بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

عوارض و ناهنجاری های بعد از زایمان در توله سگ ها

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
07-29-2014
یک مجموعه از علل وجود دارد که می توانند سبب بیماری و یا باعث مرگ توله های تازه متولد شده بشوند.
که همین عوامل می تواند سبب شود تا سگ ماده مجبور شود توله های آسیب دیده را به منظور اجتناب از درد و رنج بیشتر به سرعت ازبین ببرد.
که شامل ناهنجاریهای ژنتیکی، کمبود ویتامینی و یا مشکلات دوران بارداری، مصرف اشتباه دوز دارو، ضرب دیدگی مادر، کمبودهای تغذیه ای و غیره باشد.
حتی اگر توله های متولد شده از نظر شما سالم باشند، باید بعد از زایمان مورد معاینۀ دامپزشک قرار گیرند. و ایشان یک برنامۀ ریزی درمانی برای پیشگیری از بوجود آمدن بیماریهای احتمالی برای توله در نظر می گیرند، که برای حفظ سلامت و روند رشد توله ها الزامی می باشد.
که این معاینات شامل، آگاهی از عفونتها و ناهنجاریهای احتمالی که در توله سگهای تازه متولد شده شایع است، تنظیم یک برنامۀ غذایی تکمیلی برای کمک به رشد توله ها، اندازه گیری قد و وزن توله ها برای اطمینان از رشد مناسب.

چند نمونه از این ناهنجاریهای احتمالی عبارتند از:

گرفتگی و بسته بودن مقعد:
در این عارضه ظاهر توله کاملا سالم بنظر می آید. در این حالت یا حفرۀ مقعد بصورت مادرزایی بسته است و یا رودۀ بزرگ بصورت کامل تشکیل نشده برای رسیدن به مقعد. علائم بالینی این عارضه عبارتند از: عدم دفع، نفخ و از دست دادن اشتها، نقص در واژن و یا آلت تناسلی توله ها و غیره.
تشخیص این عارضه تنها با معاینۀ فیزیکی و عکس برداری رنگی توسط دامپزشک امکانپذیر است.

شکاف لب و کام:
شکاف لب کاملا قابل مشاهده است که در این حالب معمولا لب بالا بهم پیوند نخورده. اما شکاف سقف دهان قابل رویت نبوده و کام دهان از داخل دارای پارگی می باشد. توله های که به آن دچار هستند نمی توانند از سینۀ مادر شیر خورند.

عارضۀ فونتاتل باز:
این عارضه به علت ناتوانی در تبدیل استخوان فرونتال مغز به حالت استخوانی می باشد. و در برخی از نژادها مانند شی هواهوا و آنهایی که جمجمه های ضعیفی دارند این عارضه رایج است. و معمولا سبب مرگ توله می شود.

عارضۀ Anasarca:
تجمع آب در زیر پوست توله می باشد. علت اصلی بوجود آمدن این عارضه بصورت کامل مشخص نیست. عوامل چون مادرزایی، رژیم غذایی، ضربه و حتی عوامل ویروسی می توانند دلیل بوجود آمدن آن باشد.

پایین بودن قند خون:
سبب بوجود آمدن هیپوگلیسمی می شود، علائم بالینی آن شامل ضعف، عصبی بودن، لرزش، گرسنگی، سردی بدن، کاهش توانایی ذهنی، افسردگی ، کما و مرگ می باشد. دربسیاری از توله های جوان به علت ذخیرۀ نامناسب قند در کبد و یا به علت شکل گیری ناقص کبد دچار این عارضه می شوند .
صاحبان باید در صورت مشاهدۀ هر یک از علائم زیر سریعا به دامپزشک مراجعه کنند.
  • فقدان اشتها
  • کاهش شدید وزن
  • استفراغ
  • اسهال
  • مشکلات تنفسی (سرفه،خس خس)
  • ناله های مداومتغییر رنگ لثه ها
  • متورم شدن چشم و ترشح از چشم
  • ترشحات بینی
  • عدم دفع ادرار یا مدفوع


عوارض و ناهنجاری های بعد از زایمان در توله سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.