بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

بوتولیسم (نوع c) در سگ

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-19-2014
با وجود اینکه بوتولیسم در سگ ها یک بیماری نادر است اما در صورت وقوع می تواند منجر به فلج شدن سگ شود. و جزو بیماری های جدی فلج کننده در سگ ها به شمار می آید .
این بیماری در اثر خوردن گوشتهای نپخته و یا لاشه حیوانات بروز می کند . نشانه های این بیماری ممکن است از چند ساعت تا حتی 6 روز پس از خوردن غذای آلوده به بوتولیسم نوع C ظاهر شوند . این سم عصب گرا که باعث بیماری بوتولیسم می باشد بطور گسترده ای باعث کاهش توانائی شده که از پاهای عقبی سگ شروع شده و بدن و دو دست و گردن سگ را درگیر می کند . از کار افتادن و فلج شدن چهار عضو در مرحله بعدی اتفاق می افتد .

سگ ها معمولا در مقابل انواع بوتولیسم مقاوم هستند در هر حال سگهای آسیب دیده به تدریج توسط درمان های متناسب در طی چندین روز بهبودی می یابند . بهر حال سگ هایی که مشکلات تنفسی دارند و به این بیماری مبتلا می شوند باید به شدت تحت مراقبت قرار گیرند . در حالات شدید این بیماری می تواند تنفس سگ را با مشکل مواجه کرده و خطر جانی را در پی داشته باشد.


علائم :
ضعف ناگهانی که از پاهای عقبی شروع شده به سمت بدن و دست ها و گردن پیش می رود .
سستی شدید هر چهار دست و پا و یا فلج کامل آنها که معمولا بین 12 تا 24 ساعت پس از آغاز بیماری رخ می دهد.


دلائل :
Clostridium botulinum type C که شامل سم عصب گرا می باشد که در مردار حیوانات و یا گوشت های نپخته و غذاهای فاسد یافت می شود .


تشخیص :
شما می باید شرح کاملی از وضعیت سلامتی سگ خود به دامپزشک دهید که شامل نشانه های بیماری بطور کامل و همچنین وضعیت تغذیه سگ از مردار حیوانات و یا غذاهای فاسد احتمالیست . دامپزشک معاینات کاملی از وضعیت فیزیکی سگ شما به عمل خواهد آورد و تست خون را انجام خواهد داد . همچنین ممکن است دامپزشک شما به نمونه گیری از ادرار و یا استفراغ سگ اقدام کند . همچنین دامپزشک می تواند از اشعه ایکس برای آگاهی از وضعیت تنفسی سگ شما استفاده کند . چرا که بیماری بوتولیسم می تواند ماهیچه های تنفسی سگ را نیز دچار مشکل کرده باشد . متانسب با شدت سختی بیماری دامپزشک اقدامات لازم را انجام خواهد داد و در صورتیکه ماهیچه های تنفسی سگ آسیب دیده باشند وی اقدام به بستری کردن سگ و استفاده از لوله تنفسی می کند صرف نظر از شدت بیماری دامپزشک از داروی ضد این سم استفاده می کند تا از پیشروی بیشتر بیماری جلوگیری کند . برطرف شدن کامل این بیماری ممکن است بین یک تا سه هفته به طول بیانجامد .


پیشگیری :
پیشگیری از این بیماری همواره آسانتر از درمان آن است . به سگ خود اجازه تغذیه از لاشه حیوانات و یا غذاهای مانده و گوشت های فاسد یا نپخته را ندهید . اگر در منطقه ای مزروعی زندگی می کنید شما می باید همواره اطراف منزل را تحت مراقبت خود داشته باشید تا از وجود احتمالی حیوانات مرده آگاه شوید و لاشه آنها را دور سازید . همچنین همواره سعی کنید غذای سگ را در صورتیکه خود تهیه می کنید ، کاملا پخته و آن را در صورت نیم پز بودن در دسترس سگ قرار ندهید .

در اینجا به اهمیت آموزش دیدن سگ نیز پی خواهید برد . که چنانچه سگ شما یاد بگیرد جز غذایی که به او می دهید از خوراک دیگری تغذیه نکند هرگز در مورد غذاهای کثیف و فادسد اطراف منزل و یا لاشه حیوانات وسوسه نخواهد شد .


بوتولیسم (نوع c) در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.