بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

یرقان و زردی در سگ ها

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-19-2014
این بیماری به عنوان یرقان لپتوسپیرایی یا زردی عفونی نیزشناخته می شود. این عارضه درسگ چندان متداول نیست.

علت
عامل آن یک ویروس با حدت کمتربه نامل لپتوسپیرا کانیکولا می باشد.

علائم
این علایم ازنشانه های حاد تا نشانه هایی که درتوصیف تورم کلیه آمده است متفاوت می باشد. هنگامی که لپتوسپیراکانیکولا به گردش خون هجوم می آورد حرارت بیماربه حدود 40 می رسد وحیوان غذا نمی خورد. تشنگی مشخصی وجود دارد. سگ شروع به استفراغ می کند وازتنفس آن بوی زننده ای به مشام می رسد. ممکن است یرقان نمایان شود ولی معمولا چنین نیست. درجه حرارت پس ازدوروزبه مقدارطبیعی افت می کند وامکان دارد که زخمهایی روی زبان ایجاد شود. این نشانه ها عمدتا ناشی ازآسیب کلیوی است که لپتوسپیراکانیکولا آن را ایجاد می کند. آلودگیهای خفیف کانیکولا اغلب به شکل تورم کلیه نمود پیدا می کنند.

درمان
اگرزود به بیمارتوجه شود حیوان بسیارخوب به مقادیرزیاد پنی سیلین پاسخ می دهد. به محض اینکه کلیه ها بشدت آسیب ببنند تورم کلیه ایجاد می شود که درمان آن فوق العاده دشوارتراست. بیماری اشتوتگارت به موارد پیشرفته ای اشاره دارد که دهان آنها با زخمهای بدبو پوشیده شده واستفراغ درآنها غیرقابل کنترل می باشد. من به تجربه دریافته ام که چنین بیمارانی همیشه محکوم به مرگ هستند.

پیشگیری
واکسنهای لپتوسپیرا محتوی پادتنهای ضد کانیکولا وایکتروهموراژیه هستند ومصونیت کامل وکارآمدی را ایجاد می کنند. بنابراین توله سگ خود را درنه ودوازده هفتگی واکسن بزنید ویقین پیدا کنید که حیوان هردوسال یک واکسن یادآوررادریافت می کند.


یرقان و زردی در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.