بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تشخیص و درمان حساسیت چشمی در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-14-2014
آلرژی های چشمی در سگها تقریبا شایع ترین نوع از بیماری هایی هستند که امکان بروزشان در همه ی نژاد ها و سنین مختلف وجود دارد . گاهی نشانه های آلرژی در چشمان سگها حتی بدون تماس سگ با ماده حساسیت زا نیز دیده می شوند .
معمولا اکثر سگها به مواد خاصی که در هوا جاری هستند و یا ماده ای خاص در غذایشان حساسیت دارند و اصولا پس از مصرف ماده آلرژی زا توسط سگ نشانه های خاصی در چشمانش ظاهر میشوند .
شناخت این نشانه ها اولین و مهم ترین گام برای تشخیص و درمان آلرژی است .

علائم:
پیش از این که بخواهید وجود آلرژی چشمی در سگ خود را تشخیص دهید ، باید با نشانه های آن آشنا شوید . نشانه های زیر معمولا در سگهای مبتلا به آلرژی دیده میشود ولی گاهی این نشانه های مربوط به بیماری های کاملا متفاوتی هستند ، بنابراین شما باید تمامی نشانه ها را یادداشت کرده و حالت های مختلف آن ها را از لحظه بروز بنویسید .

این نشانه ها معمولا در سگهای مبتلا به آلرژی دیده میشوند :
  • چشم های نیمه باز
  • تورم اطراف چشم ها
  • تغییر رنگ چشم ها
  • ریزش اشک غیر عادی و ترشحات دیگر
  • عطسه
  • تلاش برای دست زدن به چشم ها و مالیدن آن ها بر روی وسایل و یا زمین

تشخیص و درمان:
هنگامی که نشانه های آلرژی را در پت خود مشاهده کردید هر چه زودتر او را به نزد دامپزشک ببرید . برای تشخیص صحیح بیماری ، دامپزشک شروع به انجام یک سری آزمایش های فیزیکی میکند تا مطمئن شود که این نشانه ها تنها نشانگر وجود آلرژی هستند و پت شما به بیماری دیگری مبتلا نیست .
اگر دامپزشک به این مشکوک است که پت شما از آلرژی های غذایی رنج میبرد ناچار است به اصطلاح یک آزمون و خطای غذایی را آغاز کند ، این روش به این صورت است که دامپزشک رژیم غذایی خاصی را برای چند روز هفته برای پت شما تجویز میکند و اینگونه می تواند با در نظر گرفتن نشانه هایی که پس از خوردن غذای آلرژی زا در سگ پدیدار میشود ماده غذایی را که سگ به آن حساسیت دارد بیابد و آن را از رژیم غذایی سگ حذف کند .

در صورتی که سگ شما به ذره های موجود در هوا حساسیت داشته باشد دامپزشک باید آزمایشی همانند آزمایش غذایی انجام دهد ، این آزمایش به این صورت است که هر چند دقیقه یکبار مقداری از آلرژی زا های معمول را روی سطح پوست سگ تزریق میکند و آن منطقه را برای دیدن نشانه های معمول آلرژی چک میکند .

عموما این تست ها عاملی را که سگ شما به آن حساسیت دارد شناسایی میکند ولی گاهی اوقات در صورتی که سگ شما به ماده خاصی آلرژی داشته باشد دامپزشک باید یک سری آزمایش های تکمیلی را نیز برای تشخیص عامل آلرژی زا انجام دهد .
در این مدت شما میتوانید با خرید یک تصفیه کننده هوا برای خانه تان به بهبود آلرژی سگتان کمک کنید .


تشخیص و درمان حساسیت چشمی در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.