بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تورم بینی (التهاب پردۀ مخاط بینی Rhinitis) در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-11-2014
این عارضه به نامهای (ریزش بینی) و یا (زکام) نیز شناخته می شود.
ریزش حاد اغلب یک نشانۀ ابتدایی دیستمپر است. این عارضه ممکن است به خودی خود به دلیل استنشاق گازهای محرک و یا تهاجم لارو بعضی از مگسها به حفره های بینی نیز ایجاد گردد.
علت اصلی آن عفونت پردۀ مخاط توسط ارگانیسمها است. این حالت هنگامی روی می دهد که مقاومت عمومی سگ و یا مقاومت غشا های مخاطی بنابه دلیلی مانند کوران هوا کاهش یافته باشد. به همین علت اجازه ندهید سگها در مجاورت شدید باد قرار گیرند. (مانند: خارج کردن سر از اتومبیل در حال حرکت، هرچند از این شرایط احساس لذت و شادی پیدا کنند).

تورم بینی حاد
از نخستین نشانه های حاد این عارضه عطسه می باشد. مقدار زیادی ترشحات آبکی شفاف از حفره های بینی روان می گردد که بزودی به چرک غلیظ سفید رنگی تبدیل می شود.
درون حفره های بینی متورم و قرمز رنگ می شود و اغلب تورم ملتحمه یا حداقل ریزش چشم نیز وجود دارد. این حالت ناشی از آماس است که مجرای اشکی را که درون حفرۀ بینی باز می شود، مسدود می کند.
معمولا درجۀ حرارت تا 39 یا 5/39 درجه بالا می رود (درجه حرارت طبیعی بدن سگ 5/38 درجه است).

تورم بینی مزمن
هنگامی که ترشح از یک یا هر دو حفرۀ بینی ادامه یابد و یا بصورت پیوسته عود کند، عارضه را مزمن به حساب می آورند. در این حالت التهاب مجرایبینی بوی زنندۀ چرک، عفونت ریشه های دندان، گرفتاری استخوان فکبالا را نشان می دهد. و ممکن است زخمهایی در بافت پوششی شکل گیرد.

در زمان مشاهدۀ چنین علائمی سگ را بی درنگ نزد دکتر دامپزشک ببرید، چراکه تشخیص درست برای موفقیت در درمان امری اساسی است.


تورم بینی (التهاب پردۀ مخاط بینی Rhinitis) در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.