بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

اجسام خارجی در معده سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-10-2014
بسیاری از توله ها و حتی سگهای بالغ، بویژه نژادهایی که برای شکار تربیت می شوند در زمان گرفتن شکار نیمه جان و یا آوردن شکار مرده ممکن است تکه های از چوب و یا سنگ را ببلعند و ان اجسام وارد معده گردند.
سگهای جوان و خانگی اغلب اشیاء مختلفی مانند: تکمه، سکه، توپها کوچک تنس رو مز، تکه ها از توپها پلاستک، توپ گلف و ... را می بلعند.
اگر جسم خارجی دارای لبه های تیزی نباشد، می تواند مدت زیادی بدون ایجاد هیچ گونه نشانه ای در معده باقی بماند. کلیۀ موارد جسم خارجی در معده را در واقع تنها به این دلیل صاحبان به دامپزشک مراجعه می کنند که دریافته اند شیئی در منزل ناپدد شده است.
نشانه هایی که ارزش تشخیص دارند تنها هنگامی اشکار می شوند که جسم خارجی در روده استقرار یافته باشد.
در این زمان دامپزشک پس از تزریق یک داروی مهوع برای وادار نمودن سگ به استفراغ، جهت تعیین مکان دقییق جسم پرتونگاری انجام می شود. اگر بیمار میل به خوردن دارد، دامپزشک یک ساعت پیش از تزریق داروی مهوع یک وعدۀ غذای سنگین را تجویز می کند، و در اکثریت مطلق موارد موفق به بازیافت جسم خارجی می شود.
اگر جسم بلعیده شده دارای لبه ها یا نوک تیزی باشد، مانند: سوزن، سیم، پلاستیک فشرده یا قطعه ای شیشه، انجام فوری عمل جراحی لازم است.
این عمل گاستروتومی Gastrotomy نامیده می شود و تنها شامل یک شکاف بر روی معده است. این جراحی که زیر بیهوشی عمومی انجام می گیرد، با موفقیت چشمگیری همراه است.


اجسام خارجی در معده سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.