بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

بیماری ها و مراقبت های لازم و معاینه گوش سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-04-2014
گوش سگ بطور باور نکردنی حساس است و صداهایی که برای انسان قابل شنیدن نیست را تشخیص می دهد. سگها صداهایی با فرکانس 40 تا 60 هزار هرتز را می شنوند. این به آن معنی است این حیوان قدرت شنوایی صداهایی با طول موج بیشتر و کمتر از حدود شنوایی انسان را دارا می باشد. از جهت دیگر سگها به دلیل قدرت چرخش 90 درجۀ گوشها به راحتی می توانند جهت صداها و موقعیت منبع صدا را تشخیص دهند. در مجموع موقعیت یابی منبع صدا در سگ بسیار قوی تر از انسان است و در عین حال فاصلۀ شنوایی آنها 4 برابر انسان می باشد.
اگرچه ظاهر گوش در نژادهای مختلف متفاوت است اما ساختمان و عمل گوش در همۀ نژادها یکسان می باشد.
گوش سگ مانند انسان از سه بخش تشکیل می شود، که شامل:
گوش بیرونی، گوش میانی و گوش درونی می باشد.


حفظ بهداشت گوش
لازم است گوش سگ بطور مرتب از نظر وجود بیماری و نظافت مورد معاینه قرار داد. توجه و حفظ بهداشت گوش در سگ موجب پیشگیری از انتشار عفونت به گوش میانی و درونی خواهد شد. به همین منظور تمیز گردن مرتب گوش سگ را صاحبان باید بیاموزند و به آن عمل کنند.
بیشتر سگها علاقه ای ندارند که گوش آنها را تمیز کنید و یا داخل گوش قطره یا پماد تجویز کنید به همین علت در زمانی که تصمیم به این عمل دارید باید سگ را کاملا تحت کنترل خود داشته باشید تا آسیبی به گوش وارد نشود.
شما می توانید از دو روش استفاده کنید، ابتدا باید سگ را بر روی میز بلند قرار دهید، در این زمان به علت ترس غریزی سگ از ارتفاع، و نداشتن تعادل حیوان کم تحرک تر می شود.
روش اول: شما مانند تصویر بر روی شکم خوابانده، بازوی چپ را زیرگلوی سگ قرار داده (در این زمان نباید به مجاری تنفسی سگ فشار وارد کنید) و بازوی راست را بر روی پست سگ قرار داده و از حرکت ناگهانی سگ جلوگیری گرده و به نظافت و یا تجویز دارو می پردازید.


روش دوم: سگ را به پهلو خوابانده مانند تصویر و با دست چپ پای سگ را از آرنج نگاه داشته ( هرگز انگشتان سگ را در این زمان نگیرید) و بازوی راست خود را بر پهلوی سگ تکیه داده و به نظافت و یا تجویز دارو می پردازید.


در معاینۀ گوش سگ باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهند:
_ آیا ترشحات تیره و غلیظ است؟
_ ترشحات تیره، بدبو و روان است؟
_ آیا ترشحات سبز یا زرد تیره است؟


علائمی که نشان دهندۀ اختلال در گوش سگ می باشند
_ قرمزی غیر طبیعی گوش بیرونی.
_ وجود ترشحات عیر عادی و یا تجمع موم در گوش.
_ تکان دادن سر.
_ خاراندن مداوم گوش.
_ ساییدن گوش به زمین و سایر سطوح.
_ استشمام بوی متعفن و زننده از گوش.
_ التهاب و تورم گوش بیرونی و میانی.
_ پوسته پوسته شدن گوش بیرونی.
_ علائم عصبی مانند کج نگاه داشتن سر و چرخیدن سگ بدور خود.

داروهایی که برای درمان گوش سگ استفاده می شود فقط به تجویز دکتر دامپزشک بوده و به دو گروه پماد و قطره طبقه بندی می شوند. هیچگاه بدون تجویز دکتر دامپزشک از دارو و یا ضدعفونی کننده های گوش نباید استفاده شود.زمانی داروها بر درمان گوش اثر بخش می باشند که گوش سگ قبل از آن کاملا تمیز شده باشد و دامپزشک در زمان تجویز دارو به صاحبان توضیح خواهد داد که آیا قبل از مصرف دارو گوش سگ را باید شستشو دهند یا نه.

مشکلات متداول در گوش
اگر شما سگی با گوش های بلند (نژاد باست) یا سگ با گوش های بلند و موهای متراکم و زیاد (کاکر اسپانیل) دارید باید مرتبا گوش آنها را از نظر بیماری و عفونت مورد معاینه قرار دهید. گوش بزرگ با پوشش های مویی فراوان باعث کاهش تهویه، افزایش دما و افزایش تولید موم می شود که میزان عفونت گوش را افزایش می دهد. بعضی از نژادها مانند پودل دارای کانال گوش باریکی هستند که آنها را مستعد تجمع موم می کند. حتی نژادهایی با کانال گوش وسیع و موی نه چندان زیاد ممکن است گاهی اوقات از زیادی موم رنج ببرند. تمامی سگهایی که در اطراف گوششان موهای بلند دارند مستعد افزایش دمای گوش به علت جریان پیدا نکردن هوا در کانال گوش و ایجاد عفونت و تشکیل انسداد در مجرای گوش هستند. صاحبان می توانند موهای اطراف کانال گوش را با قیچی که دارای نوک تیزی نباشد بدقت کوتاه کنند.
ترشحات از گوش
نوع، غلظت، رنگ و بوی ترشحات خارج شونده از گوش نشان دهندۀ نوع عفونت گوش خارجی می باشند. بسته به نوع ترشحات عامل می تواند جرب (ترشحات غلیظ)، قارچ (ترشحات تیره و روان) یا عفونت باکتریایی (ترشحات زرد تیره) باشد. به همین علت، معاینۀ دقیق آن و توضیحاتی که به دامپزشک در این زمینه می دهید بسیار با اهمیت می باشد.


همانطور که گفته شد علائمی که در بیماری های گوش مشاهده می شوند عبارتند از:

1-ترشح غیر عادی یا تجمع واکس
2-بوی تعفن و زننده
3-خارش
4-التهاب و تورم
5-تکان دادن مداوم سر و کج نگه داشتن آن
6-پوسته پوسته شدن یا شوره بستن
7-دور خود چرخیدن
8-کاهش شنوایی


مشاهده هر یک از این علائم میتواند ما را مشکوک به وجود مشکلی در گوش حیوان نماید و با مراجعه به دامپزشک باید در رفع مشکل اقدام نمود.


عفونت های گوش خارجی
التهاب مجرای گوش خارجی خصوصا در سگهایی که گوش آویزان دارند شایع است. وجود رطوبت در این نوع گوش ها به دلیل نامناسب بودن تهویۀ داخل آن، زمینه ساز عفونت های قارچی و باکتریایی است. باقی ماندن آب، کف صابون یا شامپو در داخل گوش، انگل ها، اجسام خارجی، موهای زیاد، تجمع واکس و همچنین آلرژی می توانند باعث التهاب مجرای شنوایی گردند. گوش مبتلا گرم و ملتهب است و غالبا می توان داخل آن چرک یا موم را مشاهده نمود. بوی نامطبوعی نیز قابل استشمام است و بهترین راه این است که جهت مداوا سریعا به دامپزشک مراجعه گردد. درمان شامل شستشو و تمیز کردن گوش و استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی و عمومی است. عفونت های مزمن گوش باعث ایجاد بافت اضافی در مجرای شنوایی شده و باعث انسداد نسبی یا کامل مجرای شنوایی می گردند. در این قبیل موارد باید اقدام به جراحی نمود.


هماتوم لاله ی گوش
بیشتر در سگ هایی که دارای گوش بلند و آویزان هستند مشاهده می شود.در این حالت لاله ی گوش کاملا بر آمده شده و ورم می کند و در واقع علت این تورم خونریزی در غضروف گوش وتجمع خون در بافت های زیر پوستی آن است.جراحت گوش در اثر نزاع-وارد شدن ضربه به گوش و برخی از بیماری های خود ایمن از علل بروز این بیماری به حساب می آید.


ناشنوایی
در برخی از سگ ها به دلیل ضربه-عفونت گوش-افزایش سن-ناسازکاری های دارویی-برخی بیماری ها مثل دیستمپر و شندین صداهای بلند ممکن است این حالت به وجود آید.ناشنوایی ممکن است مادرزادی نیر باشد و در یک یا هر دو گوش ایجاد شود.عدم واکنش سریع نسبت به صداهای اطراف از علائم این بیماری به شمار می رود.برخی از کری ها موقعی بوده و با دمان صحیح دامپزشک برطرف می شود.


جرب های گوش
این جرب ها انگل های میکروسکوپیک گوش هستند و نتیجه ی فعالیت آنها خارش شدید و وجود ترشحات قهوه ای در گوش می باشد.استفاده از دارو های ضد انگل های خارجی در بر طرف شدن بیماری موثر است.


بیماری ها و مراقبت های لازم و معاینه گوش سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.