بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

خس خس قلب (Heart murmur) در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-19-2014
بین دهلیز و بطن در قلب دریچه هایی وجود دارد که مانع بازگشت خون از بطن به دهلیز در زمان انقباض بطن می گردد. گاهی مواقع بدلیل مشکلات مادرزادی، دریچه ها بطور کامل بسته نشده، موجب می شود در اثر مقداری خون به دهلیز برگردد. این صدا توسط گوشی قابل شنیدن است که به آن murmur می گویند.

Murmur در سمت چپ قلب
نژادهای کوچک در هنگام پیری بیشتر مستعد این بیماری می باشند. ضعف دریچه میترال در سمت چپ قلب موجب وارد آمدن فشار روی خون برگشتی از ریه ها شده و مقداری از خون را به ریه ها پس می زند. این امر مانع تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن می گردد.

علائم:
کاهش توانایی در ورزش کردن _ سرفه، بخصوص زمانی که سگ پس از یک دورۀ استراحت فعالیت می کند.

Murmur در سمت راست قلب
مشکل مشابه ای است که در اثر اشکال در دریچه سه لتی سمت راست قلب رخ می دهد و در اثر پس زدن خون به سیاهرگ اجوف خلفی و خیز حاصل از آن، تورم شکم و بزرگی کبد و طحال رخ میدهد. سایر علائم شبیه Murmur در سمت چپ قلب است.

نکته: برای بیماری های قلبی درمان خاصی نمی توان در خانه انجام داد تنها مراقب باشید که سگ چاق نشود زیرا چاقی فشار وارده به قلب را افزایش می دهد.
دامپزشک ممکن است ابتدا بوسیله گوشی، سگ را معاینه کند ولی برای تشخیص دقیق بیماری نیاز به الکتروکاردیوگراف می باشد. در مورد بیماری های مادرزادی ممکن است نیاز به جراحی باشد.


خس خس قلب (Heart murmur) در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.