستگی دارد.در دوران فحلی سگ ماده خونریزی دارد و میتواند در روزهای اول فحلی حامله شود.زمان دقیقی که سگ حتما حامله می شود ممکن است در هر سگ متفاوت باشد و فقط دامپزشک می تواند زمان دقیق را تعیین کند ولی معمولا بین 2 تا 5 روز است.اگر در این دوران سگ ماده جفت گیری کند حامله می شود و بعد از لقاح دوره ی فحلی پایام میابد و مثل قبل 3 یا 4 هفته طول نمی کشد.


تغییر در نوک سینه ها
اگر سگ حامله شده باشد تغییراتی در بدن او مشاهده می شود.نوک سینه های حیوان حامله برجسته میشود و ممکن است صورتی رنگ به نظر بیاید و حساس شود.

وقتی دوران بارداری ادامه میابد سینه های سگ برجسته تر میشود و چند روز قبل از به دنیا آمدن توله ها ممکن است چند قطره شیر مشاهده کنید.


تهوع
سگ های حامله در روز های اول حاملگی ممکن است حالت تهوع داشته باشند و بالا بیارند.دقت کنید که بالا آوردن زیاد ممکن است نشانه ی بیماری باشد ولی اگر نشانه های دیگر حاملگی هم باشند لازم به نگرانی نیست.


بزرگ شدن شکم
نشانه ی دیگر حاملگی بزرگ شدن شکم است که از هفته ی 5 شروع می شود و به تعداد توله ها بستگی دارد.هرچه بارداری ادامه یابد شکم سگ بزرگ تر می شود و در روز های آخر ممکن است حرکت توله ها نمایان شود.


اضافه شدن وزن
در 3 هفته ی اول حاملگی به علت حالت تهوع و ... وزن سگ زیاد نمیشود ولی با گذشت زمان سگ ماده غذای بیشتری می خورد و وزن او اضافه می شود.


نشانه های رفتاری
وقتی سگ ماده حامله میوشد ممکن است مهربان تر شود و به توجه شما نیاز داشته باشد ولی با نزدیک شدن به زمان به دنیا آمدن توله ها ممکن است رفتار خشنی داشته باشد و به دنبال جاییی بگردد تا توله های خود را در آرامش به دنیا آورد.

وقتی سگ ماده حامله میشود باید ویتامین و مکمل های دیگر به رژیم غذاییش اضافه شود تا مادر و توله ها مواد مورد نیاز بدن خود را جذب کنند.

هنگام بارداری علامتهایی در سگ پدیدار خواهند شد که البته برخی از آنها تا روز 61 تا 65 بارداری مشخص نیست.

جمع بندی

نشانه ها :
 1. ترشحات واژن معمولا 1 ماه بعد از جفت گیری اتفاق می افتد.
 2. بعد از 25 تا 30 روز به دلیل افزایش خون ، سینه ها برجسته خواهند شد.
 3. برخی اوقات هنگام بارداری سگ افسرده و کسل خواهد شد.
 4. ممکن است سگ باردار بی اشتها نیز بشود.
 5. شکم و سایز کلی بدن بین روزهای 45 تا 50 بین 20 تا 55 درصد بزرگ خواهد شد.
 6. نزدیک به تاریخ زایمان ممکن است غرایز سگ ضعیف شوند ، بدن او شروع به خارش می کند و او شروع به خارانیدن خود می کند و نشانه های از بی قراری در او دیده می شود.


اعمال پزشکی :
 • اگر شما به حامله بودن سگ خود مشکوک هستید ، لازم است اورا به دامپزشک نشان دهید معمول ترین روش Ultrasound است. این روش بعد از 28 روزگی قابل اجرا است اما به وسیله این روش نمی توان تعداد تووله هارا فهمید.
 • با لمس شکم از 21 روزگی نیزمیتوان به حامله بودن یا نبودن سگ پی برد اما این روش در صورتی که سگ عصبی یا بزرگ باشد ، سخت خواهد بود. در صورتی که سگ حامله باشد دامپزشک می تواند با لمس شکم ، برجستگی هایی را در رحم مادر احساس کند . به هر حال این روش قابل اعتماد نیست زیرا ممکن است در رحم تنها یک توله باشد که برجستگی خاصی بوجود نمیاورود.
 • حدود 21 تا 25 روزگی آزمایشات endocrinological قابل اجرا است ، در این زمان هورمونی خاص توسط سگ ترشح می شود.
 • بعد از 25 روزگی ضربان قلب توله ها توسط گوشی پزشکی یا نوار قلب قابل تشخیص است. فهمیدن تعداد توله ها توسط این روش خیلی سخت است.
 • از 49 روزگی حامله بودن و تعداد توله ها توسط اشعه X قابل تشخیص است . این روش پشینهاد نمی شود زیرا ممکن است به سگ یا توله ها صدمه بزند.

اطلاعات بیشتری را میتوانید در این مقاله بخوانید


تشخیص آبستنی در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.