بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

اطلاعاتی در مورد در رفتگی زانو در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-09-2014
در رفتگی مفصل کشکک زانو زمانی اتفاق می افتد که کشکک زانو از جای طبیعی و اصلی خود خارج میشود. کشکک زانو در حالت عادی در یک شیار غضروفی در انتهای استخوان ران نشانده شده است. در سگ ها کشکک زانو به صورت بادامی شکل است و وظیفه ی ان کمک به حرکت و کشش زانو است. کشکک، متصل به تاندون ماهیچه چهار سر ران است که این ماهیچه نیز متصل به استخوان درشت نی ران است. زمانی که این ماهیچه منقبض میشود، تاندون و کشکک زانو را میکشد که در نتیجه باعث به نرمی منبسط شدن دوباره ی آن میشود. بنابر این به حالتی که در ان کشکک زانو به دلیل انبساط و انقباض از شیار طبیعی خود خارج شود، دررفتگی استخوان کشکک زانو گفته میشود.
ممکن است علل این عارضه مادرزادی، ژنتیکی و یا جراحتی باشد.
از جمله نژادهای کوچکی که مستعد ابتلا به این بیماری هستند میتوان به پودل مینیاتوری ، پودل عروسکی ، مالتیز ، جک راسل تریر، یورکشایر تریر، پامرانین ، پکینز ، شی هوا هوا ، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ، پاپیلون و تریر بوستونی اشاره کرد.
و در نژاد های بزرگ نیز میتوان لابرادور رتریور ، گولدن رتریور ، آکیتا ، مالاموت ، باکسر ، هاسکی و سنت برنارد، را ذکر کرد.
اما جدا از استعداد های نژادی در ابتلای به این بیماری، اگر سگی در سیستم بدنی خود دچار اشکالاتی ، مثل نداشتن زاویه ی مناسب در ران و زانو ، باشد نیز میتوان انتظار بروز دررفتگی کشکک زانو را داشت!
معمولا این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده میشود. علایم اولیه شامل لنگیدن های گاه به گاه ، لی لی کردن های مقطعی ، قطع شدن ناگهانی اتکاع پای مجروح ، حالت غیر عادی نشستن به طوری که زانو به طرف خارج قرار گیرد ؛است. که همه ی این علایم به صورت مقطعی هستند و گاه به گاه پدیدار میشوند. در برخی مورد های مزمن ،این بیماری میتواند منجر به فرسایش غضروف استخوان ران در نتیجه ی اصطکاک مداوم شود و سرانجام تبدیل به آرتروز شود. که در این حالت معمولا درد شدیدی نیز وجود دارد و لنگش سگ جدی تر و دایمی تر میشود.
گاهی اوقات نیز در رفتگی کشکک میتواند منجر به پارگی رباط بشود. آمارها نشان میدهند که حداقل در 15% تا 20 % از سگ های مبتلا به دررفتگی کشکک زانو در نهایت پارگی رباط نیز ایجاد میشود که 2 دلیل عمده ی این موضوع عبارتند از:

1- در رفتگی کشکک زانو باعث بروز تغییرات بیومکانیکی در ساختار و نحوه ی حرکت زانو میشود که این امر باعث میشود رباط مربوط به آن بسیار بیشتر تحت فشار و استرس قرار گیرد و در نهایت پاره شود.

2- اگر دررفتگی کشکک به صورتی مزمن باشد که در نهایت منجر به آرتروز شود، تورم مایع داخل مفصل میتواند باعث پارگی رباط شود.

دررفتگی کشکک معمولا با لمس کردن قابل تشخیص است و با توجه به میزان حاد بودن، از 1 تا 4 درجه بندی و تعیین میشود.
که مطابق این درجه بندی، درجه ی 1کمترین شدت بیماری را نشان میدهد که در این حالت کشکک به راحتی به جای قبلی خود باز میگردد. در حالی که در درجه ی 4 بیماری بیشترین شدت را دارد و کشکک کاملا در خارج از جای طبیعی خود در شیار استخوان قرار گرفته و گیرکرده است.
با گرفتن یک عکس رادیوگرافی از انبساط و انقباض زانو، میتوان به راحتی از وجود هرگونه علایم آرتروز و یا پارگی و آسیب دیدن تاندون آگاه شد.
برای درمان این بیماری، جراحی در همه ی شرایط لازم نیست! بسیاری از سگ های نژاد کوچک معمولا تا آخر عمر با چنین بیماری زندگی میکنند بدون اینکه بیماری منجر به بروز آرتروز شود و یا باعث ایجاد اختلال در زندگی عادی سگ شود.
اما معمولا در درجه های 3 یا 4 بیماری، با توجه به بروز درد و ناراحتی ناشی از بیماری و در نتیجه کاهش عملکرد پاها، و یا بروز عوارض ناشی از آن، از جمله پارگی تاندون، نیاز به جراحی برای درمان ضروری است.
در هر صورت نیاز به جراحی تابع شرایط بیماری است و ممکن است در درجه ها و شرایط مختلف برای هر بیمار متفاوت باشد.
روند جراحی معمولا شامل ایجاد یک شیار عمیق تر در انتهای استخوان ران است که با این کار کشکک به درستی در شیار قرار میگیرد و با تحرک زانو از جای خود خارج نمیشود. ودر صورتی که پارگی تاندون نیز وجود داشته باشد میتوان در طول همین جراحی، آن را نیز برطرف کرد.
اگر سگ شما از چنین شرایطی رنج میبرد، قطعا نمیتوانید dna او را تغییر دهید! اما میتوانید به راحتی با انجام نرمش های مناسب و تغذیه ی صحیح تر، به او کمک کنید.


اطلاعاتی در مورد در رفتگی زانو در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.