بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

ترومبوسایتوپنی یا کاهس تعداد پلاکت ها در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-19-2014
ترومبوسایتوپنی به معنای کاهش تعداد پلاکت ها (ترومبوسایت) است. پلاکت ها نقش مهمی در فرآیند انعقاد خون دارند و بنابراین کاهش تعداد آنها منجر به افزایش خونریزی می گردد.
در ترومبوسایتوپنی با واسطه ایمنی (IMT) کاهش تعداد پلاکت ها در اثر افزایش تخریب این سلولها توسط سیستم ایمنی بدن با سرعتی بیش از تولید آنها در مغز استخوان رخ می دهد. این عارضه ممکن است بصورت ثانویه در اثر عفونت ، تومور یا واکنش به مصرف دارو هم ایجاد شود. این ناهنجاری ارثی بیشتر در نژادهای خالص دیده می شود و ممکن است به تنهایی یا همراه با بیماریهایی نظیر لوپوس اریتماتوز سیستمیک و آنمی همولیتیک خودایمن حیوان را درگیر نماید.
چگونگی به ارث رسیدن این عارضه مشخص نیست. نژادهایی نظیر old English Sheep dog ، Cocker spaniel و Poodle بیش از سایرین و ماده ها بیش از نرها مستعد ابتلا هستند. هر چند در سایر نژادها هم احتمال رخداد این ناهنجاری منتفی نیست.
مهمترین اثری که این ناهنجاری از خود بروز می دهد افزایش شانس خونریزی است. در این حالت ممکن است حیوان دچار خونریزی از بینی شده ، کبودی و یا خونمردگی در لثه یا پوست و گاهی وجود خون در مدفوع یا ادرار را تجربه نماید. در این شرایط حیوان دچار ضعف و بی حالی هم می گردد.
در حدود نیمی از مبتلایان به درمان در عرض چند روز بخوبی پاسخ می دهند. اما برخی هم گاهی دچار عود بیماری می شوند که بیشتر متعاقب استرس هایی نظیر بیماریها یا مسافرت است. البته بعضی از مبتلایان هم متأسفانه به علت خونریزی های شدید داخلی به سرعت با ابتلا تلف می شوند.
دامپزشک باید در صورت مشکوک شدن به این عارضه که با مشاهده خونریزی ها صورت گرفته درخواست CBC نماید و در نتیجه می تواند بر پایه افت شدید تعداد پلاکت ها به تشخیص برسد. باید دانست که خونریزی تا زمانی که تعداد پلاکت ها به زیر 30000 در میلی متر مکعب نرسد رخ نمی دهد و این در حالی است که تعداد طبیعی هم بالای 200 هزار است!

البته از آنجایی که تعداد عواملی که باعث ایجاد خونریزی می شوند کم نیستند لذا باید بررسی های تکمیلی هم بر روی فاکتورهای داخلی و خارجی انعقاد انجام گیرد. عوامل دیگری که باعث ترومبوسایتوپنی می شوند و در تفریق باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از : کاهش تولید پلاکت ها در اثر لنفوما ، بیماری میلوپرولیفراتیو و ناهنجاری preleukemic. بیوپسی از مغز استخوان می تواند به تفریق افزایش تخریب پلاکت ها یا کاهش تولید کمک شایانی نماید. ضمناً اگر مگاکاریوسیت ها با تعداد قابل توجه مشاهده شوند به احتمال بسیار زیاد علت ترومبوسایتوپنی خودایمن است.

این ناهنجاری بصورت ثانویه هم در اثر واکنش به داروهایی نظیر سفالوسپورین ها ، ترکیبات طلا و غیره ، سرطان ، عفونت هایی نظیر دیستمپر یا سایر ناهنجاریهای خودایمن رخ می دهد.
برای درمان تجویز کورتیکوستروئیدها برای کاهش دادن روند تخریب پلاکت ها مناسب است. معمولاً پاسخ به درمان خوب خواهد بود. اگر علیرغم این درمان همچنان روند نزولی تعداد پلاکت ها ادامه داشته باشد باید به سایر داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی روی آورد.
در صورت تشخیص این عارضه نباید از حیوان مبتلا در اصلاح نژاد استفاده گردد.


ترومبوسایتوپنی یا کاهس تعداد پلاکت ها در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.