بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تب در سگ ، تشخیص علائم و درمان

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-18-2014
تب در سگها شباهت بسیاری زیادی به تب در انسان ها دارد . تب ، افزایش غیر عادی درجه حرارت بدن است که موجب اختلال در سیستم درونی بدن میشود . عموما تب در سگها نشانه مشکل جسمانی دیگری است که سگ به آنها دچار است که از این مشکلات میتوان به عفونت های شدید و یا بیماری های مزمن اشاره کرد .
به این دلیل که تب در سگها حالتی عادی است و بسیار مشاهده میشود نمیتوان آن را محکم ترین عامل برای تشخیص بیماری های دیگر دانست ، ولی باید به عنوان یک نشانه آن را در نظر گرفت .

دلائل :
ثابت شده است که تب در سگها نشانه جنگیدن بدن با نوعی عفونت است و بدن سگ برای مقابله با عفونت یا بیماری هایی از این قبیل مجبور به تغییر دما و سیستم درونی خود میشود .
در واقع تب تنها نشانه وجود عفونت نیست ، ولی نشانه این است که بدن حیوان دارد با مشکل خاصی مقابله میکند . تب علت های دیگری نیز دارد ، به یاد داشتن این علت ها میتواند هنگامی که میخواهید علت تب کردن پتتان را بدانید به شما کمک میکند .
از دیگر علت های تب میتوان به واکنش بدن در مقابل داروی خاصی نیز اشاره کرد ، در این صورت شما باید با دامپزشکتان مشورت کرده و لیست داروهایی که سگ در حال مصرف آنهاست به او بدهید تا دارویی که موجب بروز تب در سگ شده را پیدا کند .
برخی بیماری های خطرناک مانند سرطان نیز موجب بروز تبی خفیف در سگ میشوند که البته این تبها حالت دائمی پیدا میکنند .


علائم :
هنگامی که سگ شما تب میکند ، نشانه های مختلفی در او پدیدار میشود و در صورتی که مرتبا دمای بدن سگ خود را اندازه گیری نمیکنید باید این نشانه ها را بدانید .
نشانه هایی که تقریبا همیشه در سگهای مبتلا به تب مشاهده میشوند اینها هستند :
  • خستگی و بی حوصلگی
  • بی اشتهایی
  • علاقه به پنهان شدن از خانواده
  • پرخاشگری
  • زخم های قابل مشاهده
  • وجود کیست یا دمل چرکی

تشخیص :
شما میتوانید از دماسنج های مختلفی برای تعیین درجه حرارت بدن پت خود استفاده کنید . بهترین نوع دماسنج برای پت ها دماسنج های گوشی و مقعدی هستند .
دماسنج های گوشی ممکن است نتیجه غلطی را به شما بدهند زیرا سگ در هنگام اندازه گیری درجه حرارت بدنش تکان میخورد و دماسنج نمیتواند به درستی کار کند ، پس بهتر است از دماسنج های مقعدی استفاده کنید . پس از اندازه گیری درجه حرارت بهتر است به سگ جایزه کوچکی بدهید .
اگر متوجه نشانه های تب در سگ شدید دمای بدن او را دوبار در روز یکبار در صبح و یکبار در بعد از ظهر اندازه گیری کنید و همیشه یک دماسنج را در جعبه کمک های اولیه سگ خود بگذارید .

درمان:
اگر به این مشکوکید که سگتان تب دارد بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که سریعا او را به نزد دامپزشک ببرید . نشانه هایی را که در سگ خود دیده اید یادداشت کنید و لیست دارو هایی که سگ در حال مصرف آنهاست بنویسید ، همچنین مدت زمانی که نشانه های تب را در پت خود دیده اید به دامپزشک بگویید .
انجام این کارها و دادن اطلاعات صحیح به دامپزشک کمک میکند تا عاملی که موجب بروز تب در حیوان شده را تشخیص دهد .


تب در سگ ، تشخیص علائم و درمان

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.