بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تومور و سرطان سینه (پستان) در سگ ها

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-07-2014
تومور پستان متداولترین تومور در سگهای ماده می باشند. بی گمان تومورهای پستان بویژه درسگهای ماده مسنتر یکیاز شایعترین عوارضی است که ما ناچار به برخورد با آن هستیم. این تومورها معمولا در پستان های عقبی اتفاق می افتند و در ابتدا توده های کوچک و سفتی هستند که در نوک پستان بوجود آمده و اغلب قابل حرکت می باشند. در صورت احساس هرگونه تورم یا برآمدگی در پستان سگ با دامپزشک تماس بگیرید. شما باید حداقل هر دو ماه بخصوص پس از فحلی، پستان های سگ را مورد معاینه قرار دهید زیرا تغییرات هورمونی طی زمان فحلی باعث تحریک رشد آنها می شود. تومورهای خوش خیم اغلب هنگام ملامسه سطح صافی دارند. سگهایی که قبل از سن 5/2 سالگی عقیم می شوند کمتر به تومور پستان مبتلا می شوند ( خصوصا اگر قبل از اولین فحلی باشد). تومورهای بدخیم به غدد لنفاوی و ریه ها گسترش یافته و متاستاز می دهند. دو نوع مشخص از آنها وجوددارد و معمولا هر دو بدخیم هستند.

نوع مشخصی که می توان آن را با انگشتاناز بافتهای مجاور جدا کرد خطر کمتری دارد. نوع منتشر که نمی توان آن را جدا نمود و بهنظر می رسد که به داخل پوست و عضلات مجاور منتشر و پخش شده است خطرناکتر است.

تومورهای پستان حتی نوع کوچک و محدود آن را بایدهمیشه به محض اینکه تشخیص داده شدند به روش جراحی برداشت. در این مرحله دکتراندامپزشک مانند جراحان انسانی عمل می کنند. انجام عکس برداری از ریه و نمونه برداری از تومور برای تشخیص نوع آن و تعیین گسترش بیماری ضروری است. هرچه تومور برای مدت طولانی تری اجازه بقاداشته باشد خطر ظهور زواید ثانویه نه تنها درپستان بلکه در غدد لنفاوی درون شکمبیشترخواهد بود. ممکن است درمان هورمونی انجام شود اما تحقیقات نشان داده است که اینکار زمینه را برای اختلال کلیوی آماده می کند.

اکثر تومورهای پستانی را چنانچه زود تشخیص داده شوند می توان با عمل جراحی با موفقیت بریدو جدا نمود. شمار زیادی از جراحان سوزانیدن توسط وسیله نوک دار داغ را برای این عملمطلوب می دانند. روشن است که خطر خونریزی با استفاده از این وسیله کمتر می باشد. برای درمان تومورهای خوش خیم نیز باید اقدام به جراحی نمود. درمان تومورهای بدخیم اغلب دشوار است و نتایج مناسبی بدنبال ندارد.

آیا تومورهای پستانی عود می کنند؟
بعضی از آنها عود می کنندولی می توان آنها را برای بار دوم و حتی بار سوم برداشت تا سگ ماده این امکان را داشتهباشد که به مرگ طبیعی بمیرد.


تومور و سرطان سینه (پستان) در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.