بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

استفراغ در سگ ها تشخیص علائم درمان پیشگیری

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-10-2014
استفراغ خروج اجباری غذای هضم نشده و یا محویات معده است و سگ برای استفراغ نیاز به منقبض کردن عضلات شکمش دارد. با استفراغ کردن ممکن است سگ شما سرفه کند اما به هیچ وجه شکم خود راجا به جا نمی کند .

استفراغ می تواند نتیجه بسیاری از بیماری ها از جمله ناراحتی جزئی معده ، ترس ، هیجان ، بلعیدن یک ماده ی سمی و یا حتی به علت باد کردن شکم باشدو سگی که دچار بیماری های اساسی مثل زخم معده ، تومور و یا دیابت یا انگل می باشد مدام دچار حالت تهوع و اسفراغ می شود.

در این مواقع که سگ مدام استفراغ می کند باید او را سریع پیش دامپزشکش ببرید . از علائم ظاهری سگ در این مواقع می توان به ضعیف و خسته بودن او و تورم شکم اشاره کرد.
اسفراغی که حاوی خون قرمز است ( یا معمولا درون ان ماده ای تیره دیده می شود ) نشانه این است که سگ شما ازخونریزی داخلی رنج می برد (یا از دهان خود و یا از داخل روده ها) و به مراقبت های ویژه پزشکی نیاز دارد.

استفراغی که هم شکل و هم بوی مدفوع دارد نیز سریع به مراقبت نیاز دارد زیرا ناشی از انسداد روده است.

استفراغ معمولا یکباره از گلو خارج می شود اما اگر شاهد مقاومت کردن سگ خود بودید و یا خروج ان همراه با درد زیاد و اجاری بود نشانه ی این است که جایی درون بدن سگ دچار انسداد شده است.

اگر سگ شما مدام تلاش به استفراغ می کند اما هیچ چیز تولید نمی شود، به خصوص اگر این عملیات در حالی انجام می شود که شکم متورم شده و همراه با درد است، اغلب نشانه ای از نفخ(یک بیماری تهدید کننده زندگی است) که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد.

در ابتدا مطمئن شوید سگ شما از هر لحاظ سالم است و اگر با این فرض گهگاهی سگ شما دچار حالت تهوع شد این امر کاملا طبیعی است.
پیشگیری از اسهال و استفراغ:
_از دادن پس مانده ی غذایی به سگتان خودداری کنید.
_از تغییر ناگهانی جیره ی غذایی خودداری کنید.
_به سگتان اجازه ی بازی کردن با اشیاء کوچکی که احتمال بلعیدن انها وجود دارند ندهید.
_از دادن استخوان دنده یا استخوان طیور به سگتان خودداری کنید.
_به سگتان اجازه ندهید در خانه ی همسایه پرسه بزند زیرا احتمال دارد که سراغ سطل اشغال انها برود.
_به طور منظم مدفوع سگ را برای ازمایش نزد دامپزشک ببرید.

اقداماتی که باید انجام داد:
_تا 24 ساعت به سگ غذا ندهید.
_اب کافی در اختیار سگ قرار بدهید.
_اگر علائم بعد از 24 ساعت متوقف شد از گوشت سفید جوشانده شده بدون استخوان با برنج سفید پخته به مدت 2 تا 3 روز برای تغذیه استفاده کنید.
_به تدریج جیره را به غذای معمولی سابق تغییر دهید.

علائم شدید اسهال و استفراغ:
_علائم بیش از 24 ساعت طول بکشد.
_اسهال و استفراغ مداوم.
_وجود خون در اسهال و استفراغ.
_تب.
_وجود درد.
_ضعف یا غش.
_از دست دادن اب(چشم ها در کاسه ی چشم فرو رفته و پوست پس از کشیدن ان به جای اولش بر نمیگردد)
_وجود علائم دیگری از بیماری(مانند ابریزش چشم یا بینی و میزان تنفس بالا)
_وجود هر نوع اسهال یا استفراغ در توله سگ


علت های بروز استفراغ شدید
استفراغ نشانه این است که مشکل خاصی در بدن سگ وجود دارد ، این مشکل ممکن است فقط عدم هضم یک غذای خاص و یا حتی بیماری های خطرناک باشد .
به هر حال علت های بروز استفراغ شدید در سگها اینها هستند :

  • سرطان ها
  • مشکلات دستگاه گوارشی
  • حساسیت های غذایی
  • انگل ها

یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که تمام نشانه هایی که در رفتار یا بدن سگ وجود داشته یادداشت کنید تا به دامپزشک کمک کنید که تشخیص صحیح تری داشته باشد .

اطلاعات تکمیلی در مورد دلائل بروز استفراغ :
استفراغ سگ که معمولا به علت ناراحتی معده یا گرمای خارج از تحمل سگ ایجاد می شود الزاما یک نشانه ی حاد نیست . اگرچه استفراغ می تواند نشانه ی یک بیماری جدی مانند عفونت ویروسی و یا بیماری های کبد باشد .

مشکلات معده
سگ ها معمولا اشیا گوناگون و یا غذای انسان که می تواند باعث ناراحتی معده ی آن ها شود را قورت می دهند . در این هنگام بالا آوردن یک عکس العمل طبیعی به حساب می آید . اگر غذا و یا شی بلعیده شده برای سگ سمی باشد ، استفراغ شدید تر بود و باید سگ را فورا به دامپزشک ببرید . سگ ها معمولا پر خوری می کنند و یا غذا را بدون جویدن به سرعت قورت می دهند که همین امر نیز سبب استفراغ می گردد .

گرمازدگی
سگ ها به سختی با گرمای شدید سازگاری پیدا می کنند . گرمای شدید می تواند باعث بروز گرمازدگی گردد . در این هنگام سگ شروع به استفراغ می کند و دچار تشنج می گردد . از آنجایی که هنگام سکته گرما بدن سگ شما درجه حرارت بالایی دارد شما به راحتی می توانید بروز سکته را تشخیص دهید . دمای بدن سگ خود را با قرار دادن کمپرس سرد بروی بدن کاهش دهید و از قرار دادن سگ در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید .

انگل های روده ای
از آنجایی که انگل های روده مانند کرم کدو و کرم قلاب دار باعث ناراحتی روده می شوند سگ دچار استفراغ و اسهال می گردد .

صورت سگ خود را به منظور یافتن کرم و یا هر نشانه ای مبنی بر حضور کرم در بدن سگ به دقت وارسی کنید . و حتما سگ خود را برای تشخیص و درمان مناسب نزد دامپزشک ببرید .


عدم تحمل مواد غذایی
رژیم غذایی سگ شما می تواند باعث استفراغ گردد . سگ ممکن است نتواند برخی از مواد غذایی خاص را تحمل کند . برچسب های مواد غذایی سگ خود را چک کرده و با حذف مواد غذایی مختلف بعد از استفراغ ، حساسیت سگ خود را به یک ماده ی غذایی بیازمایید .

تغییرات رژیم غذایی
تغییرات در رژیم غذایی سگ می تواند منجر به استفراغ و یا اسهال شود . به خصوص اگر این تغییر در رژیم غذایی با حضور غذای مرطوب و یا خام همراه باشد . تا زمانی که بدن سگ به رژیم غذایی جدید عادت کند او به اسهال و استفراغ ادامه می دهد . همیشه قبل از ایجاد تغییر در رژیم غذایی با دامپزشک سگ خود مشورت کنید . و همیشه با ایجاد تغییر تدریجی از بروز نکات و عکس العمل های ناگهانی جلوگیری کنید .

عفونت ها
عفونت های باکتریایی ، قارچی و ویروسی از دیگر عوامل استفراغ سگ ها به شمار می آیند . که این عفونت ها با تماس مستقیم سگ شما با سگ دارای عفونت و بزاق آن سگ و یا بلعیدن مدفوع آن قابل انتقال است . بقیه ی علائم عبارتند از : مشاهده بی اشتهایی در سگ ، تب ، اسهال و بی حالی . با رعایت بهداشت روزانه سگ شما می توانید از بروز برخی از این عفونت ها در سگ خود جلوگیری کنید . این عفونت ها با داروهای همچون آنتی بیوتیک ها و یا داروهای ضد قارچ قابل درمان هستند .


علف (چمن)خوردن
علف بافت ویژه ای دارد که سگ را وادار به استفراغ می کند . اگر سگ در هنگام خوردن علف آن را به خوبی نجود ، علف با تحریک و غلغلک معده باعث استفراغ می شود . بعضی وقت ها سگ ها به صورت هدفمند و برای استفرغ کردن علف می خورند .


لازم به ذکر است که استفراغ می تواند نشانه ی یک بیماری جدی مانند عفونت ویروسی ، بیماری های کبد ، کلیوی ، زخم معده ، نکروزانت ، التهاب معده ، تومور ، پرکاری تیروئید ، و یا التهاب روده (ibd) باشد .

سگ ها می توانند شیره معده ، غذای هضم نشده اشیا بلعیده شده ، آب ، علف و یا خون بالا بیاورند . در این هنگام به سگ خود توجه کنید و با دقت بروز کردن یا نکردن علائم دیگر بیماری ها را بررسی کنید .

اگر سگ شما به ندرت استفراغ می کند این می تواند یک امر طبیعی باشد . در صورت استفراغ مدام و به ویژه در هنگام مشاهده ی خون در استفراغ ، با دامپزشک سگ خود مشورت کنید .


استفراغ در سگ ها تشخیص علائم درمان پیشگیری

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.