بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

آب مروارید کاتاراکت چشم در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-15-2014
آب مروارید در اصل از دست دادن وضوح لنز چشمی سگ می باشد.شروع ممکن است با یک تیرگی جزئی در دید چشم باشد.با پیشرفت بیماری دید بسیار کم شده و ممکن است به کوری منجر شود.آب مروارید ممکن است به سرعت در طی چند هفته و یا در مدت بسیار طولانی تر تشکیل شود.این بیماری در دو چشم تشکیل می شود.آب مروارید در سگهای پیر شایع تر است اما در سگهای جوان هم رخ می دهد.

علائم :
این بیماری به صورت یک قسمت سفید در بخش مرکزی چشم ظاهر می شود.مردمک چشم ممکن است بسیار بزرگ شود.مراقب باشید آب مروارید را با اسکلروز مغزی که معمولا در سگهای پیر اتفاق می افتد و در این بیماری لنز چشمی سخت شده و به رنگ آبی و یا خاکستری در می آید.این بیماری بر خلاف آب مروارید معمولا در دید چشک سگ شما تاثیری ندارد.

دلائل بیماری :
مبتلا شدن به این بیماری می تواند ریشه ی مادر زادی داشته باشد.از جمله نژادهایی که احتمال مبتلا شدن به این بیماری در آنها زیاد است می توان به لابرادور- رتیور- پودل- تریر- کاکر اسپانیل-هاسکی- گلدن رتیور و Schnauzers اشاره کرد.

واکنش های آلرژیکی سگ به این بیماری ها می تواند کوری تدریجی و یا زخم های احتمالی باشد.

سایر علل آب مروارید چشم ممکن است پیری- وارد شدن صدمه و تروما باشداز جمله بیماری هایی که می تواند باعث آب مروارید شود می توان به دیابت و هم چنین کمبود های تغذیه ای اشاره کرد.

تشخیص:
معاینه بالینی و هم چنین اطلاعات درباره نژاد می تواند به تشخیص کمک کند.آزمایشات دقیق چشم پزشکی با استفاده از وسایل مخصوص می تواند درجه کدورت و وجود داشتن آب مروارید را تایید کند.

درمان :
با معین چشم می توان به جود کاتاراکت پی برد.معمولا دکتر دامپزشک بر اساس شدت مات شدن لنز میتواند کاتاراکت را در یکی از مراحل زیر طبقه بندی کند:
۱)مرحله شروع :
در این مرحله کدورت کوچکی بر روی لنز ایجاد شده است که اغلب صاحب حیوان متوجه آن نمی شود.در مرحله شروع، بینایی مختل نشده و در زندگی حیوان مشکلی ایجاد نمیکند.در صورتی که نور به چشم تابنده شود بازتاب درخشش پشت چشم به خوبی قابل مشاهده خواهد بود.

۲)مرحله نابالغ:
در این مرحله کدورت کرده و میتواند مناطق بیشتری از لنز را درگیر کند.با این حال هنوز حیوان تا حدودی دید دارد . در این مرحله است که شما ممکن است به وجود کدورت در چشم سگ تان پی ببرید. در صورت تاباندن نور به چشم هنوز بازتاب درخشش پشت چشم تا حدودی وجود دارد.

۳)مرحله بلوغ:
در این مرحله کدورت به تمام چشم لنز گسترش یافته و عملا حیوان کور میشود.حیوان به علت نبینأیی به اجسام داخل خانه برخورد کرده و دیگر متوجه ارتفاع و وجود سطوح مختلف مثل پله ها نمی شود.پشت مردمک چشم کاملا مات و سفید رنگ گشته و در صورت تبندن نور به چشم هیچ تلؤلو از پشت چشم دیده نمی شود.

۴)مرحله بعد از بلوغ:
در این مرحله عدسی دچار آب گرفتگی و چروکیدگی شده و جذب میشود.اگر جذب لنز بسیار زیاد باشد حیوان میتواند تا حدودی بینایی خود را باز پیدا کند.

مهمترین وظیفه دکتر دامپزشک تفریق بین حالت طبیعی nuclear sclerosis با حالت مریضی کاتاراکت است،وقتی وجود کاتاراکت قاطی شد قبل از آنکه عوارض آن جدی تر شود سریعاً می بایست جراحی انجام گردد توسعه و پیشرفت کاتاراکت در سگ های جوان بسیار سریع تر از سگ های پیر است.
برای پی بردن به شدت کاتاراکت یا تفریق آن با عارضه پیری لنز می بایست با چکندن قطره ای مخصوص چشمی مردمک را گشاد کرده تا تمام لنز به خوبی قابل مشاهده گشته و مورد برسی قرار گیرد .در صورتی که حیوان مبتلا به عارضه پیری لنز باشد با باز شدن کامل مردمک یک خط دایره وار در داخل لنز دیده میشود.این حالت وجود یک لنز دیگر در داخل لنز چشم برای معاینه کننده تداعی می کند.به این حالت اصطلاحا لنز در لنز گفت میشود.دستگاه های چشم پزشکی مخصوصی برای تشخیص محل دقیق کاتاراکت در لنز بکار میرود.تعیین محل کدورت در لنز میتواند به دکتر دامپزشک در مورد علت اصلی به وجود آورنده و پیش بینی احتمال ثابت ماندن یا پیشرفت آن کمک زیادی کند.صورت پیشرفت کاتاراکت بسته به هر حیوان از چند روز تا چند سال متفاوت است.اگر در چشم التهاب همزمان نیز وجود داشته باشد باید توسط آزمایش های دیگری علت آن مشخص شود.انجمتسویربردری (مثل رادیولوژی یا سونگرافی)،آزمایش های معمول و یا اختصاصی خون و یا ادرار نیز برای پی بردن به وجود دیابت،کاهش کلسیم خون،وجود عوامل عفونی و غیره در صورت ساله دید دکتر دامپزشک ممکن است لازم باشد.
لنز کاتاراکت را می توان به وسیلهٔ جراحی از چشم خارج کرد یا هیمتر به حل خود رها نمود.اگر کاتاراکت به حال خود گذشته شود ممکن است در اثر تورم بیش از حاد ترکیده و باعث ایجاد واکنش های خفیف تا شدید در داخل چشم شود.این واکنش ها را تا حدودی می توان با دارو های ضد التهاب کورتیکوسترویدی کنترل نمود. اما احتمال موفقیت آمیز بودن جراحی در این گونه حیوانات بسیار کمتر خواهد شد.اگر لنز دچار ترکیدگی نشود،ممکن است از جای خود خارج شده و باعث ایجاد گلو کوم(آب سیاه) و یا در نهیات موجب تحلیل رفتن چشم گردد.به همین خاطر توصیه میشود هر کاتاراکتی را با توجه به صلاحدید دکتر دامپزشک در اولین فرصت توسط جراحی از چشم خارج نمود.هر چه کاتاراکت پیشرفت کند جراحی نیز مشکل تر خواد شد.اگر تصمیم به جراحی و خارج نمودن لنز کاتاراکتی گرفته شد،از چشم مبتلا سونو گرافی باید صورت بگیرد.گاهگاه در صورت امکان قبل از عمل کاتاراکت برای تعیین صحت و سلامت شبیکه چشم آزمایشی به نام الکترورتینوگرافی انجام میشود. این آزمایش به دکتر دامپزشک در تصمیم گیری برای انجام جراحی کمک خواهد کرد چرا که تنها وقتی جراحی کاتاراکت مفید واقع میشود که کلیه تمام ساختار های داخلی چشم سالم باشند و حیوان بتواند بعد از جراحی بینایی خود را باز یابد.


آب مروارید کاتاراکت چشم در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.