بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

انواع استفراغ و تهوع در گربه ها به همراه درمان خانگی

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
06-23-2014
شایع ترین علت استفراغ در گربه بلع مو و یا برخی مواد غیر قابل هضم مانند چمن است که باعث تحریک معده میشود . انگل های روده ای نیز ممکن است باعث تحریک معده شوند . سایر علل شایع عبارتند از پرخوری و غذا خوردن سریع است . زمانی که یک بچه گربه غذا میخورد و بلافاصله پس از آن شروع به بازی و جست و خیز میکند به احتمال بسیار زیاد استفراغ میکند و این نوع استفراغ بسیار جدی است . سریع غذا خوردن بچه گربه ممکن است به این دلیل باشد که چند بچه گربه از یک ظرف غذا میخورند . بنابراین با جدا کردن ظرف های آنها و تغذیه آنها با حجم کم غذا این مشکل از بین میرود .

اگر گربه ای یک یا دوبار استفراغ کند طبیعی بوده و مشکل جدی وجود ندارد و میتوان آن را در منزل درمان کرد .
استفراغی که به نحوه غذا خوردن مربوط نباشد اغلب نشانه ای از یک بیماری عفونی ؛ کلیه ؛ بیماری کبدی و یا یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است . بیماری هایی که معمولا با استفراغ همراه هستند معمولا شامل پن لکوپنی گربه (دیستمپر) ؛ ورم لوزه ؛ گلو درد ؛ بیماری التهابی روده و رحم آلوده (عفونت رحمی حاد) میشود . اگر در گربه های جوان علائم دیگری چون تب نیز همراه استفراغ باشد گربه مشکوک به پنلکوپنی است .

اغلب میتوان با توجه به چگونگی و زمان استفراغ و اینکه آیا تکرار شده یا نه ؛ پراکنده یا مزمن بودن ؛ بعد از غذا خوردن بوده و ... و با بازرسی استفراغ از نظر وجود خون و مواد خارجی و استفراغ مدفوع و استفراغ جهشی و ... به دلیل اصلی استفراغ گربه خود پی ببریم .

استفراغ مداوم :
اگر گربه به طور مداوم استفراغ کرده و مایع کف مانندی قی میکند ممکن است نشان دهنده خوردن مواد غذایی فاسد ؛ چمن و گلوله های مو باشد . بیماری هایی خاصی مانند اسهال عفونی نیز باعث تحریک معده میشوند .

استفراغ پراکنده :

برخی مواقع گربه به صورت پراکنده در یک دوره زمانی چند روزه تا چند هفته ای استفراغ میکند و هیچ رابطه ای با وعده های غذایی آن ندارد . در این حالت اشتهای گربه ضعیف شده و نگاه آن سرد و بی روح است در این صورت گربه مشکوک به بیماری کلیوی و یا یک بیماری مزمن مانند گاستریت مزمن ؛ بیماری روده ؛ دیابت و هجوم کرم ها است .وجود جسم خارجی در معده احتمال دیگراین نوع استفراغ است . گربه های مسن تر مشکوک به تومور روده ومعده هستند و معاینه توسط دامپزشک در اسرع وقت توصیه میشود .


استفراغ خونی :

وجود خون قرمز روشن نشان دهنده خونریزی فعال در جایی میان دهان و قسمت فوقانی روده کوچک است که اغلب توسط جسم خارجی ایجاد میشود . برخی خون ها نیز به رنگ قهوهای مانند رنگ قهوه بوده که به دلیل هضم جزئی خون بوده و این نیز خونریزی بین دهان و قسمت فوقانی روده کوچک را نشان میدهد . استفراغ خونی بسیار جدی و خطرناک است و باید سریعا توسط دامپزشک معاینه شود .

استفراغ متعفن و بد بو :

اگر در ا استفراغ گربه چیزی مشابه مدفوع با بوی نامطبوع مدفوع مشاهده کردید به احتمال زیاد حیوان از انسداد روده یا پریتونیت رنج میبرد که بسیار دردناک است . بلانت یا ترومای نافذ شکمی یکی دیگر از دلایل قی مدفوع است و به درمان فوری و حرفه ای نیاز دارد .

استفراغ جهنده :

استفراغ قوی است که در آن محتویات معده به طور ناگهانی و با فشار خارج میشوند و انسداد کامل در قسمت های فوقانی دستگاه گوارش را نشان می دهد . جسم خارجی ؛ گلوله مو ؛ تومورها و تنگی از علل احتمالی آن میباشد . بیماری های مغزی که باعث افزایش فشار داخل جمجمه میشوند نیز میتواند باع استفراغ جهنده شوند . این بیماری های مغزی شامل تومورهای مغزی ؛ انسفالیت و لخته شدن خون میباشد .

درمان خانگی بعد از استفراغ

اگر هر سوالی در مورد دلیل و جدی بودن استفراغ دارید از دامپزشک کمک بگیرید .
استفراغ گربه ها میتواند به سرعت باعث از بین رفتن آب بدن و الکترولیت شود . اگر استفراغ با اسهال همراه باشد احتمال از دست دادن آب بدن به طرز چشمگیری افزایش می یابد . اگر گربه دچار کم آبی شده باشد و استفراغ او بیش از 24 ساعت ادامه یابد به دامپزشک مراجعه نمایید .
درمان در منزل فقط برای گربه های بالغ و سالمی است که نشانه های خاص دیگری جز استفراغ ندارند . بچه گربه ها و گربه های مسن کمتر تحمل کم آبی را داشته و بهتر است توسط دامپزشک درمان شوند .

اگر در استفراغ جسم خارجی بیرون آمد بسیار مهم است که به مدت 12 ساعت به معده گربه خود استراحت دهید و از دادن آب و غذا به او امتناع ورزید . اگر گربه شما تشنه به نظر میرسد . به او اجازه دهید تا یک تکه یخ را لیس بزند .

بعد گذشت 12 ساعت و عدم تکرار استفراغ میتوانید علاوه بر مقداری اندکی آب محلول الکترولیت کودکان (پودر او آر اس) را نیز به آب اضافه کنید .
و اگر معده حیوان آب را تحمل کرد میتوانید به او غذای کودک شامل مقداری گوشت قرمز کم چربی و بدون پیاز را در 4 تا 6 وعده غذایی کوچک در روز داده و به مدت 2 روز این رژیم غذایی را ادامه دهید .بعد از گذشت 2 روز میتوانید رژیم غذایی گذشته گربه را آغاز کنید


انواع استفراغ و تهوع در گربه ها به همراه درمان خانگی

07-23-2014, 05:42 AM   #1
cyberpet
کاربر
 

تهوع و استفراغ در گربه خانگی


سلام خسته نباشید
من یه گربه خانگی نر پنج ساله که حدود ۷ روز هستش که دچار مشکل گوارشی شده و مدام استفراغ می کنه. چند روز اول برای معاینه اونو به یه کلینیک بردم و تشخیص سوء هاضمه دادند و گفتند غذای گربه رو عوض کنم و رویال کنین بدم و آمپول تقویتی برای افزایش اشتها دادن و گفتن ظرف چند روز خوب میشه اما تغییری نکرد و با وجود انجام همه توصیه ها حالش بهتر که نشده بدتر هم شده اصلا لب به هیچ غذایی نمی زنه و از توی لونه اش در نمیاد تمام روز اونجا خوابیده هر 4-5 ساعت هم کف زردی که فکر کنم شیره معده اش باشه رو بالا میاره تب نداره ولی به وضوح مشخصه مریضه چکار باید بکنم اس ام اسی با یک دامپزشک هم صحبت کردم گفت کم کم غذای کنسرو بهش بدید تا اشتهاش برگرده ولی اصلا غذا نمیخوره میترسم این علائم یک بیماری دیگه باشه که درست تشخیص داده نشده لطفا راهنماییم کنید.
 
07-23-2014, 05:51 AM   #2
A.Chakery
مدیریت سایت
 
 

با سلام...

دوست عزیز با توجه به علائمی که فرمودید پیشنهاد میکنم حتما گربتون رو پیش یک دامپزشک مجرب ببرید...

استفراغ در گربه ها عوامل مختلفی میتونه داشته باشه .. شایع ترین اون ها خوردن مو (همراه با لیس زدن) و در نتیجه ایجاد انسداد در روده حیوان هست ... یا خوردن اشیاء / مواد خارجی که باز هم ایجاد انسداد میکنه.

مورد شایع دیگه میتونه وجود انگل در حیوان باشه که انواع مختلفی دارند و حتما باید گربه درمان بشه.

یکی از کاربران مقاله ای در این مورد قبلا ارسال کرده که فکر میکنم برای شما مفید باشه :
http://dogforum.ir/entry/431/

موفق باشید
 
 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.