بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

بیماری چشم گیلاسی (Cherry Eye) در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-19-2014
عارضه چشم گیلاسی یا بیرون زدگی غده اشکی پلک سوم، از رایج ترین مشکلات چشمی است که در سگ ها و گاهی گربه ها دیده می شود. این عارضه در اثر بزرگ شدگی این غده و یا عدم توانایی بافت های اطراف آن در نگهداری این غده اشکی به صورت توده های صورتی رنگ و کاملا مشخص در گوشۀ داخلی چشم دیده می شود که به چشم گیلاسی معروف است. با مرور زمان و در صورت عدم درمان، غده دچار خشکی و آسیب های ثانویه شده، متورم و ملتهب خواهد شد.
بیشترین گزارشات بالینی از وقوع عارضه چشم گیلاسی در نژادهای کوکر اسپانیل، بولداگ انگلیسی، بیگل، پکنیز، بوستون تریر، داشهوند، شیتزو و لهاسا آپسو بوده و در گربه تنها در نژاد برمه ای گزارش شده است.
چشم گیلاسی در بیشتر موارد در سنین کمتر از یک سال رخ میدهد و وقوع آن در سگها به مراتب متداول تر از گربه ها است.
معمولا صاحب حیوان به علت مشاهدۀ تودۀ ذکر شده و افزایش ترشح اشک و تحریک چشمی به دامپزشکی مراجعه می کند. غالبا این عارضه به صورت یک طرفه و تنها در یک چشم شروع شده و سپس چشم دیگر نیز مبتلا می شود. درمان های دارویی موضعی در چشم شامل قطره های آنتی بیوتیک و کورتیکواستروئیدها، در اکثر موارد ناموفق بوده و تنها درمان موثر و قطعی در این بیماران، جراحی است. درحال حاضر 2 تکنیک متفاوت جهت جراحی این عارضه در محل اولیه خود وجود دارد.با توجه به اینکه 25 الی 40 درصد اشک چشم توسط این غده ترشح می شود، برداشت آن می تواند مشکلاتی مانند خشکی ملتهمه و قرنیه و عوارض متعاقب آن را به همراه داشته باشد. بنابراین تکنیک جدید تری که امروزه توصیه می شود، جاگذاری غده با روش های بخیه مخصوص در محل خود در پلک سوم است که نسبت به روش اولیه احتمال خشکی ملتهمه را از 48 درصد به 14 درصد کاهش میدهد.
پس از عمل جراحی، لازم است به مدت 7_5 روز، روزانه چندین بار قطره های آنتی بیوتیکی و یا سایر قطره های توصیه شده توسط جراح به صورت موضعی مصرف شود. مسلما در موارد مزمن و بیرون زدگی هایی که مدت زیادی از وقوع آن گذشته است، عمل بازگرداندن غده به موقعیت طبیعی سخت تر و احتمال بازگشت آن حتی پس از انجام عمل کمتر خواهد بود.


بیماری چشم گیلاسی (Cherry Eye) در سگ

 



تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.