بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تومور هیپوفیز در سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-18-2014
غده ی هیپوفیز در پشت سر سگ قرار دارد.هورمون ها یی که باعث تنظیم متابولیسم میشوند باعث فعالیت غده ی تیروئید میشوند.هورمون های هیپوفیز همچنین میتوانند به تنظیم فعالیت جنسی سگ کمک کنند.

تومورهای هیپوفیز بر رو یا نزدیک غده ی هپیوفیز شکل میگیرند, یک غده ی بسیار مهم در سیستم غدد ریز.تومورها در سگ ها غالبا بسیار کوچک میباشند اما آنها میتوانند در عملکرد هیپوفیز موثر باشند و بطور جدی باعث عدم تعادل هورمونی در سگ ها شوند.

تومورهایی که بر رو یا نزدیک غده ی هیپوفیز قرار دارند بسیار کوچک میباشند.بیشتر تومورهای هیپوفیزی سرطانی نیستند اما میتوانند عملکرد غده ی هیپوفیز سگ شما را بهم بزنند و منجر به تولید بیش از حد هورمون ها توسط غده های دیگر در سیستم غدد ریز شوند.
سندرم کوشینگ در سگ ها یک بیماری متابولیک میباشد که در غده ی ادرنال هورمون های زیاد خود را تولید میکند که این مسئله اغلب در سگ هایی که تومور هیپوفیز دارند اتفاق می افتد.

علائم :
اگر تومورهای هیپوفیز در سگ شما آشکار شد و عملکرد غده ی هیپوفیز آن را تحت تاثیر قرار داد برخی از نشانه هایی که در او ظاهر میشوند عبارتند از:
  • تورم شکم
  • نازک شدن پوست
  • ریزش مو
  • افزایش اشتها
  • تشنگی زیاد و افزایش ادرار

همه ی سگ هایی که تومور هیپوفیز دارند علائم عملکرد ناقص هیپوفیز را نشان نمیدهند اما با توجه به محل دقیق تومور و اندازه ی آن ممکن است سگ شما از هر یک از تاثیرات بیماری در رنج باشد .

اختلافات نژادی :
این تومورها در برخی از نژادها نسبت به دیگر نژادها بیشتر تاثیر میگذارند.این نژادها عبارتند از:
  • داشهوند
  • باکسر
  • بوستون تریر


تشخیص :
برای تشخیص دقیق تومورهای هیپوفیز در سگ دامپزشک به سی تی اسکن و ام آرآی نیاز دارد.اما این آزمایش ها گران میباشند و سگ شما برای انجام آنها بیهوش میشود.اگر سگ شما هر یک از علائم تومورهای هیپوفیز را داشته باشد,دامپزشک شما ممکن است اساس درمان خود را بر روی نشانه ها بگذارد و فقط درمان علائم را توصیه کند.

بیشتر تومورهای هیپوفیزی در سگ ها سرطانی نیستند و به کندی رشد میکنند.جراحی برای برداشتن تومورهای هیپوفیزی سگ ها سودمند نمیباشد.موقعیت غده ی هیپوفیز در مغز سگ شما به گونه ای است که دسترسی به غده های هیپوفیزی را دشوار کرده است.پرتو درمانی برای توقف و یا کاهش سرعت رشد تومورها اگر ضروری باشد میتواند استفاده شود و گاهی میتواند تومورهای هیپوفیزی کوچک را از بین ببرد.


درمان:
برای بیشتر تومورهای هیپوفیزی دارو میتواند برای درمان تومور و نشانه ها تاثیرگذار باشد.همچنین شیمی درمانی میتواند اندازه ی تومورها را کوچک کند و اغلب میتواند باعث تغییر دادن نشانه ها شود.سگ شما در طول درمان بیماری با داروها باید بطور مداوم تحت نظر باشد تا مطمئن شوید واکنش خوبی به درمان دارد.علائم معمولا در عرض چهار تا شش ماه از بین میروند.اگر این علائم بعد ها عود کرد بیشتر سگ ها به درمان دارویی برای باقی عمر خود برای کنترل نشانه ها نیاز خواهند داشت.


تومور هیپوفیز در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.