بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

پیومتر (Pyometra) یا چرک رحم در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-16-2014
پیومتر یک بیماری بسیار خطرناک رحمی است که موجب تجمع چرک در رحم می شود که در سگهای عقم نشده، 8_6 هفته پس از فحلی بروز می کند. چرک داخل رحم جمع شده و ممکن است چنانچه دهانه گردن رحم باز باشد خارج شود. سگها بیمار بصورت قابل توجهی بی اشتها و بی رمق هستند، عطش زیاد دارند و بیش از حد نرمال ادرار می کنند.

دونوع پیومتر وجود دارد :
۱- پیومتر بسته
۲- پیومتر باز

تنها تفاوت این دو درترشحات است که درپیومتربازدیده می شود و ممکن است متعفن باشد یا نباشد. نخستین نشانه این است که سگ بیمارمی شود و شروع به نوشیدن آب بسیار زیادی می کند. ممکن است درجه حرارت بدن آن افزایش یابد ولی معمولا چنین نیست. درپیومتر باز ترشح مهبلی وجود دارد. درنوع بسته شکم سگ ماده به طور برجسته ای شروع به بالا آمدن می کند. در صورت غفلت دراین مرحله بیمار مسموم می شود و شروع به استفراغ پایداری می کند.
ترشحات زرد، سبز یا قرمز غلیظی نیز دیده می شود. در صورت مشاهدۀ این علائم سریعا به دامپزشک مراجعه نمایند. برای نجات جان حیوان باید بوسیلۀ جراحی تخمدان و رحم حیوان خارج گردد.
تنها درمان رضایت بخش انجام عمل جراحی و برداشتن کامل تخمدانها و رحم است که بهتراست هر چه زودتر انجام شود. چنانچه عمل برداشتن تخمدانها و رحم پیش از سندروم مسمومیت انجام شود واقعا انجام آن درپیومتر100 درصد موفقیت آمیزاست. وقتی که سگ مسموم شود و استفراغ کند میزان موفقیت به 50 درصد یا حتی کمتر افت می کند.
درمان دارویی تیز ممکن است در جهت تخفیف موقت بیماری مؤثر باشد. چنانچه بیماری مداوا نشود می تواند کشنده باشد.


پیومتر (Pyometra) یا چرک رحم در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.