بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

متریت یا عفونت رحم در سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-16-2014
عفونت رحم در سگ های ماده مخصوصا سگ هایی که بالای 7 سال عمر دارند و عقیم نشدند بیشتر رخ می دهد.

دلیل
دلیل عفونت کردن رحم باکتری هایی است که در رحم سگ وجود دارد.وقتی این باکتری ها سریع رشد میکنند عفونت ایجاد میشود.عفونت معمولا بعد از دوران فحلی به چشم می آید.مغمولا 6 یا 8 هفته بعد از قطع خون ریزی.دلیل اینکه عفونت بیشتر بعد از دوران فحلی رخ میدهد این است که در دوران فحلی هورمون ها بیشترند.این باکتری ها با درمان های هورمونی استروژن و پروجسترون هم افزایش میابند.سگ های عقیم شده ریسک عفونت رحم را ندارند.

علائم
وقتی که رشد بکتری های در رحم افزایش میابد نشانه های عفونت معلوم می شود.
  • ترشح از قسمت نتاسلی
  • خون ریزی حتی اگر دوران فحلی سگ تمام شده باشد
  • افزایش دمای بدن
  • افزایش دفعات ادرار
  • بی اشتهایی
  • ضعف

اگر این عفونت درمان نشود میتواند باعث بسته شده ناحیه ی تناسلی سگ شود.عدم درمان میتواند باعث گند خونی و در نهایت کوما در سگ شود.ترشح ها از ناحیه ی تناسلی در تمام سگ های مریض دیده میشود ولی بقیه ی نشانه ها ممکن است در بعضی از سگ ها نمایان نشود.


تشخیص
دامپزشک برای تشخیص بیماری ترشح های خارج شده را آزمایش میکند.معمولا آزمایش خون برای اطمینان عدم تاثر عفونت بر سیستم سگ هم انجام می شود.سگ هایی که گند خونی دارند گویچه های خونی سفید آنها بیشتر از حد نرمال است.


درمان
دامپزشک برای درمان عفونت رحم سگ ماده آنتی بیوتیک های قوی تجویز میکند تا باکترهای زیادی از بین بروند و بالانس طبیعی در رحم سگ برگردد.در صورتی که سگ ماده دچار گند خونی شده باشد باید خون او از عفونت پاک شود.


ممکن است بعضی از دامپزشک ها خارج کردن رحم را توصیه کنند زیرا امکان عفونت دوباره وجود دارد. عفونت دوباره میتوانند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

خارج کردن رحم سگ ماده 95% اوقات جواب میدهد و سگ دیگر دچار عفونت رحم نمیشود ولی این عمل در سگ های پیر یا سگ هایی که بیهوشی برای آنها خطر دارد توصیه نمیشود.سگی که رحمش خارج شود دیگر حامله نمیشود.اگر از سگ خود توله می خواهید می توانید به جای عمل از درمان های آنتی بیوتیکی استفاده کنید ولی در نظر داشته باشید که حداقل 3 یا 5 ماه بعد از درمان سگ میتواند حامله شود تا رحم زمان کافی برای بهبود داشته باشد.


متریت یا عفونت رحم در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.