بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

بیماری ها و عارضه رایج در نژاد سگ روتوایلر Rottweiler

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-06-2014
بیماری ها و عوارض رایج در نژاد سگ روتوایلر Rottweiler :
دقت داشته باشید که منظور از رایج بودن این بیماری ها به آن معنا نیست که تمامی این سگ ها به این بیماری ها مبتلا میشوند. در واقع این بیماری ها رایج ترین بیماری های دیده شده در این نژاد می باشد.

رایج ترین عارضه و بیماری ها : بیماری قلبی مادرزادی، بدشکلی آرنج، تنگی آئورت، استئوسارکوما (تومور بدخیم استخوان)، پیچ خوردگی معده ، در رفتگی استخوان لگن
نگرانی کم اهمیت تر: مشکلات خلقی و اضطراب، برگشتگى پلک به درون یا بیرون چشم، اختلال در انعقاد خون، تورم استخوان
گاهی دیده میشود: آتروفی پیش رونده شبکیه چشم، آب مروارید، غش
آزمایشات پیشنهادی: لگن، آرنج، قلب، خون ،چشم

سرطان استخوان:
سرطان یکی از علت های عمده مرگ رتوایلر هاست.سرطان استخوان(استئوسارکوم) در رتوایلر ها شایع تر است.با اینکه این بیماری (سرطال استخوان) در سگهای بالغ یا مسن به وجود می اید ,اما گاهی در رتوایلر های بسیار جوان نیز دیده شده است.

سرطان , چه در رتوایلر ها و چه در نژاد های دیگر باید فورا درمان گردد زیرا زندگی حیوان در معرض خطر خواهد بود.رایج ترین درمان برای سرطان استخوان قطع عضو است اما قبل از درمان,شدت بیماری و نقاط اسیب دیده باید توسط دامپزشک تشخیص داده شوند.

برای تشخیص دو ازمایش جداگانه یعنی ازمایش بیوپسی و اشعه ایکس انجام می گیرد.معمولا سگ نسبت به نقطه یا نقاط اسیب دیده بسیار حساس است و این موضوع تشخیص را برای دامپزشک اسان تر می کند.

دیسپلازی:
دیسپلازی یک بیماری خطرناک و فلج کننده است که در رتوایلر های نر و ماده شایع می باشد.این بیماری باعث التهاب مفاصل می شود(مانند ارتریت) که دلیل بروز ان می تواند مشکلات ژنتیکی باشد.

رتوایلر هایی که پدران و مادرانی مبتلا به دیسپلازی داشته اند ممکن است مدتی بعد به این بیماری دچار شوند.مطالعات نشان داده که عوامل محیطی نیز نقش بسیار زیادی در تشدید و بروز این بیماری دارد.

دیسپلازی ارنج و ران در رتوایلر ها بسیار شایع است که کلید درمان هردو بیماری , تشخیص و درمان سریع است.سگهای جوان مبتلا به این بیماری معمولا با عمل جراحی بهبود میابند اما برای سگهای مسن تر باید گزینه های درمانی دیگری را در نظر گرفت زیرا عمل جراحی باعث کاهش طول عمر انان می شود.


بیماری های قلبی:
بیماری مادرزادی قلبی(CHD) , اختلالات قلبی و اختلالات رگهای قلب و ... در بعضی نژاد ها شایع است.اما بیماری تنگی آئورت شایع ترین بیماری قلبی در رتوایلر ها می باشد.دامپزشکان بر این باورند که بیماری های قلبی باعث نقص ژنتیکی نسل های بعد می شود.

بیماری قلبی,رایج ترین دلیل تولد توله ها (توله های رتوایلر) با نقص ژنتیکی یا بیماری SAS است.تنها راه برای کاهش بیماری تنگی آئورت(SAS) پرورش رتوایلر های سالم و بی نقص است.

بیماری های قلبی معمولا خیلی دیر علائم را بروز می دهند که ممکن است برای درمان سگ دیر شده باشد.توصیه دامپزشکان به شما این است که سگ خود را مرتبا برای چکاب و انجام ازمایشات لازم به کلینیک دامپزشکی ببرید تا از سلامت کامل حیوان خانگی خود اطمینان حاصل کنید.

به یاد داشته باشید که تشخیص به موقع و درمان مناسب در بهبودی رتوایلر نقش بسیار مهمی دارند.


حتما قبل از خرید سگ جدید با یک دامپزشک در مورد سگی که میخواهید خریداری کنید مشورت کنید


بیماری ها و عارضه رایج در نژاد سگ روتوایلر Rottweiler

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.