بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

دلایل و روش جلوگیری از جویدن اشیاء توسط سگ ها

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
08-03-2014
قبل از اینکه به روش های جلوگیری از جویدن بپردازیم ابتدا باید بدانیم که چرا سگ ها می جوند، جویدن سگ ها دلایل متعددی دارد که عبارتند از:_ رفتار توله ها بسیار شبیه نوزادان انسان است، آنها نیز برای کشف و شناسایی جهان اطراف خود هر چیزی را به دهان می برند و می جوند.
_ توله ها برای تسکین درد و خارش لثه ها در زمان دندان در آوردن و یا ریزش دندان های شیری می جوند.
_ بعضی از سگ ها برای بدست آوردن آرامش می جوند.
_ جویدن باعث رفع خستگی و بی حوصلگی سگ می شود.
_ سگ ها در زمان نگرانی، مخصوصا در زمانی که دچار ترس تنهایی هستند می جوند.
_ عدم آموزش یکی دیگر از دلایل جویدن اشیاء توسط سگ ها می باشد.


بعد از شناخت علت جویدن، نباید اجازه داد که سگ هرچیزی که مورد علاقه اش است را بجود چون آنها نمی دانند که چه وسیله ای مناسب جویدنشان است و تا زمانی که کاملا متوجه نشوند صاحبان باید سگ های خود را کاملا تحت کنترل داشته باشند تا با این رفتار مخرب باعث صدمه زدن به خود و وسایل منزل نگردند؛ و بیاد داشته باشید که سگ ها واقعا نمی توانند بین کفش مورد علاقۀ شما و اسباب بازیهای جویدن خود تفاوتی قائل شوند پس تا زمانی که آموزشی به سگ نداده اید نباید آنها را به علت خراب کردن وسائل مورد تنبیه قرار دهید.
بهتر است اسباب بازیهایی که برای سگ انتخاب می شود هیچ شباهت ظاهری و جنستی با وسایل منزل نداشته باشند. برای مثال انتخاب اسباب بازیهای کنفی و ریشه دار باعث می شود سگ تصور ند اجازه دارد که ریشه های فرش را نیز بجود!!!


چگونه از جویدن سگ جلوگیری به عمل آوریم؟

1_ انتخاب اسباب بازی مناسب
بهترین روشی که می توان به وسیلۀ آن از جویدن مخرب سگ ها جلوگیری کرد در اختیار قرار دادن اسباب بازی ها و خوراکی های جویدنی مخصوص سگ است. بهتر است هر چند وقت نوع اسباب بازی و خوراکی جویدنی تغییر پیدا کند تا جذابیت خود را برای سگ از دست ندهد. سگ ها عاشق جویدن هستند و بدون شک جویدن اسباب بازی برای آنها جالب تر از جویدن پایۀ میز است.2_سگ را برای جویدن تنبیه نکنید.
مهم نیست زمانی که شما می بینید که وسیلۀ مورد علاقه و گران قیمتتان توسط سگ جویده شده است تا چه اندازه عصبانی می شوید، این مهم است که شما در آن لحظه سگ را مورد تنبیه قرار ندهید. زیرا تنبیه نتنها سطح استرس سگ را بالا می برد و اضطراب خود یکی از دلایل افزایش نیاز سگ به جویدن است بلکه تنبیه ممکن است باعث تداوم جویدن در سگ گردد.
3_ نظارت کامل
تا زمانی که سگ به طور کامل نیاموخته که چه چیزهایی را می تواند بجود نباید به او اجازه داد تا آزادانه در تمام نقاط منزل پرسه بزند چون این عمل باعث می شود سگ به مجموعه ای وسیع از وسائل و اشیاء جدید و جالب کشف نشده دست پیدا کند و برای شناسایی به جویدن آنها بپردازد. اگر برای شما امکانپذیر نیست که به صورت مداوم سگ را تحت کنترل و نظارت کامل خود داشته باشید باید در زمان خروج از منزل سگ را محدوده و یا اتاقی قرار دهید که هیچ وسیلۀ نامناسبی برای جویدن در دسترسش وجود نداشته باشد.


4_ تغییر مسیر توجه سگ
زمانی که سگ تحت نظارت شما قرار دارد، هر زمان که تصمیم گرفت برای جویدن وسیله ای نامناسب به سمت آن حرکت کرد، بلافاصله کلمه (نه) را محکم بیان کرده سپس اسباب بازی جویدنی مناسب را در اختیار سگ قرار می دهید. برای این امر ممکن است نیاز باشد که شما به بازی با سگ مشغول شوید، به این شکل که با کمی تکان دادن اسباب بازی نظر سگ را به سمت خود جلب کرده و به محض اینکه سگ به سمت شما آمد و اسباب بازی را گرفت و به جویدن آن مشغول شد او را با هیجان مورد تشویق قرار دهید. در طی روز هر زمان که مشاهده کردید سگ برای جویدن، اسباب بازی جویدنی مخصوص خود را انتخاب کرده او را مورد تشویق قرار دهید. این رفتار شما باعث می شود که حتی در نبود شما سگ بجای جویدن پایه مبل،کفش و دیگر اشیاء منزل فقط اسباب بازی ها و خوراکی های جویدنی خود را بجود.

5_ استفاده از روش تنفر
شما می توانید برای جلوگیری از جویدن اشیاء توسط سگ از اسپری های بازدارندۀ جویدن که در پت شاپ ها موجود است استفاده کنید.


توجه داشته باشید که هرگز برای جلوگیری از جویدن سگ، برروی سطوح و یا وسائل منزل از فلفل، سس های تند، مواد تلخ گیاهی یا شیمیایی و ... استفاده نکنید. زیرا استفاده از این مواد می تواند در طولانی مدت باعث مشکلات تنفسی، ضعیف شدن حس بویایی، مشکلات گوارشی و حتی مسمومیت های شدید را برای سگ به همراه داشته باشد.


دلایل و روش جلوگیری از جویدن اشیاء توسط سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.