بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

آبستنی کاذب در سگ ها

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
07-24-2014
حاملگی (بارداری) کاذب در سگ ها

گاهی اوقات سگ های ماده حتی اگر هرگز ا سگ نری جفت گیری نکرده باشند نشانه هایی شبیه به آبستنی را از خود بروز می دهند.این علائم معمولا 6 تا 12 هفته پس از دوره فحلی اتفاق افتاده و طی آن سینه ها نسبتا بزرگ و برجسته شده و در اثر فشار مایع آبکی شیر مانندی از نوک آنها خارج می شود.


بزرگ شدن شکم با ظاهر شدن رفتارهای آبستنی همراه بوده و پس از آن نشانه های کامل مرحله ی اول زایمان بروز می دهد.حیوان برای خود بستری مناسب فراهم کرده- داخل آن دراز میکشد-دچار بی اشتهایی و رفتار تهاجمی شده-زوزه می کشد و واقعا منتظر به دنیا آمدن توله ها می ماند.


در این وضعیت معمولا عروسکی را به داخل لانه ی خود برده و نسبت به او رفتار مادرانه ای از خود بروز می دهد.تمامی این رفتار ها هوشیارانه بوده و در پاسخ به تغییرات هورمونی چیزی شبیح به سطح هورمونی مرحله ی آبستنی و زایمان صورت میگیرد.در حالت پیشرفته علائمی شبیه به حالت زایمان از قبیل شل شدن رباط بین لگنی-کم شدن درجه ی حرارت و فشار ه منظور خروج جنین ها مشاهده می شود.


اگر این اختلال درمان نشود ممکن است چیزی در حدود یک هفته تا ده روز هم طول بکشد. برای بر طرف کردن این حالت حیوان باید تحت هورمون درمانی قرار بگیرد.این درمان که حتما باید تحت نظر دکتر دامپزشک انجام شود ظرف مدت 4 تا 6 روز حیوان را به وضعیت عادی باز می گرداند.شیوع این عارضه در سگ های ماده باکره که تاکنون جفت گیری را تجربه نکرده اند بیشتر است.

علائم و اطلاعات تکمیلی :
متداول ترین شکل آبستنی کاذب 9_6 هفته پس از فحلی شروع شده و گاهی سگ ماده حتی اگر هرگز با سگ نری جفتگیری نکرده باشد کلیه نشانه های مرحله نخستزایمان را نشان می دهد. یعنی بستررا آماده می کند وسایل را به اطراف می پراکند زوزهمی کشد وغذا نمی خورد. پستان سگ پر از شیر می شود و اغلب شیر از سرپستانها تراوش میشود.در صورت عدم درمان ممکن است علایم به مدت یک هفته یا ده روز باقی بماند.علائم شامل:
  • افزایش اشتها
  • رفتارهای غیر عادی ( احساس حس مادری نسبت به اسباب بازی ها )
  • زور زدن
  • بزرگ شدن پستان ها
  • بی حالی
  • احساساتی شدن
  • بزرگی شکم
  • تولید و خروج شیر از سر پستانک ها
این مشکل ممکن است پس از فحلی بروز کند. راههای مختلفی مثل دارو درمانی و یا تغییر شرایط ناگهانی نگهداری مانند تغییر میزان، نوع و زمان غذا و آب و یا استفاده از مکانی که نورکم و آرامش بیشتر برای سگ بهمراه دارد و یا عقیم کردن برای رفع این مشکل موثر است.

دکتر دامپزشک هورمونهایی را تزریق می کند و بهصورت خوراکی نیز آنها را تجویز می نماید. از آنجا که آبستنی کاذب اکثرا در سگهای مادهکه تا حال جفتگیری نکرده اند متداول است مشروط بر آنکه سگ خیلی پیرنشده باشد ممکن است با اجازۀ داشتن تولهبه سگ معالجه موثر واقع گردد. بنابه تجربه سن حدود چهار تا چهارونیم سالگیبالاترین سنی است که می توان بدون عوارض جانبی انتظار نخستین آبستنی را از سگ داشت.

به خاطرداشته باشید که یک سال از سن سگ با هفت سال از سن انسان برابری می کند.به هرحال تنها درمان حتمی برای آبستنیهای کاذب پایدار، برداشتن تخمدان ورحم است.


آبستنی کاذب در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.