بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

طریقه خالی کردن کیسه های مقعدی سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
07-24-2014
کیسه های مقعدی در واقع دو ته کیسه با پوشش داخلی از نوع بافت مخاطی است که در دو طرف سوراخ مقعد و کمی متمایل به سمت پایین این سوراخ قرار داشته و محل تجمع ترشحات غدد مقعدی موجود در قسمت های انتهایی راست روده و ناحیه رکتوم است. مواد جمع شده در این کیسه ها بسیار بد بو بوده و تجمع آن ها باعث ناراحتی حیوان می شود.در صورتی که این ترشحات به صورت طیعی یا مصنوعی تخلیه نشود سفت و غلیظ و عفونی شده و ناراحتی زیادی برای حیوان ایجاد می کند و گاهی برای برداشت آن ها نیاز به عمل جراحی پیش می آید.

در مورد سگ های بزرگ که در خلال شبانه روز دارای فعالیت زیادی بوده و حرکات پرشی و جهشی انجام میدهند معمولا نیازی به تخلیه این کیسه ها وجود ندارد ئ انقباض عضلات پشت ران و اطراف مقعد باعث خالی شدن آن ها می شود.مگر این که تغذیه حیوان مناسب نبوده یا مشکل دیگری وجود داشته باشد.ولی در سگ های نژاد کوچک و آپارتمانی که معمول هم از فعالیت زیادی برخوردار نیستند این کیسه ها در زمان های متفاوتی انباشته شده و باعث ناراحتی حیوان می شود.زمان پر شدن کیسه های مقعدی در سگ های مختلف متفاوت بوده و بسته به نژاد-نوع تغذیه-میزان فعالیت و عملکرد دستگاه گوارشی متفاوت است. در برخی از سگ ها هر 2 هفته این کیسه ها پر شده و باعث ناراحتی حیوان می شود در حالی که در برخی دیگر تا ماه ها نیز نیازی به تخلیه آن نیست. هر چه حجم مواد فیبری غذا از قبیل سبزیجات و گیاهان پخته و خام مثل هویج-کدو-شلغم-کرفس و کاهو بیشتر باشد فاصله زمانی پر شدن کیسه های مقعدی نیز طولانی تر خواهد بود.در صورت پر شدن کیسه های مقعدی حیوان پشت خود و ناحیه کپل و مقعد را روی زمین کشیده و یا این نواحی را لیس زده و دم خود را بالا میگیرد.

طریقه خالی کردن کیسه های مقعدی سگ :
با استفاده از یک تکه پنبه بزرگ که کاملا روی مقعد و اطراف آن را بپوشاند و با ایجاد قشار ملایم و موج دار از قسمت پایین در دو طرف سوراخ مقعد میتوانید این کیسه ها را خالی کنید.در نظر داشته باشید که مواد موجود در این کیسه ها بسیار بد بو و متعفن بوده و اگر روی دست شما بریزد بسیار ناخوشایند است. بنابراین برای انجام این کار حتما از دستکش یک بار مصرف استفاده کنید. از سویی دیگر اگر این کار را به درستی انجام ندهید درد زیادی به حیوان وارد می کنید و حتی او ممکن است دست شما را گاز بگیرد.
بنا بر این بهتر است در هر بار مراجعه به کلینیک دامپزشکی از پرسنل آنجا بخواهید این کار را انجام دهند.


طریقه خالی کردن کیسه های مقعدی سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.