بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تغذیه و جیره عذایی مخصوص سگ هایی که مشکل ادراری کلیوی دارند

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-14-2014
اکثر دامپزشکان جهت کاهش فشار وارده برکلیه ها جیره غذایی با پروتئین پائین را توصیه می کنند. در واقع، این امر برخلاف نیازهای سگ به پروتئین است. متاسفانه از یک طرف پروتئین ها از کلیه آسیب دیده به خارج تراوش کرده و از طرف دیگر عدم تامین آن بوسیله غذا باعث می شود سگ از ماهیچه های بدن خود بعنوان منبع پروتئین استفاده کند. از این رو سگهای دچار بیماری کلیوی مزمن از بین می روند.
تنها زمانی شروع به محدود کردن پروتئین جیره غذای نمایید که دامپزشک بوسیله آزمایش خود شدت بیماری را تعیین نماید. در مراحل اولیه، کاهش جرئی در پروتئین مانند جیرۀ غذایی در سگهای پیر معمولا مناسب می باشد.
در مورد سکهایی که مقدار زیادی پروتئین از دست می دهند و دچار دروپسی ( تورم شکم ) و تورم پاها هستند جیره های غذایی با پروتئین بالا و بدون نمک و داروهای مدر توصیه شده توسط دامپزشک ضروری می باشد.
در غذاهای ساخته شده در منزل میزان برنج را تا پنج ششم فنجان افزایش دهید و میزان گوشت را تا یک ششم فنجان ( حدود 40 گرم ) کاهش دهید. و حتی بجای یک ششم فنجان گوشت از یک عدد تخم مرغ نیز می توان استفاده کرد که هم پروتئین را تامین کند و هم قابلیت هضم بالایی دارد. برای خوشمزه تر شدن غذا دو قاشق چای خوری چربی مرغ به آن اضافه کنید. میزان پروتئین با توصیه دامپزشک تعدیل می گردد.

مکملهای غذایی
جهت پائین نگه داشتن سطح فسفر، کربنات کلسیم را جایگزین پودر استخوان نمایید. کمی نمک به جیره غذایی اضافه کنید که هم سدیم از دست رفته را جبران کند و هم باعث افزایش تشنگی و تولید ادرار بیشتر گردد.


تغذیه و جیره عذایی مخصوص سگ هایی که مشکل ادراری کلیوی دارند

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.