بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

مواد غذایی مورد نیاز سگ ها

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
07-26-2014
برای کمک به داشتن زندگی سالم ، شاد و فعال تا جای ممکن ، رژیم غذایی سگتان نیاز به 6 گروه عمده مواد غذایی دارد : اب ، پروتئین ، چربی / روغن ، ویتامین ، مواد معدنی و کربوهیدرات ها . ایا می دانستید که سگ 37 ماده مغذی ضروری را تنها از غذا به دست می اورد ؟

مگر در مواردی که سگ باردار باشد یا از فرزندانش پرستاری کند ، کار کردن برای سطح عملکرد یا رنج بردن از یک موقعیت خاص پزشکی ، هیچ دلیلی برای بر هم زدن تعادل غذایی که مناسب این سایز بدن از روزهای اولیه بزرگسالی تا دوران پیری وجود ندارد . سنی که او در ان تبدیل به یک شهروند پیر می شود بستگی به اندازه بدن دارد اما به طور میانگین در 7 سلگی رخ می دهد .

سگ ها نیاز های غذایی متفاوتی از انسانها و گربه ها دارند . سگ ها در طبقه همه چیز خوارها طبقه بندی می شوند و اگر چه در رژیم غذایی انها نیاز به کربوهیدرات ها بیان نشده ، ولی کربوهیدرات ها منبع مهمی از انرژی هستند و کمک زیادی به سلامتی روده می کنند . سگ ها نیاز به ترکیبی از گوشت ، غلات و حبوبات و سبزیجات به نسبت صحیح دارند که به یک وعده غذایی متعادل برسند .

تمام غذاهای کیفیت بالای سگ برای فراهم اوردن تعادل دقیق مواد غذایی مورد نیاز سگ که برای رشد نیاز دارد با دفت فرموله شده اند ف همچنین از داشتن طعم خوب نیز اطمینان حاصل شده است! . با وجود وسوسه ای که برای اضافه کردن غذای انسان و ته مانده به مواد غذایی کامل و متعادل ، هیچ نفعی برای سگ شما ندارد و متاسفانه گاهی باعث بر هم زدن تعادل غذایی می شود . این حتی ممکن است به وضعیت بدن ، مشکلات وزن و حتی مشکلات پزشکی منجر شود .

آب
اب برای هر موجرد زنده ای جز مواد غذایی ضروری است و سگ ها مستثنی نیستند . مقدار ابی که سگ نیاز دارد به فاکتورهای زیادی مانند دمای محیط ، میزان فعالیت و ورزش و اینکه ایا انها غذای خشک می خورند یا غذای تازه بستگی دارد . اب دمای داخلی بدن را تنظیم می کند ، مواد غذایی و مواد دیگر را به نقاط مختلف بدن میبرد و تقریبا با تمام فرایند های داخل بدن درگیر است . سگ ها می توانند 100 درصد از چربی بدنشان و 50 درصد از پروتئین بدن خود را از دست بدهند ، اما همچنان زنده می مانند . از دست دادن فقط 15 درصد از اب بدن ممکن است منجر به مرگ شود . بنابراین شما باید همیشه از اینکه اب تمیز ، تاره و اشامیدنی در دسترس سگتان ایت مطمئن شوید .

پروتئین
پروتئین ها از اجزای کوچکی به نام امینو اسیدها تشکیل شده اند که بلوکهای سازنده بدن هستند و سگ ها باید پروتئین های خاصی را از غذایشان دریافت کنند زیرا این پروتئین ها شامل امینو اسید هایی هستند که بدن نمیتواند تولید کند . پروتئینی که شما به عنوان غذای کامل و متعادل و مغذی به سگتان میدهید شامل تمامی امینو اسید های مورد نیاز است که مسئول تشکیل ماهیچه ها ، پوست و مو ی سالم هستند ، همچنین به عنوان بخش جدایی ناپذیر سیستم ایمنی بدن هستند ومسئول اطمینان از انتقال اکسیژن به قسمتهای مختلف بدن هستند . پروتئین ناکافی منجر به رشد کم ، انسجام کم ماهیچه ها ، وضعیت بد موها و افزایش خطر ابتلا به عفونت در اثر اختلال ایمنی می شود . پروتئین اضافی به عنوان چربی ذخیره می شود .

چربی ها
چربی ها ، از واحد های کوچکی به نام اسید های چرب تشکیل شده است ، سوخت لازم برای فعال نگه داشتن سگ ها را تهیه می کند حدود 2 برابر انرژی بیشتر از پروتئین و کربوهیدرات ها را تامین می کند . چربی خوب و اسید های چربی ضروری مانند امگا 3 و امگا 6 ، برای سلامتی پوست و مو ضروری هستند و همچینین مسئول عایق گذاری و محافظت از اندام های داخلی هستند. همچنین چربی ها برای بهبود طعم غذا نیز مهم هستن ! چربی هایی که بخشی از غذای کامل و متعادل سگتان را تشکیل می دهند شامل تمامی اسیدهای چرب ضروری مورد نیاز او هستند . مقدار کم از چربی های خوب و ضروری می تواند منجر به وضعیت ضعیف پوست و مو و همچنین مشکلات باروری شود . مقدار زیاد چربی باعث چاقی بالینی شود و مشکلات پزشکی به وجود اورد .

کربوهیدرات ها
اگر چه کربوهیدرات ها جزئ ضروری رژیم سگ ها نمی باشند ، می توانند منبع انرژی عالی و اسانی را فراهم کنند . همچنین فیبر به سلامتی روده توسط زیاد کردن باکتری های خوب و اطمینان از کارکرد طبیعی روده ، کمک می کند . مقدار کم کربوهیدرات در رژیم غذایی سگ میتواند منجر به کاهش انرژی شود و دوم اینکه مثلا روی وضعیت مو تاثیر می گذارد . این اتفاق به این دلیل می افتد که برای اطمینان از انرژی کافی ،رژیم غذایی چربی و پروتئین به جای کربوهیدرات استفاده می شود و بنابراین مقدار کمتری برای عملکرد های غیر ضروری مانند خز سالم و براق ذخیره می شود . کربوعیدرات زیاد در رژیم غذایی یه عنوان چربی ذخیره می شود .

ویتامین
ویتامین در مقدار های کوچک در رژیم غذایی برای کمک به بقای رشد ، دید عادی ، پوست و موی سالن ، بهبود زخم ها و عملکرد های عادی سیستم عصبی گنجانده می شود . همچنین انها در نزدیکی هر واکنش شیمیایی در سطح سلولها برای سوخت و ساز چربی ها ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها دخالت دارند . ویتامین ها به 2 گروه تقسیم می شوند : محلول در چربی و محلول در اب . ویتامین های محلول در چربی (A,D,EوK) ، در بافت های چربی سگتان ذخیره می شود ، در حالیکه ویتامین های محلول در اب ( B complex و C) در ادرار دفع می شوند . برخلاف انسان ها سگ ها نیاز ضروری به ویتامین C ندارند زیرا خودشان می تواننند انرا تولید کنند ، با این حال می تواند جزوی از رژیم متعادل باشد و یک انتی اکسیدان خوب است .

مواد معدنی
مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر ، برای دندان ها و استخوان های سالم و قوی ضروری هستند و باید به نسبت کامل و متعادل در رژیم غذایی گنجانده شود . این برای پرورش توله ها بسیار مهم است . مواد معدنی دیگر که برای عملکرد بدن مهم هستند شامل سدیم ، کلرید ، منیزیوم و پتاسیوم و همچنین زینک ، مس و اهن است . تمام مواد معدنی رژیم غذایی باید با دقت متعادل شوند و همیشه در غذای کامل کیفیت بالای سگ وجود داشته باشند . اگر مواد معدنی به درستی متعادل نشوند زیاد بودن مقدار یکی از انها میتواند باعث نقص در دیگری شود .

غذای مرطوب
بخش های استفاده نشده از مواد غذایی را درون قوطی ، سینی فویل بگذارید و روی ان را با کیسه بپوشانید و درون یخچال بگذارید ولی بیشتر از 24 ساعت انها را نگه ندارید. همیشه مواد غذایی را در دمای اتاق سرو کنید . سگ ها به اندازه گربه ها به بو و حساس نیستند اما غذایی که مستقیما از یخچال خارج شده برای انها جذاب نخواهد بود . دقت کنید که غذای مرطوب را بیشتر از 1 ساعت بیرون از یخچال نگذارید چون ممکن است طعم ان تند شود و رشد باکتری در ان زیاد شود و باعث ناراحتی معده شود .

غذاهای خشک کامل
با تعادل درست غذا و بافت ترد برای کمک به سالم نگهداشتن دندان سگتان ، غذای خشک برای سگ ها بسیار رایج است . انها بیشتر از مواد غذای مرطوب با مواد مغذی غنی شده اند ، پس کمی از ان در رژیم غذایی سگ نیاز است . همیشه مطمئن شوید که از راهنمای پشت بسته پیروی می کنید ، اما از ایجاد تعادل جزئی نترسید زیرا به وضعیت بدنی سگ شما نیز بستگی دارد .

اطمینان حاصل کنید از اینکه روی غذا ترجیحا برچسب "غذای کامل" زده شده باشد تا "غذای مکمل" ، در غیر این صورت شما ممکن است به جای غذای کامل غذای تشویقی خریداری کنید . همچنین اگر شما تصمیم گرفتید که غذا را از مرطوب به خشک تغییر دهید یا شرکت غذاهای خشک و مرطوب را تغییر دهید ، همیشه مواد غذایی جدید را بین 7-10 روز به حیوانتان معرفی کنید . تغییر ناگهانی غذا یا شرکت ان ، ممکن است باعث مشکلات شکم شود به خصوص اگر سگتان همیشه از یک غذا استفاده می کرده است . و به یاد داشته باشید ، همیشه اب تازه ، تمیز به مقدار کتفی در دسترسش باشد .

چه غذاهایی به او ندهید
اگر شما به طور منظم غذای سگتان را از ته مانده غذا تهیه می کنید یا برای او گوشت مخصوص تهیه می کنید ، مراقب باشید . این وعده ها معمولا پروتئین زیادی دارند و مواد مغذی دیگر و مواد معدنی مانند کلسیوم را به اندازه کافی ندارند . این می تواند منجر به سوئ تغذیه سگ شما شود . همچنین هرگز استخوان پخته به سگتان ندهید زیرا میتواند به راحتی متلاشی شود و با گذشتن از روده باعث صدمه به ان شود . مهمتر از ان ، بعضی از غذاهای رایج انسان ها مانند ریواس ، پیاز ، اسفتاج ، چغندر ، انگور برای سگ شما سمی هستند . شکلات به شدت مضر است و هرگز نباید به سگ شکلات داد . 3 اونس شکلات پخته شده می تواند یک سگ متوسط را بکشد .

مکمل های غذایی
زمانی که یک سگ عادی و سالم توسط غذای اماده کامل و متعادل تغذیه می شود دیگر مکمل الزامی نیست . اما موقعیت هایی مانند بارداری ، ورزش کردن ، یا شرایط موجود پزشکی می تواند باعث تغذیه خاص سگ شود . این نیاز ها می تواند توسط انتخاب مناسب غذاهای اماده که متناسب شرایط خاص تهیه شده اند برطرف شود .

برخی از صاحبان حیوانات فکر می کنند که کلسیوم اضافه باید به رژیم باردار ها یا مادر ها و توله های در حال رشد اضافه شود . این در صورتی درست است که مواد غذایی خاص از جمله مواد معدنی در این زمان مورد نیاز باشد ، این بسیار مهم است که انها به نسبت صحیح از طریق رژیم غذایی با کیفیت و متعادل که مخصوص این دوره زندگی طراحی شده است داده شوند . اضافه کردن خارج از نسبت به مواد غذایی دیگر می تواند به ناهنجاری اسکلتی و مشکلات دیگر کمک کند .


مواد غذایی مورد نیاز سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.