بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

یبوست در سگ ها ، علائم درمان پیشگیری

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-09-2014
گاهی یبوست درسگ اتفاق می افتد . در این حالت دفع به صورت غیر تناوبی بوده و یا حتی عدم دفع مشاهده می شود که سبب تجمع مدفوع در رکتوم و کولون می شود. این حالت بیشتر در سگهای مسن و یا کم فعالیت دیده می شود .

علل ایجاد شدن یبوست در سگ ها
یبوست در توله ها معمولا پس از یک یا دو روز رفع میشود . اگر توله شما به سختی مدفوع میکند یا مدفوعش به شکل تکه های کوچک است به یبوست دچار است .
یبوست علل بسیاری دارند و اکثر آنها با روش های آسان و خانگی قابل رفع هستند .

4 دلیل بروز یبوست در توله ها
1 - کمبود فیبر : رژیم غذایی توله شما باید دارای مقدار معینی فیبر باشد . به توله خود غذا های درجه یک مخصوص توله ها را بدهید . خرید غذا های درجه یک به خصوص در سن تولگی از اهمیت بسیاری برخوردار است .
2 - کمبود آب : کمبود آب در بدن توله مهمترین دلیل یبوست است . به توله خود آب بیشتری بدهید و غذا های مرطوب کنسروی را با غذای خشک او مخلوط کنید .

3 - خوردن مواد غیر قابل هضم : برخی از توله ها مواد غیر قابل هضمی مانند استخوان ، مو ، جوراب و ... را میخورند . این مواد به آسانی از دستگاه گوارشی نخواهند گذشت و امکان Blockage روده نیز وجود دارد . در صورتی که مطمئن شدید که توله شما ماده غیر قابل هضمی را خورده است و یبوست به همراه استفراغ و احساس تشنگی شدید است او را سریعا به نزد دامپزشک ببرید .

4 - کمبود فعالیت : توله خود را حداقل 4 بار در روز به گردش ببرید . فعالیت برای یک توله در حال رشد امر بسیار مهمی است .

پیشگیری از یبوست در سگ ها:
بهترین راه برای پیشگیری از بروز یبوست در سگها استفاده از یک رژیم غذایی کامل برای سگ است . رژیم های غذایی خاصی موجب بروز یبوست در سگها میشود ، برای مثال میتوان به رژیم هایی که شامل غذا های بسیار خشک و یا غذا هایی که دارای میزان کمی فیبر هستند اشاره کرد .
در صورتی که یبوست در سگ بسیار جدی است و به حالتی مزمن تبدیل شده تغییر رژیم غذایی برای درمان آن کافی نیست .

فیبر
فیبر ها برای روند هضم غذا در بدن سگها لازمند . رژیم های غذایی که میزان فیبر در آنها پایین است و دارای پروتئین و چربی بسیاری هستند میتوانند عامل بروز یبوست در سگها باشند .
سگ خود را به خوردن مواد دارای فیبر مانند میوه ها و سبزیجات تازه و غلات عادت دهید ، حتی شما میتوانید از میوه ها به عنوان خوراکی های تشویقی سگ استفاده کنید .

غذا های مرطوب
اگر سگتان در معرض ابتلا به یبوست است ، میتوانید دادن غذا های مرطوب به او را آغاز کنید . غذا های مرطوب به روند هضم غذا کمک میکند و از ابتلای سگ به بیماری های کلیوی نیز جلوگیری میکنند .
اگر میخواهید پتتان دندان های سالمی نیز داشته باشد میتوانید غذای خشک را با غذا های مرطوب مخلوط کنید و به او بدهید .

ماست و روغن زیتون
اضافه کردن ماست به رژیم غذایی سگ از بروز یبوست پیشگیری میکند . ماست دارای Pro-Biotic است که کمک بزرگی به هضم غذا در بدن سگ میکند . در صورتی که سگتان به ماست حساسیت دارد میتوانید روزی یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را به غذای او اضافه کنید .

آب
آب یکی از مهم ترین اجزای رژیم غذایی سگهاست . آب به سلامتی سگها کمک میکند و به سلامت پوست آنها کمک میکند .
یکی از علت های بروز یبوست در سگها ننوشیدن آب کافی توسط حیوان است . به یاد داشته باشید که روزانه برای سگ آب تازه بریزید و اگر میتوانید مقدار آب لیموی تازه به آن اضافه کنید .
شما میتوانید با نیشگون گرفتن پوست سگ خود وضعیت میزان آب بدن او را بدانید ، اگر سه ثانیه پس از نیشگون گرفتن پوست سگ به حالت عادی خود برگشت میزان آب بدن او کافی است ولی اگر زمان بیشتری طول کشید تا پوست به حالت عادی برگردد سگ به آب بیشتری نیاز دارد .
اگر وضعیت یبوست سگ با تغییر رژیم غذایی او تغییر نکرد باید سگ را به نزد دامپزشک ببرید .


یبوست در سگ ها ، علائم درمان پیشگیری

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.