بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

سرطان پوست در سگ ، تشخیص

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-08-2014
همان طور که انسانها با قرارگرفتن به مدت طولانی در زیر اشعه آفتاب دچار سرطان پوست می شوند، سگ ها نیز همین طور هستند. ولی رایجترین نوع سرطان پوست در سگها به هیچ وجه ارتباطی به نور خورشید ندارد!
این سرطان تومور mast cell نام دارد و معمولاٌ به سرعت به صورت زخم هایی روی بدن یا پاها ظاهر می شود. با رادیوتراپی یا شیمی درمانی این سرطان در سگها درمان می شود و سگ می تواند سالهایی را عمر کند.

چگونه سرطان پوست در سگ را تشخیص دهیم ؟
سرطان پوست در سگ بسیار شبیه به ملانوما در انسان ها است.سرطان پوست در سگهای دارای موی روشن و کوتاه شایع تر است اما در هر نژادی این نوع سرطان پیدا می شود.سرطان پوست در سگها معمولا روی اعضای بدن نسبت به تنه ی بدن سریعتر توسعه پیدا می کند.در رابطه با هر تومور در خانواده سگها تشخیص زود هنگام کلید مثبتی برای درمان سرطان است.آزمایش کردن دقیق سگتان چه از نظر دیداری و چه از نظر جسمی کمک می کند تا موقعیت منطقه سرطانی را در مراحل زودتر قبل از گسترش سرطان پیدا کنید.

تشخیص سرطان پوست در سگ به معاینه ی منظم تمام بدن سگ نیازمند است.اگر اگر معاینه را به طور روزمره انجام دهید کمک می کند تا با بدن سگ خود آشنا شوید تا اینکه وقتی چیزی در بدن سگ غیر عادی است زودتر متوجه شوید.
این یک عادت خوب در مورد سگهای جوان است اما حتی در سگهای پیر نیز می توانید این کار را شروع کنید.هرچه زودتر این کار را شروع کنید برای شما بهتر است.
با دقت بدن سگ خود را نگاه کنید.متوجه هرگونه توده-زخم و یا لکه ای که از قبل نبوده اند شوید
اگر شما متوجه توده-زخم یا لکه شدید در آخرین معاینه خود باید ببینید آیا متوجه تغییر در رنگ و سایز و اندازه می شوید یا نه.
با دقت بدن سگ خود را لمس کنید تا متوجه شوید آیا توده یا زخمی وجود دارد که شما با نگاه کردن متوجه آن نشده اید؟
به آرامی موهای سگ را کنار بزنید تا بادقت بتوانید پوست سگ را برای لکه ها و زخمهایی که بین موهای سگ پنهان شده اند معاینه کنید.
توده هایی را که خونریزی یا ترشح دارند و زخمهایی که به نظر نمی رسد در حال بهبودی باشد در بدن سگ جستجو کنید.
دهان سگ خود را برای معاینه باز کنید تا هرگونه زخم یا تومور احتمالی را آزمایش کنید
تومور-زخم و مناطق بی رنگ زیر دم سگ هم ممکن است اتفاق بیفتد پس دقت در این منطقه نیز مهم است
به هر محلی که سگ شما آنجا را لیس می زند نیز توجه دقیق داشته باشید
رفتار سگ خود را با دقت مشاهده کنید.چیز هایی مانند بی حالی از دست دادن اشتها و استفراغ و محلهایی که بدن سگ شما که او را آزار می دهد را در سگ جستجو کنید
از دست دادن رنگ و لکه هایی که تغییر رنگ و شکل و اندازه می دهند نیاز به معاینه دقیق توسط دامپزشک مجرب دارد
معاینه ماهیانه سگتان به شما کمک میکند تا اطلاعات لازم مورد نیاز دامپزشک سگ خود راتا قبل از انجام نمونه برداری فراهم کنید تا دامپزشک بتواند تشخیص درستی دهد
درمانهای موثری برای ملانوما در سگ در دسترسند.وقتی که سرطان در مراحل اولیه و قبل از اینکه به دیگر قسمتهای بدن سرایت کند تشخیص داده شود درمان موثرتر است
مهم است به این نکته توجه کنید که سرطان می تواند به شکل توده باشد نه فقط به شکل تغییر رنگ لکه های پوستی.
به هر توده ای که در سگ شما ایجاد میشود توجه دقیق داشته باشید زیرا در حالی که ممکن است یک کیست خوش خیم باشد می تواند یک ملانومای سرطانی نیز باشد


سرطان پوست در سگ ، تشخیص

 



تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.