بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

کلیاتی در مورد کنل کاف (تراکئوبرونشیت - Kennel Cough) در سگ ها

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-11-2014
اخیرا همه گیریهای گسترده ای از سرفه لانه ای در برخی از کشورها نظیر انگلستان روی داده است. انتخاب نام «سرفۀ لانه ای» برای این عارضه بی ربط است و این بیماری در واقع یک برونشیت می باشد که نای رانیز تا حدی درگیر می کند. این بیماری عفونی تنفسی در سگها متداول است و معمولا به وسیلۀ چند ویروس با یکدیگر و به همراه یک باکتری بنام بوردتلا برونکیسپتیکا (Bordatella bronchi septic) ایجاد می شود. توله های جوان با بیشترین شدت گرفتار می شوند، البته عارضه در سگهای مسن نیز می تواند شدید و مزمن باشد.
این بیماری بهسهولت از یک حیوان به حیوان دیگر انتقال می یابد.. حاملین بیماری فاقد علامت هستند. علائم بیماری شامل سرفه های شدید، مزمن و اغلب پیوسته وجود دارد. سرفه خشک و خشن است و می تواند باعث ایجاد واکنش استفراغ گردد. درجه حرارت تقریبا به مدت 24 ساعت تا 39 یا 40 درجه افزایش می یابد، سپس به حد طبیعی باز می گردد و به همین حال باقی می ماند، مگر اینکه دات الریۀ ثانویه شروع شود.

علائم بیماری شامل:
  • سرفه های خشک و خشن و متناوب
  • ترشحات از بینی و چشم
  • افسردگی

این بیماری اغلب همراه ترشحاتی از بینی می باشد. بسیاری از سگهای بیمار، سرزنده و هوشیار هستند. اغلب دامپزشکان برای کسب اطمینان بیشتر یک دورهکوتاه مدت درمان با آنتی بیوتیک را تجویز می کنند تا بیماران را از مشکلات بعدی حفظکنند. متاسفانه تحقیقات نشان داده است که درمان سرفۀ لانه ای دشوار و ناامید کننده است. آنتی بیوتیکها هیچگونه تاثیری بر ویروسها ندارند ولی بوردتلا برونکیسپتیکا را کنترل می کنند. مهمترین اقدام درمانی، تغذیۀ خوب و نگهداری مناسب از سگ می باشد. با رعایت این موارد، و تجویز کورتیزون به صورت تزریقی و خوراکی با یک پوشش ده روزۀ آنتی بیوتیکی برای پیشگیری از عوارض ثانویۀ ریه ها تجویز می شود. آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف، رضایت بخش ترین آنها هستند.

ثابت شده است که یک واکسن به نام اینتراک_1 (Intrac_1) پیشگیری کنندۀ کارآمدی است و این واکسن به درون بینی سگ چکانیده می شود.


کلیاتی در مورد کنل کاف (تراکئوبرونشیت - Kennel Cough) در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.