بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

چه مواردی را برای مراقبت از دندان های سگ مان باید انجام دهیم ؟

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
07-26-2014
سلامتی دندان سگتان بسیار مهم است.دندان ها و لثه سگ شما به اندازه دندان و لثه شما در برابر بیماری اسیب پذیر است و بیماری های دندان شایع ترین بیماری های شناخته شده از 3 سالگی به بعد است . لثه و دندان های سالم گام اول برای اطمینان از این است که سگ شما بیشترین بهره را از غذایش می برد و همچنان که دردناک می شود و در متابولیزم اختلال ایجاد می شود ، مراقببت ضعیف از دندان ها باعث می شود باکتری ها وارد جریان خون شوند و در کار کلیه ها ، قلب و اندام های دیگر اختلال ایجاد کنند .

بیماری های دندان در سگ ها
پلاک-هنگامی که باکتری ها ، در بقایای غذا در دهان رندگی می کنند ، با بزاق و باقی مانده غذا در کانال بین دندان و لثه ترکیب میشود ، پلاک ها شروع به انباشته شدن می کنند . معمولا پلاک بر روی دندان مخصوصا بر روی دندان اسیای کوچک و اسیا دیده می شود .

رسوب/سنگ
اگر پلاک برداشته نشود و بیشتر از 3 – 4 روز با مواد معدنی بزاق دهان و جرم ترکیب شود ، تبدیل به رسوب یا سنگ می شود . این رسوب موجب ازار لثه شود و باعث ورم لثه می شود ، که قرمز شدن لثه نزدیک به دندان کامل قابل مشاهده است . این هم یکی از علل بوی بد دهان یا بوی بد دهان است .

بیماری پریودنتال
سرانجام رسوب در زیر خط لثه تشکیل می شود ، برای تشکیل کیسه و ورم ساختار استخوانی فک از دندان را جدا میکند که باعث رشد بیشتر باکتریها می شود .در این مرحله صدمه برگشت ناپذیر است و معمولا به از دست دادن دندان ، خونریزی لثه ، مشکلات غذا خوردن و عفونت کلیه ، قلب و کبد می شود .

علائم خطر
شما باید دهان سگتان را به طور منظم برای نشانه های بیماری دهان معاینه کنید . تنفس بد بارزترین شاخص است اما به دنبال قرمزی لثه هم باشید ، خونریزی یا تورم لثه ، قشر رسوب زرد-قهوه ای روی دندان هم باشید . زمانی که لثه ملتهب است سگ سگ ممکن است غذا را از دهانش بیاندازد یا کاهش وزن داشته باشد و از خوردن راحت غذا ناتوان باشد . مراقب دندانهای شکسته ، تغییر رنگ یا دندان های افتاده باشید و مطمدن شوید که خود فک ملتهب نباشد یا تغییر شکل نداده باشد .

مراقبت های دندانپزشکی در منزل
تا چه مدت می توانید بدون مسواک زدن دوام بیاورید؟دندان ها و لثه سگ شما هم نیازمند توجهی مشابه ، به دندان های شما است ، حداقل 3-4 بار در هفته ، یا در روز برای مسواک زدن دندانهایشان ایده ال است.

مراقبت از دندان باید خیلی زود شروع شود ، حتی قبل از اینکه دندان های شیری توله سگ بریزد(4-6 ماهگی). شما میتوانید سگتان را به معاینه و مسواک زدن به اهستگی و برنامه ربزی دقیق عادت دهید . زمانی را انتخاب کنید که سگتان ارام و ساکت است و به سادگی هر دو لبهایش را به طرفین بکشید ، سپس شروع کنید به پاک کردن دندان هایش با تنریب یا پارچه شستشو که دور انگشتتان پیچیده اید و سطح بیرونی دندانش ، جایی که پلاک ساخته می شود را تمیز کنید . بعد از اتمام هر بار شستشو او را تشویق کنید و به او تشویقی بدهید.

هر بار که سگ شما اموخت که اجازه دهد دندانش به ارامی تمیز شود ، یک مسواک مخصوص سگ بگیرید . بدون خمیر دندان شروع کنید ، مسواک را در اب گرم خیس کنید و روی قسمتی از دندان بین لثه و دندان را با مسواکی که سر ان زاویه 45 درجه دارد که دسترسی به زیر خط لثه را اسان میکند ، مسواک کنید . مس.اک را به سمت بالا و پایین ببرید و کمی ان را فشار دهید .

در نهایت و زمانی که برای بار اول سگتان به مسواک مخصوص عادت کرد ، شروع به استفاده از خمیر دندان انزیمی مخصوص سگ ها (با طعم های گوشت ، نعناع و مالت) کنید . هرگز از خمیر دندان های معمولی که خودمان استفاده میکنیم ، استفاده نکنید.

اگر سگتان در مقابل دست شما که در دهان اوست مقاومت کرد ( مشکل شایعی که در مراقبت از دنداناو در سالهای بعد زندگیش رخ می دهد ) راه حل های کمکی دیگری وجود دارد : ژلهای بهداشت دهان ، که از طریق دامپزشک می توانید تهیه کنید ، که دارای انزیم هایی هستند باکتری هایی که باعث تشکیل پلاک می شوند را مهار می کنند ؛ پد های دندان که به لثه می چسبند ؛ اسباب بازی های جویدنی و محصولات جویدنی مخصوص که برای کاهش رسوب و ماساژ لثه به طراحی شده اند .

غذاهای خشک سگ نیز می تواند به از بین بردن پلاک و رسوب کمک کند .

مراجعه به دامپزشک
معاینه منظم دندان می تواند مشکلات بالقوه را شناسایی کند . در حین معاینه دندان دامپزشک شما : صورت و سر را برا عدم تقارن ، ورم یا ترشح معایته میکند سپس حفره دهان ، بزاق دهان و سطح روی دندان و لثه و سطح درونی دندان ها و لثه و زبان ، کام ، لوزه ها و سطح شکمی زبان را معاینه میکند .

اگر دندان سگتان رسوب داشته باشد ، دامپزشکتان ان را بر طرف میکند و ان را صیقل می دهد . به این تمیز کردن دندان ها به صورت حرفه ای پروفیلاکسی گفته می شود . تمیز کردن معمول دندان ممکن است شامل :

-فلاشینگ دهان با محلول انتی باکتریال.
-تمیز کردن دندان با اولتراسونیک مدرج برای از بین بردن رسوب از بالا و زیر خط لثه .
-استفاده از محلول افشا کننده برای پیدا کردن هر منطقه ای که رسوب در ان باقی مانده ، که بعدا تمیز میشوند.
-صیقل کردن دندان برای از بین بردن خراشهای میکروسکوپی.
-بازرسی هر دندان و لثه و اطراف ان برای هرگونه علامتی از بیماری.
-دامپزشکتان به شما برای برنامه مراقبت ازدندان سگتان در منزل توصیه هایی میکند .


چه مواردی را برای مراقبت از دندان های سگ مان باید انجام دهیم ؟

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.