بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

اطلاعاتی در مورد فیبروزیت ( Fibrositis ) در سگ ها

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-09-2014
این عارضه متداولترین مشکل عضلانی است که ناچار به رویارویی با آن هستیم. واژۀ فیبروزیت به طور ساده به معنای آماس تارهای عضلانی است.
علل این بیماری قرار گرفتن سگ در معرض کوران هوا، سرما یا رطوبت، بویژه پس از آنکه حیوان در اتاق بسیار گرمی نگاه داشته شده باشد.
تجربه نشان داده است، عمل نابخردانۀ کوتاه کردن موی سگها مخصوصا سگهای نژاد پودل در نیمۀ فصل زمستان فراوانترین عامل زمینه ساز این بیماری است.
در زمان پدید آمدن بیماری فیبروزیت، عضلات حیوان بشدت درد می کنند؛ هر بار که به سگ دست بزنید یا آن را بلند کنید، فریاد می کشد. به نظر می رسد که درد از یک ناحیه به ناحیۀ دیگری حرکت می کند.
معاینۀ حیوان نشان می دهد که گروهی از عضلات کشیده، سفت و دردناک هستند.
این عارضه می تواند سگ را در هر سنی مبتلا سازد. حتی توله های شش هفته را. برای درمان این عارضه دکتر دامپزشک یک کورتیزون طولانی اثر را تزریق خواهد کرد که موجب تسکین سریع حیوان خواهد شد. دامپزشک سپس درمان را با یک دورۀ هفت تا ده روزۀ دارویی به نام بوتازولیدون پی می گیرد که کلیۀ درد های عضلانی و مفصلی را به نحو مؤثری تسکین می دهد. روش قدیمی استفاده از آسپیرین نیز یک درمان اولیۀ مناسب است. مقدار آن بسته به جثۀ حیوان یک تا چهار قرص می باشد.
باید سگ را توسط یک پوشش پشمی یا از جنس خز که ناحیۀ کمر حیوان را می پوشاند، مخصوصا در سگ پودلی که موهای بدنش اصلاح شده است تا بدن حیوان گرم نگاه داشته شود. در فصل سرد نباید مو های سگها کوتاه شود و نباید حیوان را زیاد شستشو داد. و به سگهای بزرگ جثه مبتلا نباید اجازۀ ورود به آب را داد.


اطلاعاتی در مورد فیبروزیت ( Fibrositis ) در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.